ایتالیا و نکاتی که باید قبل‌ از سفر دانست

ایتالیا و نکاتی که باید قبل‌ از سفر دانست

نویسنده: آرزو صابری

مهاجرت از نظر لغوی به معنای تغییر مکان زندگی با هدف کار یا تحصیل و یا اهداف مرتبط است و دلایل بسیاری در پدید آمدن آن نقش دارند،دلایلی که برای هرکس متفاوت از دیگری است. در سال‌های اخیر شاهد مهاجرت تعداد بسیار زیادی از جوانان کشورمان با انگیزه های مختلفی چون کسب تجربه جدید، ادامه تحصیل و… به کشورهای اروپایی بوده ایم.

من هم کم و بیش با اهداف و آرزوهایی مشابه در یک روز گرم تابستان، کشورم را به مقصد ایتالیا ترک کردم و در این مدت اقامت با تفاوت های بسیاری در جوانب مختلف فرهنگی ، آموزشی ، سیاسی و اقتصادی دو کشور رو به رو شدم که شاید دانستن این تفاوت ها برای کسانی که هنوز در مراحل  نخست مهاجرت و تعیین مقصد هستند خالی از لطف نباشد.

مسکن

همان طور که در ایران برای دانشجویان غیر بومی دانشگاه ها امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی فراهم بود، در ایتالیا هم برای دانشجویان خارجی و یا دانشجویان ایتالیایی غیر بومی در شهر های مختلف این امکان مهیاست. اما شرایط پذیرش هر خوابگاه بسته به نوع دانشگاه و شرایط دانشجو متفاوت است. اکثر دانشجویان ایرانی تمایل بیشتری به اقامت در خانه های دانشجویی دارند چرا که اگر شما واجد شرایط بورسیه دانشگاه نباشید لازم است هزینه ای ماهیانه برای اقامت در خوابگاه پرداخت کنید که با هزینه اجاره یک اتاق در منزلی شخصی برابری خواهد کرد.

از آنجا که من درایران و در دوره کارشناسی هم دانشجوی غیر بومی محسوب می شدم، تجربه‌ی زندگی در خانه‌ی دانشجویی را داشتم اما در طول مدت کارشناسی ارشد و زندگی در خانه ی دانشجویی در ایتالیا دریافتم که این تجربه ای کاملا متفاوت است و شروع زندگی با یک هم خانه ی خارجی اشتباهی واضح است.

در ایران مبنای رابطه و تعامل بیشتر بر پایه ی رفاقت و محبت است، اما در اینجا مبنای کار فقط احترام است. البته ممکن است روابط دوستانه هم بعد از مدتی شکل بگیرد.برخی خانه‌ها فقط برای دختران و برخی دیگر هم بدون محدودیت هستند و برای هر دو جنس پذیرش دارند.شرایط یافتن اتاق در یک منزل مسکونی برای دانشجویان دختر راحت‌تر است ومالکان در باب اجاره و ودیعه مبلغی مابین دو تا سه ماه اجاره را دریافت خواهند کرد. این اجاره بها بدون در نظر گرفتن مخارج ماهیانه مانند آب و برق و گاز و یا مالیات هایی از قبل مالیات برای سیستم روشنایی شهری و سیستم جمع آوری زباله است که در مقایسه با ایران این بخش متفاوت است و شهرداری شهرهای ایتالیا شهروندان را موظف به پرداخت کرده است. بدیهی است یافتن و صحبت با مالک منزل یا سایر ساکنین خانه از طریق وبسایت های مرتبط با اجاره مسکن در ایتالیا از ایران و قبل از سفر از پرداخت مبلغ اضافه جهت اقامت در هتل جلوگیری خواهد کرد. من بعد از یک هفته اقامت در هتل از طریق وبسایت موفق به یافتن خانه ای مناسب شدم. علاوه بر این وبسایت در گروه های دانشجویی فیسبوک و نه تنها گروه های ایرانی بلکه گروه های دانشجویان ایتالیایی هم می توان موارد مناسبی پیدا کرد.

