تاپیونیورسیتیز درست مانند ام‌آی‌تی و کلتک که در صدر آرزوهای بسیاری از دانشجویان تکنولوژی قرار دارند، مدرسه‌ی اقتصاد و علوم سیاسی لندن (ال‌اس‌ای LSE) و مؤسسه‌ی مطالعات سیاسی پاریس (ساینس پو Sciences Po) مهم‌ترین مدارس در حوزه‌ی علوم اجتماعی هستند.

تخصص‌های هر دو مدرسه در علوم اجتماعی و علوم انسانی است و شامل رشته‌هایی چون حقوق، زبان، جغرافیا، روابط اجتماعی و مدیریت می‌شود.

هر دوی آنها، هم در پذیرش دانشجو و هم در برنامه‌های تبادلی‌شان بسیار بین‌المللی هستند.

و هر دو فهرست بلندبالایی از فارغ‌التحصیلان شناخته‌شده دارند که تعداد قابل توجهی از رهبران جهانی و برندگان نوبل در میان آنان به چشم می‌خورد.

خلاصه این که انتخاب بین این دو دانشگاه انتخاب دشواری است، خصوصاً که در لندن و پاریس دو تا از مهیج‌ترین شهرها برای درس خواندن و زندگی جای گرفته‌اند.

اگر واقعاً مانده‌اید چه تصمیمی بگیرید، یک موقعیت نادر وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد هر دو را انتخاب کنید.

ال‌اس‌ای و ساینس پو یک دوره‌ی فوق لیسانس دوگانه در روابط بین‌الملل یا اقتصاد سیاسی بین‌الملل ارائه می‌دهند. این دوره دو سال است و بین دو شهر تقسیم شده و مدرکی که در پایان اعطا می‌کند مال هر دو دانشگاه است. این دو دانشگاه، در یک دوره‌ی تبادلی لیسانس هم با یکدیگر همکاری دارند.

اما در نهایت اکثر دانشجویان چاره‌ای ندارند جز این که فقط یکی را انتخاب کنند!

دروس ارائه‌شده و اختیارات دانشجویان، که در دو دانشگاه مشابه است اما یکسان نیست، می‌تواند در این انتخابْ تعیین‌کننده‌ی نهایی باشد.

اگر باز هم نتوانستید تصمیم بگیرید، شاید مقایسه‌ی کلی ما بین فاکتورهای کلیدی این دو مدرسه‌ی ممتاز و مقایسه‌ی جزئی‌تری که در پی‌اش می‌آید گره‌گشا باشد.

  ال‌اس‌ای ساینس پو
رنکینگ‌
جهانی   
QS        برای    دانشگاه‌‌ها                              
رتبه‌ی کلیِ مشترکاً ۳۷ در جهان

 

رتبه‌ی ۶ نزد استخدام‌کنندگانِ فارغ‌التحصیلان و رتبه‌ی ۶۱ نزد دانشگاهیان.

 

رتبه‌ی ۲۲۴ در نسبت تعداد دانشجویان به تعداد اساتید، ۱۰۷ در تأثیر پژوهشی (نقل قول‌های مقالات به ازای هر استاد).

 

رتبه‌ی جهانیِ ۲۳ در درصد اساتید بین‌المللی، و ۸ در درصد دانشجویان بین‌المللی.

رتبه‌ی کلیِ ۲۲۰ در جهان

 

رتبه‌ی ۱۴۰ نزد استخدام‌کنندگانِ فارغ‌التحصیلان و رتبه‌ی ۳۳۶ نزد دانشگاهیان.

 

رتبه‌ی ۹۹ در نسبت تعداد دانشجویان به تعداد اساتید، در رنکینگ تأثیر پژوهشی (نقل قول‌های مقالات به ازای هر استاد) حضور ندارد.

 

رتبه‌ی جهانیِ ۲۸۸ در درصد اساتید بین‌المللی، و ۵۲ در درصد دانشجویان بین‌المللی.

رتبه در رشته‌ها جزو ۵ دانشگاه برتر جهان در حسابداری و فاینانس، انسان‌شناسی، مطالعات توسعه، سیاست اجتماعی و مدیریت، مطالعات ارتباطات و رسانه، جغرافیا، سیاست و جامعه‌شناسی.

 

جزو ۲۰ دانشگاه برتر جهان در اقتصاد، تاریخ، حقوق، بیزینس و مدیریت، و فلسفه.

رتبه‌ی ۴ در سیاست، جزو ۵۰ دانشگاه برتر در سیاست اجتماعی و مدیریت و جامعه‌شناسی.

 

جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر در اقتصاد، حقوق و مطالعات توسعه.

