چطور انگیزه‌نامه بنویسیم: توصیه‌های دانشگاه برکلی

چطور انگیزه‌نامه بنویسیم: توصیه‌های دانشگاه برکلی

انگیزه‌نامه باید خوانندگانش ـــ اعضای کمیته‌ی گزینش ـــ را قانع سازد که شما موفقیت‌های مهمی را پشت سر گذاشته‌اید که نویدبخش موفقیت‌های آینده‌ی شما در تحصیلات تکمیلی است. SOP را ترکیبی از چهار بخش متفاوت در نظر بگیرید.

بخش نخست: به معرفی خودتان، علایقتان و انگیزه‌هایتان بپردازید

به آنان بگویید به چه چیزهایی علاقه دارید. اگر دوست داشتید می‌توانید علت تصمیم‌تان برای تحصیلات تکمیلی را هم بگویید. این قسمت باید کوتاه باشد و به اصل مطلب بپردازد؛ زمان زیادی را صرف اتوبیوگرافی نکنید.

بخش دوم: دوره‌ی لیسانس و دوره‌ی کاری‌تان پیش از تحصیلات تکمیلی را خلاصه‌وار توصیف کنید

الف) تحقیقاتی که انجام داده اید: نام همکارهایتان در تحقیق، عنوان تحقیق، مسئولیت‌هایتان، و نتایج تحقیق را بنویسید. این بخش را فنی و به سبک نگارشی رشته‌تان بنویسید زیرا اساتید هستند که آن را می‌خوانند.

ب) مقالات و هر کار پژوهشی اختیاری که انجام داده‌اید.

پ) تجربیات کاری، خصوصاً اگر هر گونه مسئولیتی در آزمایش، طراحی، تحقیق یا کاراموزی در رشته‌ای داشته‌اید که شبیه به رشته‌ی اپلای‌تان است.

بخش سوم: از مرتبط بودن فعالیت‌های اخیر و فعالیت‌های کنونی‌تان با رشته‌ی تحصیلات تکمیلی حرف بزنید

اگر پس از فارغ‌التحصیلی مشغول بوده‌اید، شرح دهید که چه کار می‌کرده‌اید: انتفاعی یا غیرانتفاعی بودن شرکت، تیم کار/طراحی‌تان، مسئولیت‌ها، آنچه آموخته‌اید. همچنین می‌توانید اشاره کنید که این فعالیت‌ها چگونه به شما کمک می‌کند بر مطالعات تحصیلات تکمیلی خود تمرکز کنید.

بخش چهارم: علایق آکادمیک‌تان را با جزئیات توضیح دهید

در این بخش با جزئیات می‌گویید که قصد دارید چه مطالعاتی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی داشته باشید، طوری که کمیته‌ی پذیرش را متقاعد کنید که بر حوزه‌ی تحقیقاتی رشته‌ اشراف دارید و موضوعات حال حاضر تحقیقات را از نزدیک می‌شناسید.

الف) زمینه‌ی موردعلاقه تان را به آنان نشان دهید. می‌توانید یک سوال طرح کنید، یک مسئله تعریف کنید، یا به موضوعی اشاره کنید که قصد دارید به آن بپردازید، و پرسش‌های برخاسته از تحقیقات معاصر را مطرح کنید. این پاراگراف باید خیلی پر و پیمان باشد!

ب) در اینترنت درباره‌ی دپارتمان‌های مورد علاقه‌تان اطلاعات کسب کنید. اطلاعاتی مانند اساتید و تحقیقاتشان. ببینید آیا اساتیدی وجود دارند که زمینه‌ی تحقیقاتشان همسو با شما باشد. اگر وجود دارند به این نکته اشاره کنید. در اینترنت برنامه‌ی دانشگاه مورد نظرتان را خوب مطالعه کنید. در بسیاری از موارد از شما می‌خواهند استاد یا اساتیدی را نام ببرید که تمایل به کار کردن با آنان دارید.

پ) SOP خود را با فضایی مثبت به پایان برید و هیجان و آمادگی خود برای چالش‌های پیش روی‌تان را نشان دهید.

نکات ضروری

۱. کمیته‌ی پذیرش باید این موارد را در لابلای گفته‌هایتان ببیند: خودانگیختگی، شایستگی، و دارا بودن ظرفیت به عنوان یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی.

۲.  همه چیز را با نگاهی مثبت شرح دهید و شیوه‌ی نگارشی فعال و نه منفعل داشته باشید.

۳. همه چیز را با ارائه‌ی نمونه توضیح دهید؛ مستقیماً نگویید که شخصی پیگیر هستید، آن را نشان دهید.

۴. اگر مشکل خاصی وجود داشته که نمره‌هایتان را تحت تأثیر قرار داده، مثلاً فقر، بیماری، یا کار بیش از حد، آن را گوشزد کنید. طوری آن را بیان کنید که پشتکار شما با وجود موانع را نشان دهد. نوع نوشتن این قسمت بستگی به شرایط خاص شما دارد.

۵. اطمینان حاصل کنید که همه‌ی گفته‌هایتان با هم مرتبط باشد و پراکنده نباشد.

۶. موجز بنویسید، مگر اینکه خود دانشگاه عکسش را از شما بخواهد. یک SOP ایده آل باید خلاصه‌وار تمام سخنان لازم را بگوید. ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه‌ی درست انتخاب شده (۱ تا ۲ صحفه‌ی single space با فونت دوازده) بهتر است از تعداد بیشتری از کلمات ولی با سازمان‌یافتگی و وضوح ضعیف.

By | ۱۳۹۸-۱-۲۰ ۱۱:۵۷:۳۲ +۰۰:۰۰ فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۸||0 Comments