مدارک بورسیه

یکی از اصلی ترین دلایلی که اکثر دانشجویان ایرانی را ترغیب به اخذ پذیرش از کشور ایتالیا می کند، بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی اختصاص یافته به دانشجویان خارجی است. برای دریافت این کمک هزینه باید از دو جنبه ی مالی و همین طور تحصیلی مورد تایید دانشگاه مربوطه باشید. از جنبه مالی باید این اطمینان حاصل شود که درآمد سرپرست خانواده برای ادامه تحصیل متقاضی کافی نیست که به دلیل اختلافات ارزی تقریبا تمام ایرانی ها واجد این شرایط هستند. برای به انجام رساندن این قسمت باید ترجمه‌ی شناسنامه‌ی سرپرست که علاوه بر ترجمه رسمی مهمور به مهر سفارت است، به علاوه فیش حقوقی و یا برگه‌ای که میزان درآمد سرپرست را نشان دهد ارایه کرد. سازمان هایی با نام «کاف» وجود دارند که کار بررسی وضعیت معیشتی و ارزیابی وضعیت مالی دانشجو را انجام می دهند. همانطور که گفتم به دلیل اختلاف ارزی در اکثر موارد به دانشجویان ایرانی تاییدیه مالی تعلق خواهد گرفت. نکته ی بسیار مهم در این بخش این است که نباید به گفته های دانشجوهای قبلی اکتفا کرد و حتما باید از جدیدترین آیین نامه‌ها شرایط و مدارک مورد نیاز را جویا شد چرا که به دلیل شرایط نا مطلوب اقتصادی ایتالیا ضوابط برای واجدین شرایط روز به روز سخت تر می شود و در ضمن منطقه به منطقه متفاوت است. به عنوان مثال در زمانی که من اقدام کردم، قرارداد منزل مسکونی که در آن ساکن بودم از جمله پیوست‌های مدارک بود که باید ارائه می شد. اما من تنها به گفته‌ی دانشجویان ایرانی پیشین اکتفا کردم و نصف بورسیه سال اول را به دلیل همین سهل انگاری از دست دادم. بخش بعدی مربوط به وضعیت تحصیلی دانشجوست که بسته به نوع رشته، تعداد واحد و معدل مشخصی را مد نظر قرار می دهند. معمولا ایرانی ها بورس سال اول را با احتمال بالا دریافت می کنند و بورس سال های بعد را با توجه به تعداد واحدهای گذرانده کم کم از دست می دهند.

     

دنیایی جدید و دیدگاه های متفاوت

پس از یافتن مسکن و ثبت نام در دانشگاه و نام نویسی در سازمان بورس و امتحان انواع و اقسام پنیرها و پیدا کردن بهترین فروشگاه ها و مراکز خرید، نوبت به پیدا کردن خودتان است! این بخش هم تلخ است هم شیرین ، هم ترش است هم گس! اما باز بودن درهای اتاق فکر ذهن آدمی برای پذیرش ایده‌ها و دیدگاه‌های نو و ارزیابی آنها یکی از نکات بسیار موثر در خوش طعم کردن این خود شناسی است. ایتالیا کشوری کاملا مذهبی است و نمادهای مذهبی و احترام بیش از حد مسیحیان به آیین ها و مراسم و مناسک خاص در میان مردم آنجا به وضوح قابل تشخیص و درک است. اکثر ما ایرانیان مسلمان زاده هستیم و شاید دین و اعتقاد ما با پس زمینه‌ی ساختگی رسانه‌های غرب از اسلام و مسلمانان کاملا متفاوت باشد. در اینجا شما در برخورد اول ایرانی و مسلمان خطاب خواهید شد و شاید به مرور و با آشنایی بیشتر دوست یا هم صحبت ایتالیایی شما به گرایش فکری و مذهبی شما پی ببرد. پس در اثبات خود به آنها عجله نکنید. خیلی زود خواهید فهمید که اصلا نیازی به اثبات هم نیست ، گاهی ممکن است از برخی پیش داوری‌های آنها رنجور شوید و یا حتی نسبت به تمام راه و مسیری که تاکنون پیموده اید تردید کنید. اما خوشحال باشید که شک و تردید و دو دلی آغاز آگاهی است. اینجا شما فرصت خودتان بودن را خواهید یافت. فارغ از فشارهای اجتماعی و به دور از ملاحظات خانوادگی می توانید شخصیتی کاملا مستقل و ناب با هر دیدگاه و نگرشی داشته و پیرو آن باشید. برای رسیدن به ثبات باید صبور باشید و عجله نکنید.

