تحصیل در هلند

اگه دوست دارید دونسته‌هاتون رو در مورد تحصیل در هلند زیاد کنید نوشته زیر به دردتون می‌خوره. از جستجوی دانشگاه‌ها و بورس‌ها گرفته تا فرهنگ و زبان مردم هلند و ویزا و اقامت و… به طور مختصر توضیح داده شده.

 

۱. بهترین و جامع‌ترین دیتابیس اطلاعات در مورد هلند سایت پایینه:

https://www.studyinholland.nl/
در بین دیتابیس‌های رسمی آموزش عالی کشورهای اروپایی، این از لحاظ سهولت استفاده رتبه یکه (طبق تجربه ما).
-تمام پروگرم‌های تحصیلی هلند رو توش پیدا می‌کنید.
-تمام بورس‌های دانشگاهی و دولتی هلند در اون قابل جستجو و به راحتی قابل مشاهده‌ست.
-اطلاعات در مورد زندگی، هزینه‌ها، ددلاین دانشگاه‌ها، شهرهای مختلف هلند و شرایط تحصیل در اونها، همه و همه به خوبی در اینجا پیدا می‌شه.


۲. یکی از ویژگی‌های استثنا‌‌ئی هلند اینه که مردمش همه زبان انگلیسی رو عالی بلدن (به چند پست قبلی ما رجوع کنید که در مورد همین موضوعه). برای همین اگر نخواید زبان هلندی (داچ) یاد بگیرید کارتون خیلی راحت‌تره. البته برای موندن در هر کشوری بهتره زبان اونجا رو خوب یاد بگیرید.


۳. ویزای هلند نسبت به کشورهایی مثل آلمان و اتریش و فرانسه خیلی راحت‌تر داده می‌شه. پروسه اخذ ویزا هم خیلی سریع‌تره.
۴. دانشگاه‌های هلند شهریه دارن اما بعضی دانشگاه‌ها بورس‌های خیلی خوب و کاملی هم ارائه می‌دن. دولت هم بورس‌هایی داره که در برخی موارد بخشی از شهریه شما رو پوشش می‌ده. 

 

۵. برای زندگی یکی از ایده‌آل‌ترین مکانها در جهانه. هم محیط بین‌المللی داره و هم اقتصاد بسیار پویا و سالمی داره. موقعیت‌های شغلی زیادی هم داره، حتی برای خارجی‌ها. اختلاف طبقاتی هم در اونجا جز کمترین‌هاست و دقیقاً به همین دلیل مردم هلند از شادترین‌ها در جهان هستند.


۶. آب و هوای هلند با ایران خیلی متفاوته. هواش به جز دوره‌ای نسبتاً کوتاه (در بهار و تابستون)، بیشتر اوقات ابری و بارونیه. برای ما ایرانی‌ها که به آفتاب عادت داریم، این یه چالش مهمه. 


۷. وسیله اصلی حمل و نقل در هلند دوچرخه‌ست. اینجاست که با یه چالش جدی دیگه روبرو می‌شید: دوچرخه‌سواری در سرما!


۸. بعد از اتمام تحصیل ۱ سال فرصت دارید دنبال کار بگردید. توی این یک سال معمولاً به نتیجه می‌رسید. هرچند، دوران سختیه و منتظر ریجکت‌های زیاد باشید!

۹. مردم هلند خیلی منظم و چارچوب‌دار هستن. نسبت به مردم ایتالیا (که نسبتاً به ایرانی‌ها نزدیک‌ترن)، ارتباط برقرار کردن با اون‌ها یه ذره سخت‌تره. در طول روز سخت کار می‌کنن و بعد هم می‌رن خونه‌شون و همه جا ناگهان تعطیل می‌شه! در بعضی شهرها برای حمایت از خانواده و اینکه پدر و مادرها بتونن کنار بچه‌هاشون باشن، ساعت ۱۸:۰۰ همه جا بسته می‌شه و شهر به شهر ارواح تبدیل می‌شه!
آخر هفته اما قضیه فرق داره و همه میان بیرون و بارها و کلاب‌ها و غیره تا نیمه‌شب بازن.

 

۱۰. از لحاظ قوانین حمایت از شهروندان و قوانین کار و بیمه یکی از بهترین‌ کشورها در دنیاست. 

 

۱۱. از امن‌ترین کشورهای جهانه.


۱۲. مهاجران خیلی زیادی در هلند هستند. خصوصاً در روتردام بیشتر جمعیت مهاجرن.


۱۳. اصلی‌ترین شهرهای هلند به ترتیب آمستردام، روتردام، لاهه و اوترخت هستند. اما شهرهای دیگه هم دانشگاههای خیلی خوبی دارن(مثل آیندهوون، دلفت و تیلبورخ).


۱۴. قوانین اقامتی هنوز ایده‌آله و می‌تونید بعد از ۵ سال اقامت رسمی (دانشجویی یا کاری)، برای اقامت دائم اقدام کنید.


۱۵. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هلند همه باکیفیت هستن و از بهترین‌ها در دنیان. می‌شه گفت هلند دانشگاه بد نداره! مثلاً دانشگاه لایدن از بهترین‌ها در علوم انسانیه. دانشگاه دلفت در مهندسی و معماری عالیه. تیلبورخ برای بیزنس و علوم انسانی بی‌نظیره. دانشگاه اوترخت (که خیلی هم دانشگاه بزرگیه) برای روانشناسی، بیولوژی و علوم پزشکی سرآمده. اراسموس روتردام و تیاس بیزنس اسکول از بهترین مدارس خصوصی بیزنس در دنیان. تازه دانشگاه‌های توئنته و آیندهوون و…. رو هم به این لیست اضافه کنید.

اگه دوست دارید برای هلند اقدام کنید یا در این مورد سؤال دارید حتماً در بخش تماس سایت یا دایرکت اینستاگرام کرسیران بهمون پیام بدید.

امتیاز دهید