انواع مدرک فوق لیسانس

انواع مدرک فوق لیسانس

تاپ‌یونیورسیتیز– به طور کلی دو نوع فوق لیسانس داریم: آموزشی (course-based) و پژوهشی (research-based). فوق لیسانس‌های آموزشی، دوره‌هایی هستند بر پایه‌ی واحدهای درسیِ برنامه‌ریزی شده‌ که با کلاس‌ها و سمینارها و کارهای آزمایشگاهی یا آموزش از راه دور تدریس می‌شوند؛ و فوق لیسانس‌های پژوهشی، دوره‌هایی هستند که از دانشجویان می‌خواهند پروژه‌(ها)ی پژوهشی خودشان را در رشته‌ای تخصصی انجام دهند. معمولاً تمام کردن فوق لیسانس پژوهشی کمی بیشتر از فوق لیسانس آموزشی زمان می‌برد.

فوق لیسانس‌ها را همچنین می‌توان بر اساس رشته، میزان تخصصی بودن، نوع تکالیف، و الزامات ورود به آنها دسته‌بندی کرد. (توجه داشته باشید که عرف‌های گوناگونی برای نامگذاری دوره‌ها وجود دارد و بعضی دانشگاه‌ها ـــ مانند دانشگاه هاروارد، دانشگاه شیکاگو و ام‌آی‌تی ـــ از نام‌های لاتین استفاده می‌کنند. مثلاً MA را magister atrium یا atrium magister می‌خوانند و MSc را magister scientiae یا scientiae magister.)

انواع مدرک فوق لیسانس بر اساس رشته/نوع تکالیف

در زیر، انواع مدرک فوق لیسانس را بر اساس بیشترین تعداد دوره‌های مشترکی که در فهرست‌‌ دانشگاه‌های مختلف دیده می‌شود آورده‌ایم. از آنجا که هیچ سیستم استاندارد واحدی وجود ندارد، ممکن است تفاوت‌هایی را بین دانشگاه‌ها هم از لحاظ نامگذاری و هم محتوای دوره‌ها شاهد باشیم.

Master of Arts-MA

معمولاً در رشته‌های علوم انسانی (arts) یا علوم اجتماعی اعطا می‌شود، مثلاً در رشته‌های ارتباطات، آموزش، زبان، زبانشناسی، ادبیات، جغرافیا، تاریخ، و موسیقی. دانشجویان از طریق ترکیبی از کلاس‌ها و سمینارها آموزش می‌بینند و با یک امتحان و/یا یک پایان‌نامه‌ بر اساس یک پروژه‌ی پژوهشی مستقل، ارزیابی می‌شوند.

Master of Science-MS, MSc

معمولاً در رشته‌های فنی و علوم تجربی (sciences) اعطا می‌شود، رشته‌هایی مانند زیست‌شناسی، شیمی، مهندسی، سلامت، و آمار. بعضی رشته‌ها مانند اقتصاد و علوم اجتماعی می‌توانند هم در دسته‌ی علوم انسانی قرار گیرند و هم در دسته‌ی علوم تجربی و فنی، و بستگی به دانشگاه دارد که کدام نام را برای دوره‌ی فوق لیسانس انتخاب کند. در چنین رشته‌هایی این امکان وجود دارد که دوره‌ی MS دارای بخش پژوهشی قوی‌تری باشد، و بعضی صنایع برای مدرک MS ارزش بیشتری نسبت به MA قائلند.

Master of Research-MRes

دوره‌ی MRes طراحی شده تا چگونه پژوهشگر شدن را آموزش دهد. بخش پژوهشی MRes بسیار بزرگ‌تر از MA و MS است و این برای کسانی که قصد دارند دکترا بخوانند یا وارد شغلی پژوهشی شوند یک مزیت است. توجه داشته باشید که بعضی مؤسسات آموزشی ممکن است دوره‌های با سبک MRes را MSc بنامند، پس بهتر است محتوای دوره را قبل از اپلای به دقت چک کنید.

Master by Research-MPhil

یک دوره‌ی پیشرفته بر مبنای پژوهش است که دانشجویان را قادر می‌سازد عمیقاً و به طور مستقل بر روی یک موضوع خاص تمرکز کنند، تا یک تک‌پروژه‌ی پژوهشی بزرگ را کامل کنند. این دوره اغلب به عنوان پیش‌زمینه‌ای برای دکترا در نظر گرفته می‌شود، و مؤسسات اغلب از آن استفاده می‌کنند تا به دانشجویان اجازه دهند پیش از ورود به دوره‌ی دکترا آن را امتحان کنند. MPhil معمولاً بیشتر از انواع دیگر فوق لیسانس طول می‌کشد ـــ البته طول دوره‌ی MPhil، بسته به کشور و مؤسسه و شأنی که برایش قائل می‌شوند بسیار متغیر است.

