در کدام کشورهای خارجی می‌توانید رایگان تحصیل کنید؟

تاپ یونیورسیتیز– در حالی که هزینه‌­ی دانشگاه­‌ها در بسیاری از نقاط دنیا در حال افزایش است، بعضی از ما ممکن است فکر کنیم که اخذ یک مدرک معتبر از کشور خودمان یا یک کشور خارجی بدون داشتن بودجه‌­ی زیاد، غیر ممکن است.اما لزوما این­طور نیست! کشورهای زیادی در سراسر جهان هستند که دانش­جویان ­می‌توانند به ­طور رایگان یا با هزینه‌ی بسیار کم در آن­ها تحصیل کنند؛ فقط باید بدانید کجا دنبالشان بگردید.

منتخبی از نام کشورهایی که می­‌توانید با هزینه­‌ی کم یا به­ طور رایگان در آن­ها تحصیل کنید به همراه جزئیاتی درباره­ی شرایط پذیرش و خدماتی که می­‌توانید از این دانشگاه انتظار داشته باشید در این مقاله آمده‌اند. برای پیدا کردن دانشگاه­‌های بین­‌المللی شناخته شده در این کشورها می­‌توانید روی این لینک کلیک کنید.

در آلمان، رایگان تحصیل کنید

به­ نظر می­رسد تمایل به تحصیل در کشور آلمان، روند رو به رشدی دارد. این عمدتا به این دلیل است که تحصیل در مقطع کارشناسی در تمام دانشگاه های آلمان برای دانش‌آموزان آلمانی و غیر آلمانی صرف نظر از ملیت آن­ها، رایگان است. تنها یک مبلغ جزئی در حدود۱۵۰تا۲۰۰ یورو (۱۶۰تا ۲۶۵ دلار آمریکا) برای تامین هزینه­‌های
پذیرش  از دانش­جویان گرفته می­شود.

هزینه­‌ی پایین تحصیل به همراه نظام اقتصادی قوی و نظام آموزش عالی بسیار خوب آلمان، چشم انداز تحصیل رایگان در این کشور را برای دانش­جویان و والدینشان در سراسر جهان بسیار جذاب می­کند. در واقع، طبق گزارش اخیر HSBC (شرکت خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی) در رابطه با “ارزش تحصیلات”، کشور آلمان از لحاظ کیفیت محسوس آموزش در دید والدین، جزو پنج کشور برتر جهان است.

در رتبه بندی مؤسسه­‌ی QS از دانشگاه­‌های جهان، بیش از ۴۰ دانشگاه آلمانی بعد از دانشگاه­‌هایی از آمریکا و انگلیس در میان بهترین دانشگاه­‌های سراسر دنیا قرار دارند. بالاترین رتبه­ی دانشگاه‌های آلمان به Technical University of Munich اختصاص دارد.

با این حال، به نظر می­رسد امکان تحصیل رایگان در آلمان برای مدت زیادی ادامه نخواهد داشت. ایالت بادن وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان، اخیرا طرح­‌هایی برای تجدید نظر درشهریه­‌ی دانش­جویان غیر اروپایی از پاییز سال ۲۰۱۷ ارائه کرده است که طی آن دانشجویان غیر اروپایی برای تحصیل در دانشگاه­‌های این ایالت مانند Ruprecht Karls Universität Heidelberg، باید در هر ترم هزینه­‌ای حدود ۱۵۰۰ یورو (۱۶۰۰ دلار آمریکا) بپردازند.

اگر موفق شوید در آلمان دانشگاهی برای تحصیل رایگان پیدا کنید، بازهم باید بودجه­‌ای برای هزینه­‌های زندگی­تان در نظر بگیرید. برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان باید ثابت کنید که سالانه حدود ۸۷۰۰ یورو (۹۲۳۰ دلار آمریکا) برای تامین هزینه­‌های زندگیتان دارید.

مونیخ و برلین که از برترین مقصدهای تحصیلیِ آلمان هستند، در رتبه­ بندی مؤسسه­‌ی QS از بهترین شهرهای دانشجویی سال ۲۰۱۶، در میان ارزان­ترین شهرهای دانش­جویی نیز قرار گرفته­اند.

