امکان اپلای پیش از اتمام پایان‌نامه

امکان اپلای پیش از اتمام پایان‌نامه

سوال حسین:

«دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد میتونه واسه دکترا خارج از کشور از الان ثبت نام کنه؟ یعنی موضوع پایان نامه یا به انتها رسوندنش اهمیتی نداره؟»

پاسخ:

بستگی به این داره که منظور شما از «الان» ثبت نام کردن چی باشه. اگر منظورتون پر کردن فرم اپلیکیشن هست، این فرم رو معمولا چند ماه قبل از آخرین فرصت(ددلاین) پر کردنش، توی سایت قرار می‌دن و اجازه دسترسی به‌ش دارید. به این نحو که در طول این چند ماه می‌تونید هر چند وقت یک بار که مدارکتون کامل شد به‌ش سر بزنید و مقداریش رو پر کنید، و در ضمن می‌تونید قبل از اینکه اون رو submit کنید، یک دور save کنید.

معمولا دانشگاه‌ها در مورد نمرات و پایان‌نامه و دانشنامه و غیره، دو موضع مختلف دارن.

یک سری می گن که قبل از رسیدن ددلاین، ریزنمرات شما(یعنی transcript) باید به طور پلمپ شده برای دانشگاه ارسال شده باشه. یعنی مثلا از دو هفته قبل از ددلاین شما باید مدارکتون رو ترجمه شده و پلمپ شده(Sealed) به آدرسی که اعلام می‌کنن بفرستید.

بعضی از دانشگاه‌ها اما، مدارک شما رو به طور غیر رسمی(به اصطلاح unofficial) و در سایت دانشگاه به صورت اسکن شده می ‌پذیرن، و ددلاین دومی که معمولا ۱۵ روز تا چند ماه با ددلاین اصلی دیرتره قرار می‌دن تا بتونید مدارکتون رو تکمیل کنید.

نکته: برخی دانشگاه‌ها، مواضع خیلی سرسختی رو در قبال دریافت مدارک اتخاذ می‌کنند، اما وقتی باهاشون مکاتبه می‌کنید قبول می‌کنن که مدارک رو دیرتر پست کنید.

اما در هر صورت، مدارک اصلی شما هرچه زودتر به دست مسئولین کمیته پذیرش برسه به سود شماست، چون معمولا اولویت با کسانی هست که مدارکشون کامله.

تمام دانشگاه‌ها از شما می‌خوان که مدرک لیسانس یا فوق لیسانس شما جزء این مدارک باشه، و هنگامی که کمیته داره وضعیت شما رو برای پذیرش یا فاند بررسی می‌کنه، در اختیارشون داشته باشه. اما وقتی باهاشون مکاتبه کنید، بعضی از اونها حاضرند بپذیرند که شما یک مدرک غیر رسمی با نمرات ناقص براشون بفرستید و بعد مدارک رو تکمیل کنید. اما اگر نمرات پایان‌نامه تون(خصوصا برای دکترا) نیومده باشه شانستون برای پذیرش خیلی کم می‌شه. چون سابقه تحقیقاتی و موضوع پایان‌نامه در دکترا خیلی مهمه و یکی از اصلی‌ترین مواردیه که بر اساسش شما رو انتخاب می‌کنن. فقط در یک حالت پایان‌نامه اهمیتش کاهش پیدا می‌کنه، اون هم اینکه شما یک سری مقاله‌های دیگه که چاپ شدند و معتبرند، یا اینکه یک رزومه خیلی قوی داشته باشید. برای دکترا، چون در بسیاری از دانشگاه‌ها یک شغل حساب می‌شه، رقابت شدیده و سعی کنید مدارکتون کامل باشه.

همه اینها به کنار، این دلیل نمی شه که شما از یک سال قبل برای اپلای اقدام به جمع‌آوری و آمادگی مدارک، و همچنین مکاتبه با اساتید نکنید.

اگر مدارک شما آماده باشه، امتحانات رو داده باشید، و از قبل دانشگاه‌هایی که احتمال پذیرشتون بیشتره رو از طریق مکاتبه با مسئولین پذیرش انتخاب کرده باشید و یا با اساتید به نحو مؤثری مکاتبه کرده باشید، پر کردن فرم اپلیکیشن بیشتر از ۱ ساعت طول نمی‌کشه و نقش خیلی مهمی هم ایفا نمی‌کنه.

خلاصه، جواب سوال شما از جنبه‌ای مثبت و از جنبه دیگه‌ای منفیه.

مثبت از این جهت که شما مراحل اپلای رو می‌تونید به نحو «مؤثر» از همین الان شروع کنید. و در واقع بهتره که از همین الان شروع کنید.

منفی از این جهت که پایان‌نامه شما و موضوعش در هنگام بررسی مسئولین پذیرش بسیار مهمه و باید اون موقع آماده بشه. پس اگر آماده نیست، سال دیگه اپلای کنید.

موفق باشید.

By | ۱۳۹۷-۹-۱۴ ۰۹:۳۹:۵۳ +۰۰:۰۰ دی ۲۰ام, ۱۳۹۵|, , |0 Comments