هنوز هم می‌تونیم برای آمریکا اقدام کنیم؟‌

هنوز هم می‌تونیم برای آمریکا اقدام کنیم؟‌

هنوز هم می‌تونیم برای آمریکا اقدام کنیم؟‌

بر خلاف چیزی که خیلی از شما‌ فکر می‌کنید، آمریکا همچنان می‌تونه یک گزینه قابل بررسی باشه. دلایلش رو در ادامه براتون شرح می‌دیم.

همونطوری که می‌دونید با اومدن دولت جدید آمریکا ایرانی‌ها مشمول travel ban شده‌ن و فقط بعضی انواع ویزا مثل ویزای دانشجویی از این قانون مستثنی شده‌ن. اما حتی در مواردی که بچه‌ها تونسته‌ن فاند بگیرن و قانونن می‌تونسته‌ن برای ویزا اقدام کنن، دیده شده که در مواردی ریجکت شده‌ن. پس اقدام برای آمریکا از این جهت ریسک بیشتری داره.

از طرفی ما بسیاری از موارد رو هم سراغ داریم که تونسته‌ن ویزا بگیرن و وارد آمریکا شده‌ن. این بچه‌ها معمولن کسانی بوده‌ن که برای مقاطع تکمیلی، یعنی کارشناسی ارشد و دکتری، اقدام کرده‌ن و موفق به اخذ کمک‌هزینه شده‌ن.

اما یک مشکل دیگه هم هست! اونم اینه که آمریکا دیگه ویزای همراه صادر نمی‌کنه. این یعنی این‌که شما اگر متاهل باشید باید خودتون به صورت جداگانه اپلای کنید که خود ای

موضوعهزینه‌هاتون رو خیلی بیشتر می‌کنه. ضمنن ممکنه ویزای Single بگیرید که این یعنی دیگه نمی‌تونید از آمریکا خارج شید، و برای ورود دوباره به آمریکا باید ریسک کنید و یک بار دیگه ویزا بگیرید.

در نظر داشته باشید که بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا در صورتی که با مسئولین پذیرش مکاتبه کنید و شرح ماوقع بدید(مثلن این‌که ایرانی هستید و مشکل مالی دارید و غیره)، پروتکل‌هایی دارند که بر اساس این پروتکل‌ها، هزینه اپلیکیشن فی رو لغو می‌کنن. تعداد این دانشگاه‌ها کم نیست، و به همین دلیل می‌تونید با اپلای کردن برای اون‌ها با هزینه بسیار کمتری، و شاید هم مجانی، شانس‌تون رو امتحان کنید.

پس بر مبنای بودجه‌ای که برای اپلای در نظر گرفتید، ممکنه که حتی بتونید با همراه به صورت جداگانه اقدام کنید(یعنی هر کدوم جدا برای دانشگاه اپلای کنید) و منتظر جواب مثبت باشید.
در عین حال، پیش از انتخاب نهایی دانشگاه‌تون برای اپلای، حتمن در نظر داشته باشید که رشته انتخابی شما مشمول رشته‌های STEM بشه.

«استم» که یک مخفف از «علوم، فناوری، مهندسی، و ریاضیات» هست، شامل یک دسته خاص از رشته‌ها می‌شه که بنا به پیشنهاد «وزارت امنیت میهنی آمریکا» و پس از طی مراحل قانونی و به تصویب رسیدن نهایی در سال ۲۰۱۶، دانشجویانی که در این رشته‌ها فارغ‌التحصیل شده‌ن(در همه مقاطع)، می‌تونن مدت‌زمانی رو که روی «اُپی‌تی» هستند دقیقن به اندازه ۲۴ماه تمدید کنند.

خب، حالا اُپی‌تی چیه؟ اُپی‌تی مدت‌زمانی هست که دانشجویان خارجی با وضعیت ویزای اف-وان یا همون ویزای دانشجویی، بعد از اتمام مدت سه ماهه پس از اتمام فارغ‌التحصیلی‌، می‌تونن در آمریکا مشغول به کار بشن. این مدت برای دانشجویان همه رشته‌ها یک سال هست، مگر اینکه رشته شما STEM محسوب بشه. در این صورت، همونطور که گفتیم، می‌تونید در صورت پیدا کردن شغل، دو سال دیگه هم در آمریکا بمونید. این یعنی شما بعد از فارغ‌التحصیلی از آمریکا، وقت دارید که به مدت سه ماه دنبال کار بگردید.