موقعیت واقع در قلب لندن (دارای رتبه‌ی ۵ در رنکینگ QS برای بهترین شهرهای دانشجویی در سال۲۰۱۶ ). واقع در قلب پاریس (دارای رتبه‌ی ۱ در رنکینگ QS برای بهترین شهرهای دانشجویی در سال ۲۰۱۶).

 

دارای شش پردیس دیگر در شهرهای مختلف فرانسه.

جامعه‌ی دانشجویان ۹،۶۰۰ دانشجوی تمام‌وقت و ۷۰۰ دانشجوی نیمه‌وقت، که ۶۰درصد آنان دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستند.

 

حدود دو- سوم دانشجویان از خارج از بریتانیا می‌آیند.

 

منبع: LSE Key Facts

۱۳هزار دانشجو که ۴۷درصد آنان از خارج از فرانسه می‌آیند.

 

منبع: What is Sciences Po

کتابخانه بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی علوم اجتماعی در جهان. بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی علوم اجتماعی و علوم انسانی در اروپای قاره‌ای.

براساس رنکینگ‌های رشته‌ای QS برای دانشگاه‌های جهان در سال۲۰۱۶

رنکیگ‌های QS برای دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶

هر دو مؤسسه در رنکینگ‌های QS برای دانشگاه‌های جهان قدرتمند ظاهر شده‌اند.

البته رتبه‌ی ۳۷ام ال‌اس‌ای در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ خیلی بالاتر از ۲۲۰امِ ساینس پو است.تحلیل‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد که رتبه‌های مدرسه‌ی لندن تقریباً در همه‌ی شاخص‌های عملکرد قوی‌تر از همتای پاریسی‌اش است به‌استثنای نسبت تعداد دانشجویان به تعداد اساتید؛ مؤسسه‌ی فرانسوی اساتید تمام‌وقت بیشتری را برای دانشجویان به خدمت گرفته است.

هر دو اعتبار بالایی نزد جامعه‌ی جهانی دانشگاهی دارند و حتی اعتبار بیشتری نزد استخدام‌کنندکان دارند به وضوح تقاضای شرکت‌ها برای فارغ‌التحصیلان این دو مدرسه بالاست.

همچنین هر دو دارای تنوع بین‌المللی بالا در بین دانشجویان و اساتید هستند. از لحاظ درصد دانشجویان بین‌المللی، ال‌اس‌ای جزو ۱۰ دانشگاه و ساینس پو جزو ۵۵ دانشگاه برتر جهان است.

در شاخص نقل قول‌های مقالات به ازای هر استاد، که نشان‌دهنده‌ی تأثیر پژوهشی است، ال‌اس‌ای فقط کمی با ۱۰۰ تای برتر جهان فاصله دارد و ساینس پو خارج از۴۰۰ تای برتر است.

رتبه در رشته‌ها

رنکینگ‌های رشته‌ای QS برای دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۶، وضعیت این دو مدرسه‌ی علوم اجتماعی را به طور جزئی و در رشته‌های خاص نشان می‌دهد.

همانطور که در جدول زیر می‌بینیم رتبه‌های ال‌اس‌ای بهتر از رقیبش است، هرچند هر دوی آنها در رشته‌های اصلی علوم اجتماعی مانند اقتصاد، سیاست و جامعه‌شناسی، جزو مؤسسات پیشرو جهانند.

ساینس پو بهترین رتبه‌اش را در سیاست دارد که ۱۳ام است، و ال‌اس‌ای در دوازده رشته از جمله سیاست، حسابداری و فاینانس، مطالعات توسعه، و سیاست اجتماعی جزو ۱۰ تای برتر است.

ال‌اس‌ای و ساینس پو در رنکینگ‌های رشته‌ای QS برای دانشگاه‌های جهان
  ال‌اس‌ای‌ سیانس پو
حسابداری و فاینانس ۴ ـــ
انسان‌شناسی ۴ ـــ
مطالعات ارتباطات و رسانه ۳ ۱۵۱-۲۰۰
علوم کامپیوتر ۵۱-۱۰۰ ـــ
مطالعات توسعه ۳ ۵۱-۱۰۰
اقتصاد ۷ ۵۱-۱۰۰
جغرافیا ۴ ـــ
تاریخ ۶ ۱۰۱-۱۵۰
حقوق ۷ ۵۱-۱۰۰
ریاضیات ۱۰۱-۱۵۰ ـــ
زبان‌های نوین ـــ ۲۰۱-۲۵۰
فلسفه ۷ ـــ
سیاست ۳ ۱۳
روانشناسی ۴۰ ـــ
سیاست اجتماعی و مدیریت ۲ ۴۰
جامعه‌شناسی ۴ ۵۰
آمار و تحقیق عملیاتی مشترکاً ۳۶ ـــ