Master of Studies -MSt

MSt که فقط در چند دانشگاه (شامل آکسفورد، کمبریج، کانبرا و دوبلین) ارائه می‌شود قابل مقایسه با MA یا MSc است و در آن، هم باید در کلاس‌ها شرکت کرد و هم یک پایان‌نامه و یک امتحان را به آخر رساند. در بعضی موارد، گرفتن مدرک MSt می‌تواند به عنوان یک ثبت نام موقت برای دکترا منظور شود. بخشی از دلیل ایجاد این دسته از فوق لیسانس‌ها آن است که در دانشگاه‌های «آکسبریج» و دوبلین، به دانشجویانی که دوره‌ی لیسانس علوم انسانی یا علوم تجربی و فنی (Bachelor of Arts) را تمام کرده‌اند پس از گذشت مدت معینی یک مدرک افتخاری MA اعطا می‌شود. بر خلاف این افراد، کسانی که مدرک MSt دارند تکالیف لازم را انجام داده‌اند.

فوق لیسانس‌های تخصصی و حرفه‌ای

انواع تخصصی‌تر مدرک فوق لیسانس نیز وجود دارد، که غالباً بر یک حیطه‌ی حرفه‌ای خاص تمرکز دارند. این نوع مدارک گاهی «فوق لیسانس‌های الحاقی» خوانده می‌شوند زیرا به یک رشته‌ی خاص الحاق شده‌اند، یا «فوق لیسانس‌های حرفه‌ای» زیرا تمرکزشان بر توسعه‌ی شغلی در یک حرفه‌ی خاص است. بعضی دوره‌های فوق لیسانس‌ حرفه‌ای، کلمه‌ی Professional را در ابتدای عنوان خود دارند، مثلاً( Professional Science Master’s Degree (PSM که بخش عملی بسیار بزرگی دارد و مهارت‌ها و دانش لازم را در اختیار دانشجویان قرار می‌‌دهد تا در حیطه‌ی مورد نظرشان کار حرفه‌ای انجام دهند.

مثل همیشه، دسته‌بندی‌ها و جزئیات دوره‌ها کشور به کشور و دانشگاه به دانشگاه فرق می‌کند. بعضی از متداول‌ترین فوق لیسانس‌های تخصصی و حرفه‌ای عبارتند از:

Master of Business Administration -MBA

MBA طراحی شده تا مهارت‌ها و دانش لازم برای پیشرفت شغلی در کسب و کار و نقش‌های مدیریتی را در اختیار دانشجویان بگذارد. آموزش‌های گسترده‌ای در تمام جنبه‌های کسب و کار به دانشجویان داده می‌شود، که آنان را قادر می‌سازد آموخته‌های خود را در شغل‌های گوناگونی به کار برند. بسیاری از دانشجویان MBA دارای سابقه‌ی حرفه‌ای متوسط هستند، چرا که بیشتر این دوره‌ها حداقل سه سال تجربه‌ی حرفه‌ای را لازم می‌دانند. شما همچنین می‌توانید MBA را با تخصصی مانند حسابداری یا فاینانس ترکیب کنید و مدرک‌ MBA را در حوزه‌ی خاص مورد علاقه‌تان بگیرید. دوره‌های فوق لیسانس مرتبط با MBA شامل Master of Professional Accountancy-MPAcc و Master of Science in Information Systems -MSIS می‌شود.

Master of Library Science -MLS, MLIS, MSLS

این دوره طراحی شده تا دانش آکادمیک و حرفه‌ای برای ورود به محل کار ـــ در اینجا کتابخانه ـــ را به دانشجویان بدهد. MLS که در مدارس معتبر کتابداری تدریس می‌شود، شامل بخش‌های نظری و یک پراکتیکوم (اِعمال آموخته‌ها با نظارت سرپرست) یا کارآموزی است، و با یک پروژه‌ی پژوهشی یا تز تمام می‌شود. در آمریکا و کانادا MLS معمولاً جزو الزامات استخدام کتابداران حرفه‌ای است.

Master of Public Administration -MPA

یک دوره‌ی سیاست عمومی شبیه به MBA است اما متمرکز بر بخش عمومی به‌جای بخش خصوصی. دانشجویان می‌توانند تخصص‌هایی مانند محیط زیست، مدیریت بین‌المللی و علوم و تکنولوژی را با هدف کار در دولت، سازمان‌های مردم‌نهاد (ان‌جی‌او)، سازمان‌های غیرانتفاعی، و مشاوره انتخاب کنند. MPA عناصر آکادمیک و حرفه‌ای را با تمرکز بر تحلیل سیاسی و مدیریت ترکیب می‌کند. دیگر دوره‌های فوق لیسانس سیاست عمومی شامل Master of Public Policy (MPP)، Master of Public Affairs- MPA، Master of Urban Planning -MUP و Master of International Affairs- MIA می‌شود.