در فرانسه، رایگان (یا با هزینه­‌ی اندک) تحصیل کنید

ممکن است فرانسه به اندازه­‌ی آلمان در زمینه­‌ی تحصیلات دانشگاهیِ ارزان، شناخته شده نباشد اما در فرانسه هم
دانش­جویان صرف نظر از ملیتشان می‌­توانند به­ طور رایگان
(یا با هزینه­‌ی بسیار کم) در دانشگاه­‌ها تحصیل کنند.

با این­که دانشگاه­‌های دولتی فرانسه کاملا رایگان نیستند، اما مبلغ شهریه‌­ی آن­ها تنها کسر کوچکی از شهریه­‌ی اکثر دانشگاه­‌های دنیاست؛ در حدود ۱۸۴ یورو (۱۹۵ دلار آمریکا) در سال برای پوشش هزینه­‌های پذیرش هر دوره در مقطع کارشناسی.

این هزینه­‌ها ممکن است تحت شرایطی بیشتر شوند، مخصوصا برای دوره­های تخصصی‌تری مانند پزشکی و مهندسی، اما میزان این افزایش چشم­گیر نیست. اما اگر انتظار دارید در سیستمی مثل grande école تحصیل کنید، هزینه­‌ها به طور گسترده­ای متفاوت هستند.

همانند آلمان، اکثر دوره­‌هایی که امکان تحصیل رایگان در فرانسه را برای شما فراهم می‌کنند، به زبان مادری این کشور تدریس
می­شوند.

با این حال فرصت­های تحصیلی به زبان انگلیسی مخصوصا در سطح فوق لیسانس در حال افزایش هستند. شما همچنین می­‌توانید قبل از شروع به تحصیل در دانشگاه زبان فرانسه­‌ی خود را در یک مدرسه مقدماتی تقویت کنید، اما برای این کار نیز باید هزینه­‌ی جداگانه­­‌ای بپردازید.

هزینه‌های زندگی در فرانسه هم نسبتا مقرون به صرفه هستند در حدود ۹۶۰۰ یورو (۱۰،۱۸۰ دلار آمریکا) در سال. اما اگر بخواهید در پاریس زندگی کنید باید انتظار هزینه­‌های بیشتری داشته باشید. بر طبق آمار Numbeo (بزرگ­ترین پایگاه داده­های کاربر محور­ در مورد کشورها و شهرهای سراسر جهان)، شهر رقیب پاریس، لندن، با ۲۵٪ هزینه­‌ی بالاترِ خرید و ۶۹%  هزینه‌­ی هنگفت بالاترِ اجاره­ خانه از هر جهت هزینه‌های زندگی در پاریس را از چشم می­اندازد. ارزانی نسبی پایتخت فرانسه، به همراه منتخبی از بهترین دانشگاه­‌های بین­‌المللی جهان این شهر را در فهرستِ بهترین شهرهای دانشجویی مؤسسه­‌ی QS نگاه داشته است.

در کشورهای های نوردیک، رایگان تحصیل کنید

کشورهای اروپای شمالی (معروف به کشورهای نوردیک) که با کیفیت بالای زندگی، طبیعت خیره کننده و سیاست­‌گذاری­‌های لیبرالشان شناخته می­شوند نیز برخی از بهترین سیستم­‌های آموزش عالی جهان را دارند. همه­‌ی کشورهای اروپای شمالی، دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد فرصت­هایی برای تحصیل رایگان یا کم هزینه ارائه می­دهند.

در نروژ، تحصیل برای تمام دانش­جویان، فارغ از سطح تحصیلی و ملیتشان، رایگان است. اکثر دوره­‌های مقطع کارشناسی به زبان نروژی تدریس می­شوند و دانش­جویان بین‌المللی باید برای تحصیل در این مقطع، تسلطشان را بر زبان نروژی اثبات کنند. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دوره­‌های انگلیسی زبان به مراتب بیشترند و امکان تحصیل رایگان نیز هم­چنان پابرجاست.