ایتالیا شاید از نظر اقتصادی و تحصیلی مکان ایده آلی برای زندگی نباشد، اما بی شک یکی از زیباترین پل های عبور برای رفتن به سمت سایر کشورهای اروپایی از جمله اتریش و آلمان و حتی دروازه ای برای ورود به دیگر قاره هاست. شاید برای یک جوان ایرانی امکان اخذ پذیرش تحصیلی یا کاری به صورت مستقیم از ایران به امریکا، کانادا و یا آلمان مهیا نباشد. در این صورت ایتالیا یکی از بهترین سکوهای پرتاب است. ایستگاهی که اگر مدتی در آن توقف کنید و مدتی بودن و زیستن به شیوه آنها را تجربه کنید، در عین لذت از زیبایی های جغرافیایی و فرهنگی خواهید توانست تجربه ای بی نظیر از زندگی در یک کشور اروپایی را به کوله بارتان بیافزایید و با دستی پر برای مقصد بعدی آماده شوید.

پیوست: آداب غذایی

یکی از پر رنگ ترین و البته خوشمزه ترین جوانب زندگی در ایتالیا غذاهای ایتالیایی است. فعل “خوردن” در مکالمات روزمره یک ایتالیایی بالاترین رتبه تکرار را داراست! ایتالیایی ها عاشق آشپزی هستند و از غذا لذت می برند. هر شهر در این کشور غذاهای خاص خودش را دارد که بسته به موقعیتش(اینکه در شمال قرار داشته باشد یا جنوب) رنگ و بوی متفاوتی دارد. ما در ایران برای هر وعده، یک غذای اصلی که اکثرا شامل برنج و مرغ یا گوشت است را به همراه سالاد یا ماست مصرف می کنیم؛ اما خوردن ماست یا سالاد به طور همزمان با غذای اصلی برای ایتالیایی ها عجیب است.ایتالیایی ها از ماست های شیرین و طعم دار، آن هم به عنوان دسر، و از سالاد به عنوان وعده ای جداگانه استفاده می کنند.

منوهای ایتالیایی شامل :

بخش اول – Primo

بخش اول معمولا شامل انواع پاستا، سوپ ها، یا ریسوتو(همان برنج دم نکشیده) می‌باشد. معمولاً چندین نوع پاستا برای انتخاب وجود دارد. پاستاهای ایتالیایی معمولاً نسبت به امریکائی‌ها که عادت دارند با سُس فراوان آن را میل کنند، با سُس کمتری سرو می‌شود. در ایتالیا، نوع پاستا معمولاً مهم‌تر از سُس آن می‌باشد.

بخش دوم – Secondo

بخش دوم که شامل غذای اصلی می‌باشد اغلب گوشت قرمز، مرغ و یا ماهی است. در ایتالیا در این بخش معمولاً سیب‌زمینی و یا هر نوع سبزیجات دیگری سرو نمی‌شود. معمولاً برای افراد گیاهخوار که گوشت نمی‌خورند یک یا دو نوع غذای گیاهی وجود دارد.

مخلفات میز – Contorno

معمولاً در این بخش می توان مخلفاتی مانند سیب‌زمینی، یا سبزیجات آبپز و سالاد ها را سفارش داد.

دسر– Dolce

آخرین بخش و خوشمزه ترین بخش از وعده غذایی را اغلب دسرها تشکیل می‌دهند؛ در این بخش می‌توان برای دسر، میوه سفارش داد که یک ظرف حاوی چند نوع میوه برای شما آورده می‌شود تا از بین آنها انتخاب کنید. ایتالیایی‌ها پنیر را نیز به‌عنوان دسر می‌خورند. تنوع در نوع و طعم پنیر در ایتالیا یکی از اولین نکاتی است که نظر ایرانی ها را به خود جلب میکند. پس از دسر می‌توان سفارش قهوه داد. قهوه قبل از غذا سرو نمی‌شود. در مورد کاپوچینو هم معمولا ایتالیایی ها آن را صبح و با وعده صبحانه سفارش می دهند.

بیشتر:

هزینه تحصیل در اروپا چقدر است؟ 

By | ۱۳۹۸-۱-۱۹ ۰۹:۲۱:۱۰ +۰۰:۰۰ فروردین ۱۹ام, ۱۳۹۸||0 Comments