Master of Public Health-MPH

MPH دارای عناصر آکادمیک و حرفه‌ای است، و نگاهی میان‌رشته‌ ای به حوزه‌های مربوط به سلامت عمومی دارد. دانشجویان می‌آموزند که چگونه از طریق سیاست‌های عمومی، دغدغه‌های سلامت جوامع را زیر نظر بگیرند، تشخیص دهند و تعدیل کنند. بسیاری از دوره‌های MPH، با تخصص در زمینه‌هایی مانند اپیدمیولوژی، سلامت جهانی، سلامت شغلی، و علوم تغذیه ارائه می‌شوند. برخی کشورها دانشجویان دارای لیسانس معتبر را هم برای MPH می‌پذیرند و برخی دیگر فقط فارغ‌التحصیلان پزشکی را قبول می‌کنند.

Master of Social Work -MSW

دانشجویان را برای شغل‌هایی در حوزه‌ی کار اجتماعی آماده می‌کند، و تمرکزش بر ارتقای کیفیت زندگی افراد، گروه‌ها و اجتماعات است. MSW هم در قالب یک مدرک بالینی ارائه می‌شود که به دانشجویان اجازه می‌دهد مستقیماً با مراجعین کار کنند، و هم در قالب یک مدرک کار با اجتماع (macro-practice) که دانشجویان را برای کار پشتیبانی سیاسی و سازماندهی اجتماع آماده می‌کند.

Master of Laws -LLM

معمولاً کسانی وارد این دوره می‌شوند که از یک دوره‌ی حقوق حرفه‌ای فارغ‌التحصیل شده باشند. LLM این فرصت را به دانشجویان می‌دهد که دانش خود از مهارت‌های پایه‌ای وکیل شدن را با دانش تخصصی‌ای که با پژوهش در حوزه‌ی ویژه‌ای از حقوق به دست می‌آید پیوند بزنند.

Master of Arts in Liberal Studies -MA, MALS, MLA/ALM, MLS

یک دوره‌ی میان‌رشته‌ ای است که طراحی شده تا آموزش‌های مفصل در علوم مقدماتی (liberal arts) ارائه دهد. دوره‌های MALS با استفاده از دروس و اساتیدِ رشته‌های مختلف تحصیلات تکمیلی دانشگاه، معلوماتی هم عمیق و هم وسیع در اختیار دانشجویان می‌گذارند. به طور معمول هدف دانشجویان از انتخاب این دوره آن است که به‌جای دنبال کردن یک مسیر شغلی خاص، درک خود را به چالش بکشند، ایده‌ها را بکاوند و در پی شناخت باشند.

Master of Fine Arts -MFA

دوره‌ای خلاقانه است برای رشته‌هایی مثل هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی. این دوره می‌تواند شامل نویسندگی خلاقانه، طراحی گرافیک، عکاسی، فیلمسازی، تئاتر و نقاشی باشد. تحصیل دانشجویان و ارزیابی آنان هر دو عملی است، و با ارائه‌ی اثر یا اجرایی بزرگ تمام می‌شود.

Master of Music -MM/MMus

MM که توسط دانشگاه‌ها و هنرستان‌های موسیقی ارائه می‌شود، مطالعه‌ی پیشرفته‌ی حیطه‌ای تخصصی و عملی (ازجمله اجرای موسیقی، آهنگسازی یا رهبری اجرا) که توسط دانشجو انتخاب می‌شود را با مطالعه‌ی پیشرفته‌ی تئوری موسیقی ترکیب می‌کند. دوره‌ی MM می‌تواند دانشجویان را برای تدریس موسیقی یا برای حرفه‌ای شدن در حیطه‌ی انتخابی‌شان آماده کند.

Master of Education -MEd, MSEd, MIT, MAEd, MAT

دوره‌ی فوق لیسانس آموزش، دانشجویان را برای مشاغلی در آموزش آماده می‌کند. بعضی از این دوره‌ها معلم‌های تحت نظارت را برای گرفتن تصدیق آماده می‌کند، در حالی که بعضی دیگر برای معلم‌های مجربی که پیشاپیش تصدیق دارند و می‌خواهند در حوزه‌ای مانند برنامه‌ی درسی، آموزش، آموزش ویژه، مشاوره، و مدیریت متخصص شوند مناسب‌تر است. دوره‌های MIT و MAT شامل انجام تکالیف و گذراندن کارآموزی تدریس هستند و در انتها تصدیق معلمی اعطا می‌کنند، که برای تدریس در مدارس دولتی به آن نیاز است.