دانمارک و سوئد امکانات رایگان آموزش عالی خود را تنها در اختیار دانش­جویانی از کشورهای اتحادیه­‌ی اروپا، کشورهای منطقه­‌ی اقتصادی اروپا و سوییس قرار می­دهند و دانش­جویان کشورهای دیگر باید برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دو کشور، شهریه پرداخت کنند. هزینه­‌ی دوره­‌های دکتری در هر دو کشور به طور کامل تامین می­شود و دانش­جویان ممتاز دکتری می‌توانند علاوه بر اخذ رایگان مدرکشان، مبلغی هم به عنوان حقوق دریافت کنند.

کشور فنلاند نیز از پاییز سال ۲۰۱۷ مانند این دو کشور از
دانش ­آموزان غیر اروپایی شهریه دریافت خواهد کرد که این مبلغ حداقل ۱۵۰۰ یورو (۱۶۰۰ دلار آمریکا) خواهد بود.

در هر دو کشور دانمارک و سوئد، شهریه­‌های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است. در دانمارک، هزینه­‌ی دانشگاه­‌ها بین ۴۵،۰۰۰ و ۱۲۰،۰۰۰ کرون دانمارک (۶۴۲۰ تا ۱۷۱۱۵ دلار آمریکا) در هر سال است. این هزینه­‌ها در سوئد بین ۸۰،۰۰۰ و ۱۴۰،۰۰۰ کرون سوئد (۸۷۳۰ تا ۱۵۲۷۰ دلار آمریکا) هستند.

تحصیل در هر چهار دانشگاه دولتی کشور ایسلند رایگان است و در هر سال تنها ۴۰۰ یورو (۴۲۵ دلار آمریکا) برای ثبت نام از دانش­جویان دریافت می­شود.

و اما هزینه­‌های زندگی؛ باید بگوییم که کشورهای اروپای شمالی از گران­ترین کشورهای اروپا برای زندگی کردن هستند.

این عمدتا به دلیل اقتصاد سالم این منطقه و ارزش بالای پول کشورهای نوردیک است، بنابراین پرداخت هزینه­‌ی بیشتر زندگی زمانی که همه­‌ی خیابان­‌ها تمیزند و مردم خوش­حالند شاید آن­قدر‌ها هم بد نباشد! چهار پایتخت کشورهای نوردیک جزو بهترین شهرهای دانشجویی دنیا هستند کپنهاگ، هلسینکی، اسلو و استکهلم.

کشورهای اروپایی دیگر که می­‌توانید در آن­ها رایگان (یا با هزینه­‌ی کم) تحصیل کنید

تعداد دیگری از کشورهای اروپایی هستند که می‌­توانید بدون قربانی کردن کیفیت تحصیل، با هزینه­‌های کم یا به­ طور رایگان در آن­ها تحصیل کنید. به مثال های زیر توجه کنید.

اتریش

کشور دیگری که دانش­جویان می‌­توانند در آن به­ طور رایگان (یا با هزینه‌­ی اندک) تحصیل کنند، اتریش است. دانش­جویان از کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه­‌ی اقتصادی اروپا از امکانات تحصیلی مشابهی با اتریشی­ها برخوردارند و  می­‌توانند تا دو ترم از هر مقطعی را به­ طور رایگان تحصیل کنند.

بعد از این مدت، دانش­جویان تنها باید مبلغ ۳۶۳ یورو (۳۸۵ دلار آمریکا) برای تحصیل در هر ترم پرداخت کنند. دانش‌جویان بین­‌المللیِ کشور‌های دیگر نیز می‌­توانند با اندکی هزینه­‌ی بیشتر، در حدود ۷۲۶ یورو (۷۷۰ دلار آمریکا) برای هر ترم تحصیلی، در دانشگاه­‌های این کشور به تحصیل بپردازند. هزینه­‌ی زندگی در اتریش سالانه در حدود ۱۰،۰۰۰ تا ۱۲،۰۰۰ یورو (۱۰۸۲۰ تا ۱۲۷۳۰ دلار آمریکا) است.