 

موقعیت

واقع بودن این دو مدرسه در دل پایتخت‌های دو رقیب دیرینه، فرانسه و بریتانیا، به رقابت‌شان شدت بیشتری هم می‌بخشد. پاریس و لندن که فقط کمی بیش از ۲۰۰ مایل با هم فاصله دارند که از طریق تونلِ کانال انگلیس (English Channel) تقریباً در عرض دو ساعت می‌توان آن را پیمود رقبای کهنه‌اند و هر کدام می‌خواهد پربازدیدترین و محبوب‌ترین شهر اروپای غربی باشد.

در رنکینگ QS برای بهترین شهرهای دانشجویی در سال ۲۰۱۶، پاریس رده‌ی نخست و لندن رده‌ی پنجم را در اختیار دارد.

بزرگ‌ترین شکاف بین این دو شهر مربوط می‌شود به توان مالی دانشجو؛ زندگی در هر دو پرهزینه است اما شهریه‌های بالای بریتانیا، در مجموع لندن را برای دانشجویان بومی و بین‌المللی گران‌تر می‌کند.

دانشجویان لیسانسِ ساینس پو ممکن است در یکی از شش پردیس دیگر دانشگاه (پردیس‌های منطقه‌ای) که در شهرهای مختلف فرانسه جای دارند و هر کدام مخصوصِ یک حوزه‌ی مطالعاتی هستند ثبت نام کنند شهر رنس (Reims)برای روابط دو سوی آتلانتیک (transatlantic relations)، لو آور (Le Havre) برای مطالعات آسیایی، دیژون (Dijon) برای مطالعات متمرکز بر اروپا، نانسی (Nancy) برای مطالعات فرانسوی آلمانی، پواتیه (Poitiers) برای دوره‌ی آمریکای لاتین، و مانتون (Menton) برای مطالعات خاورمیانه و مدیترانه.

جامعه‌ی دانشجویان

ساینس پو ۱۳هزار و ال‌اس‌ای ۹۶۰۰ دانشجو دارد. البته دانشجویان ساینس پو کمی پراکنده‌تر هستند؛ از چهارهزار دانشجوی لیسانس این مدرسه حدود یک سوم‌شان در پردیس‌های منطقه‌ای ثبت نام می‌کنند نه پردیس اصلی پاریس.

 هر دو دانشگاه تنوع بین‌المللی بسیار بالایی دارند. تقریباً دو سوم دانشجویان ال‌اس‌ای از خارج از بریتانیا می‌آیند، و تقریباً نصف (۴۷درصد) دانشجویان ساینس پو از خارج از فرانسه هستند. 

کتابخانه‌ها

تعجبی ندارد که ال‌اس‌ای و ساینس پو به عنوان مدارس پیشرو جهان در علوم اجتماعی، دو تا از مهم‌ترین کتابخانه‌های جهان در این حوزه را داشته باشند. در واقع ال‌اس‌ای صاحب بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی علوم اجتماعی جهان است، و بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی علوم اجتماعی اروپای قاره‌ای به ساینس پو تعلق دارد.

مجموعه‌ی کتابخانه‌ی ساینس پو شامل ۶۶۰هزار کتاب، ۱۵هزار نشریه‌ی دوره‌ای و ۲۰،۳۰۰ ژورنال الکترونیک است. و کتابخانه‌ی علوم سیاسی و اقتصادیِ ال‌اس‌ای دربردارنده‌ی چهار میلیون کتاب و نشریه است و در ۳۳،۶۰۰ ژورنال الکترونیک اشتراک دارد، و ۵۰ کلیومتر قفسه در آن چیده شده  به درازای تونلی که بریتانیا را به فرانسه وصل می‌کند!

نتیجه‌گیری این دو مؤسسه‌ی سرآمد، با منابع مطالعاتیِ بسیار غنی و جوامع دانشگاهیِ بسیار بین‌المللی و ممتاز خود، همواره دو انتخاب مهم برای علاقه‌مندان به علوم اجتماعی و علوم انسانی بوده‌اند.

واضح است که مقایسه‌ی سرراست بین این دو دانشگاه در رنکینگ‌ها ال‌اس‌ای را برنده اعلام می‌کند، اما ساینس پو نیز از جهت دوره‌های متمایزش، نسبت بالای اساتید به دانشجویانش، و اختیاری که در انتخاب بین پاریس و دیگر شهرها به دانشجویان می‌دهد، مزیت‌های خاص خود را دارد.

امتیاز دهید