Master of Engineering -MEng

دوره‌ی MEng می‌تواند آکادمیک باشد (با تمرکز بر تئوری و عمل مهندسی) یا حرفه‌ای باشد (با تمرکز بر آماده‌سازی دانشجوها برای کار مهندسی). برای فارغ‌التحصیلی، بعضی از دوره‌های MEng از دانشجویان می‌خواهند مقاله‌ای در یک ژورنال صنعتی چاپ کنند و بعضی دیگر، از آنان می‌خواهند دوره‌های آموزشی‌ای را در صنعت یا آزمایشگاه‌ها یا ترکیبی از این دو بگذرانند.

Master of Architecture -MArch

دوره‌ی فوق لیسانس معماری، دانشجویان را با کارآموزی‌ها و امتحانات نهایی و/یا یک تز یا پروژه‌ی نهایی ارزیابی می‌کند تا به آنان مدرک دهد. از آنجایی که دوره‌های MArch متنوع هستند، ممکن است با نام‌های گوناگونی ارائه شوند. MArch از دانشجویان می‌خواهد پروژه‌هایی را در طراحی، علم ساختمان، مهندسی سازه، تاریخ و تئوری معماری و کار حرفه‌ای تحویل دهند.

الزامات دوره‌های فوق لیسانس

در آخر این که، دوره‌های فوق لیسانس از لحاظ الزامات ورود نیز با هم فرق دارند. معمولاً (نه همیشه) برای ورود به این دوره‌ها داشتن مدرک لیسانس الزامی است، و بعضی دوره‌ها داشتن مقدار معینی تجربه‌ی حرفه‌ای را لازم می‌دانند. در زیر، رایج‌ترین الزامات برای انواع مختلف دوره‌های فوق لیسانس آمده است.

فوق لیسانس‌های تحصیلات تکمیلی ـــ Postgraduate master’s degrees MA، MSc، MLA، MSW و غیره

معمولاً ورود به این دوره‌ها برای همه‌ی دارندگان لیسانس آزاد است.

فوق لیسانس‌های کسب و کار یا مدیریت ـــ Business or management master’s degreesMBA، MSc، MIM، MSM، MA، MEM

معمولاً برای ورود به این دوره‌ها مقدار معینی تجربه‌ی حرفه‌ای الزامی است، بخصوص برای دوره‌ی MBA (فوق لیسانس مدیریت کسب و کار). برای دوره‌های MSc در مدیریت (یعنی MSc، MIM و MSM) معمولاً باید لیسانس علوم اجتماعی داشت، ولی دوره‌های MA در مدیریت بیشتر احتمال دارد که با هر مدرکی شما را بپذیرند. فوق لیسانس مدیریت مهندسی (Masters in Engineering Management- MEM) به طور ویژه برای دانشجویان مهندسی طراحی شده است.

فوق لیسانس‌های اجرایی ـــ Executive master’s degrees- EMBA، EMS

جهت ورود به دوره‌های فوق لیسانس اجرایی که به طور خاص برای حرفه‌ای های اجرا طراحی شده، باید تجربه‌ی حرفه‌ای بالایی داشت ـــ حتی بیشتر از آنچه برای MBA نیاز است. متداول‌ترین این دوره‌ها عبارتند از فوق لیسانس اجرایی در مدیریت کسب و کار (Executive Master in Business Management- EMBA) و دوره‌های MSc اجرایی.

فوق لیسانس‌های پژوهشی تحصیلات تکمیلی ـــ Postgraduate research master’s degreesMaster by Research

فوق لیسانس‌های پژوهشی برای افرادی ایجاد شده‌اند که دارای مدرک لیسانسی با بخش پژوهشی قابل توجه هستند و/یا چندین مقاله‌ی پژوهشی چاپ‌شده دارند.

فوق لیسانس‌های پیوسته ـــ Integrated master’s degreesMEng، MMath، MSci و غیره

این دوره‌ها که بیش از همه در رشته‌های علوم و تکنولوژی دیده می‌شوند، بلافاصله در پی دوره‌ی لیسانس می‌آیند. پس می‌توان مستقیماً پس از اتمام دبیرستان برایشان اپلای کرد. دوره‌های فوق لیسانس متوالی یک سال بیش از آنچه برای گرفتن مدرک لیسانس لازم است طول می‌کشند، و دانشجویان این اختیار را دارند که سال آخر را نگذرانند و با مدرک لیسانس فارغ‌التحصیل شوند.

دانشجویان این گزینه را نیز دارند (خصوصاً در کشورهایی مثل آمریکا) که با تحصیل در مقطع لیسانس یک مدرک فوق لیسانس بگیرند. این مدرک «آن روت en route»، «این پسینگ in passing» یا «این کرس in course» نامیده می‌شود و به کسانی اعطا می‌گردد که تکالیف و بعضی امتحانات را با موفقیت به پایان رسانده باشند.

By | ۱۳۹۷-۹-۱۳ ۰۷:۵۰:۱۳ +۰۰:۰۰ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۷|, , |0 Comments