وین، پایتخت اتریش، در رتبه­‌بندی مؤسسه­‌ی QS از بهترین شهرهای دانشجویی سال ۲۰۱۶، در رتبه­ی شانزدهم قرار دارد.

بلژیک

بلژیک دو زبان اصلی دارد که هزینه­‌های تحصیل آکادمیک به هرکدام از این زبان­‌ها، متفاوت است. با این حال، دانش­جویان اروپایی در هر سال حداکثر ۸۳۵ یورو (۸۹۰ دلار آمریکا) برای تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک پرداخت خواهند کرد و در حالی که تنها دانشجویان اروپایی می­‌توانند از مزایای عمده­‌ی تحصیل رایگان در اروپا استفاده کنند، هزینه­‌ها برای دانش­جویان بین­‌المللی همچنان بسیار کم و از حدود ۸۹۰ یورو تا حداکثر ۴۱۷۵ یورو (۹۴۰ تا ۴۴۳۰ دلار آمریکا) در هر سال است.

شما می‌­توانید با بودجه­‌ی سالانه ۱۱۴۰۰ یورو (۱۲۱۰۰ دلار آمریکا) در بلژیک زندگی کنید.

بروکسل، پایتخت بلژیک، در رتبه­‌بندی مؤسسه QS از بهترین شهرهای دانشجویی سال ۲۰۱۶، در رتبه­ی چهاردهم قرار دارد.

جمهوری چک

دانش­جویانی که به زبان چکی حرف می­زنند، می‌­توانند به طور رایگان در هر مقطع تحصیلی و در تمام دانشگاه­‌های دولتی این کشور تحصیل کنند. دانش­جویانی که می­‌خواهند به زبان انگلیسی درس بخوانند نیز می­‌توانند نسبتا ارزان و با حدود۱۰۸۳۳۴ CZK معادل با ۴۲۶۰ دلار آمریکا برای هر سال، در این کشور تحصیل کنند.

هزینه­‌های زندگی در جمهوری چک از بسیاری از کشورهای اروپای غربی کمتر و در حدود ۱۰۶۹۰۰ تا ۲۲۹۰۷۰ CZK معادل  با۴۲۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار آمریکا در یک سال است. پراگ، پایتخت جمهوری چک، در رتبه­‌بندی مؤسسه­‌ی QS از بهترین شهرهای دانشجویی سال ۲۰۱۶، در رتبه­‌ی سی و نهم قرار دارد.

یونان

تمام دانش­جویان از کشورهای اتحادیه­ اروپا و کشورهای منطقه­‌ی اقتصادی اروپا می‌­توانند به طور رایگان در تمام دانشگاه­‌های دولتی یونان به جز بعضی از دوره­‌های کارشناسی ارشد تحصیل کرده و تمام کتاب­‌های درسی­‌شان را نیز رایگان دریافت کنند

دانش­جویان بین­‌المللی هم واجد شرایط تحصیل در مراکز آموزش­ عالی با هزینه­‌ی کم در حدود ۱۵۰۰ یورو (۱۶۰۰ دلار آمریکا) در سال هستند. یونان کمترین هزینه­‌ی زندگی در اتحادیه­‌ی اروپا را دارد.

ایتالیا

اگرچه دانشگاه‌­های خصوصی ایتالیا با شهریه­‌های نسبتا بالایشان شناخته می­شوند، دانشگاه‌های دولتی این کشور با شهریه­‌هایی در حدود ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال (۹۰۰ تا ۱۰۶۰ دلار آمریکا) برای تحصیل در مقطع کارشناسی، به طور قابل توجهی ارزان­تر هستند.

دانش­جویان اروپایی نیز مانند دانش­جویان ایتالیایی واجد شرایط ویژه مالی مانند وام­‌ها، کمک­‌هزینه­­‌های تحصیلی، بورسیه­‌ها و چشم پوشی از هزینه­‌های تحصیلی هستند.