کار پیدا نکردید؟ پس باید برگردید کشورتون.

اگر کار پیدا کردید، می‌تونید به مدت یک سال در آمریکا مشغول به کار بشید، به شرط این‌که موقعیت کاری‌تون مرتبط با رشته‌تون باشه.
اگر بعد از این یک سال باز هم بخواین به کارتون ادامه بدید، مشروط بر این‌که در رشته‌های STEM درس خونده باشید، می‌تونید به مدت دو سال دیگه روی همون ویزای دانشجویی توی آمریکا بمونید و کار کنید.

در غیر این صورت باید به کارفرما‌تون بگید که ویزا‌تون رو تغییر بده به ویزای کار. اینجاست که مشکل شما جدی می‌شه، چون معمولن کارفرما‌ها ـ حتی شرکت‌های بزرگ ـ باید با هزینه خودشون این کار رو برای شما انجام بدن، و برای بسیاری از اون‌ها دلیلی وجود نداره که یک دانشجوی خارجی رو نگه دارن و براش هزینه کنن، در شرایطی که می‌تونن یک فرد دیگه رو با رزومه و تجربه مشابه، بدون نیاز به هزینه اضافی استخدام کنن.

پس در شرایطی شانس‌تون برای موندن توی آمریکا و اخذ اقامت بیشتر می‌شه که در رشته‌های STEM درس بخونید. چون دو سال دیگه وقت دارید که کار کنید و تجربه کسب کنید، مهارت‌هاتون رو بیشتر کنید، و رزومه‌تون رو نسبت به یک دانشجوی مشابه آمریکایی یا سیتیزن آمریکا ارتقا بدید.
لیست رشته‌هایی رو که مشمول STEM می‌شن می‌تونید از وبسایت « سازمان خدمات مهاجرتی و شهروندی آمریکا» ببینید.
لینکش رو در انتهای متن براتون گذاشتیم.

اما به خوندن این لیست اکتفا نکنید. برای این‌که دقیق متوجه بشید که دوره‌ای که دارید براش اقدام می‌کنید STEM حساب می‌شه یا خیر، باید از خود دانشگاه این رو بپرسید. این‌که این دوره STEM باشه یا نه کاملن بستگی داره به ساختارش، و نه عنوانش. ممکنه فکر کنید دوره شما STEMهست و بعد ببینید نیست، یا برعکس. راهش هم فقط سؤال از دانشگاهه. البته برخی دانشگاه‌ها توی وبسایتشون این موضوع رو می‌نویسن.

خلاصه این‌که‌، اگر دوره‌تون STEM باشه می‌تونید خیلی بیشتر امیدوار باشید که توی آمریکا بمونید.

موضوع دیگه این‌که، دانشگاه‌های آمریکا خیلی زیادن و اکثرن هم منابع مالی خوبی دارن. پس با یک رزومه معمولی شانستون برای گرفتن فاند در آمریکا، چه در مقطع ارشد و چه دکتری، و حتی مقطع کارشناسی، خیلی بیشتره از کشو‌رهای دیگه. دلیلش هم اینه که گزینه‌های بیشتری دارید.

مثلن اگر بخواید برای کانادا در مقطع ارشد مهندسی عمران اقدام کنید، تقریبن ده تا انتخاب دارید. تازه خیلی از این انتخاب‌هاتون هم بورس کمی می‌دن یا اصلن نمی‌دن. یا خیلی رقابتی‌ن. اما برای همین رشته و در آمریکا، شاید بدون اغراق حداقل ۲۰ تا انتخاب خوب داشته باشید.

پس خیلی هم بدبین نباشید 🙂

👇🏻
فهرست رشته‌های STEM

By | ۱۳۹۷-۱۲-۴ ۱۰:۵۲:۰۹ +۰۰:۰۰ اسفند ۴ام, ۱۳۹۷|, , , |Comments Off on هنوز هم می‌تونیم برای آمریکا اقدام کنیم؟‌