هزینه­‌ی زندگی در ایتالیا هم به اندازه­ای که ممکن است انتظار داشته باشید بالا نیست و سالانه حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو (۱۲۷۶۰ تا ۱۹۱۴۵ دلار امریکا) را شامل می­شود. میلان در رتبه بندی مؤسسه­‌ی QS از بهترین شهرهای دانشجویی جهان در رتبه­ی سی و هشتم و رم، پایتخت ایتالیا، در رتبه­‌ی شصت و یکم قرار دارد.

اسپانیا

مانند دانش­جویان اسپانیایی، دانش­جویان اروپایی نیز نباید شهریه‌های تحصیلی بالایی در این کشور بپردازند. در عین حال دانش­جویان بین­‌المللی می­‌توانند با پرداخت هزینه­‌ی ۶۸۰ تا ۱۴۰۰ یورو (۷۲۰ تا ۱۵۰۰ دلار آمریکا) در سال، در دانشگاه­‌های دولتی اسپانیا تحصیل کنند. شهریه­‌ها بر پایه­‌ی واحدهای درسی دریافت می­شود و ممکن است در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری افزایش پیدا کنند.

برای زندگی در اسپانیا باید سالانه بین ۱۰۸۰۰ تا ۱۳۲۰۰ یورو (۱۱۵۰۰ تا ۱۴۰۵۰ دلار آمریکا) هزینه کنید. مادرید و بارسلونا در رتبه‌بندی مؤسسه­‌ی QS از بهترین شهرهای دانش­جویی ۲۰۱۶، به ترتیب در رده های بیست و دوم و سی­م قرار دارند.

کشورهای دیگری که می­‌توانید در آن­ها رایگان (یا با هزینه­‌ی اندک) تحصیل کنید

آرژانتین

در حالی که دانشگاه­‌های آرژانتین برای دانش­جویان این کشور کاملا رایگان است، دانشجویان بین­‌المللی باید مبلغی جزئی برای ورود به دانشگاه­‌های دولتی آرژانتین پرداخت کنند. از سوی دیگر، شهریه­‌ی مؤسسه­‌های خصوصی آرژانتینی ممکن است سالانه تا ۵۰۰۰ دلار آمریکا برسد. در رتبه­‌بندی مؤسسه­‌ی QS از بهترین شهرهای
دانش­جویی ۲۰۱۶، بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، در رتبه­‌ی سی و دوم قرار دارد.

هند

در هند، دانش­جویان بین­‌المللی به طور معمول شهریه­‌ای بیشتر از ۷۳۰۰ دلار آمریکا در سال نخواهند پرداخت، هرچند که شهریه­‌ی دانشگاه­‌های خصوصی و مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ممکن است بیشتر باشد. هزینه­‌های زندگی در هند برای اکثر دانشجویان بسیار وسوسه انگیز است طبق آمار Numbeo شاخص قیمت مصرف کننده در این کشور تا ۱۸۷٪ و قیمت اجاره خانه تا ۳۷۳٪ از کشور انگلستان کمتر است.

روی­‌ هم رفته، شما می­‌توانید با مبلغ کمی در حدود ۵۰۰ دلار آمریکا به راحتی در این کشور زندگی کنید.

تایوان

در کشور تایوان، در ازای شهریه­‌ی کمی که می­پردازید خدمات تحصیلی ارزشمندی در بهترین دانشگاه­‌های دولتی دریافت خواهید کرد. برای مثال، دانشگاه ملی تایوان (NTU)، بهترین دانشگاه این کشور که در رتبه­‌بندی مؤسسه­‌ی QS از دانشگاه­‌های جهان در سال ۲۰۱۶ رتبه­‌ی شصت و هشتم را به خود اختصاص داده، در سال گذشته تنها ۱۰۰۹۲۰ تا ۱۲۴۲۰۰دلار تایوان ( ۳۱۷۵ تا ۳۹۰۰ دلار آمریکا) را به عنوان شهریه از دانش­جویان مقطع کارشناسی خود دریافت کرده است.

شهر تایپه‌ تایوان، در جایگاه بیست و سوم رتبه­‌بندی مؤسسه­‌ی QS از بهترین شهرهای دانشجویی ۲۰۱۶ و در رتبه­‌ی پنجم شهرهای
ارزان برای دانش­جویان قرار دارد.

 

امتیاز دهید