ده تا از بهترین دانشگاه‌های بریتانیا به لحاظ اشتغال فارغ‌التحصیلان

تاپ‌یونیورسیتیز– ۳۷ تا از بهترین دانشگاه‌های بریتانیا در رنکینگ جهانی QS برای اشتغال فارغ‌التحصیلان در سال  ۲۰۱۷  حضور دارند، که ۱۴ تای آنها جزو ۱۰۰ تای برتر هستند.

شاید جای تعجب نداشته باشد که دو نیمه‌ی آکسبریج (دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج) برترین نمایندگان بریتانیا در این رنکینگ هستند، که نشان‌دهنده‌ی اعتبار بسیار بالای این دو دانشگاه در نزد استخدام‌کنندگان است.

اما این رنکینگ تنها بر مبنای اعتبار دانشگاه‌ها اعلام نشده؛ شاخص‌های نرخ اشتغال، دستاوردهای فارغ‌التحصیلان، شراکت‌های صنعتی و ارتباط‌های بین دانشجویان و استخدام‌کنندگان نیز در نظر گرفته شده است. 

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

برترین دانشگاه بریتانیا در این رنکینگ، رتبه‌ی ۵ام جهان را به دست آورده است. تقاضا برای استخدام فارغ‌التحصیلان کمبریج بسیار بالا است، و بیشترین امتیاز این دانشگاه در شاخص «اعتبار در نزد استخدام‌کنندگان» است.

کمبریج همچنین در شاخص «دستاوردهای فارغ‌التحصیلان» به خاطر تعداد بالای فارغ‌التحصیلان موفق و مشهورش امتیاز بالایی کسب کرده است.

از جمله فارغ‌التحصیلان مشهور کمبریج می‌توان استیون هاوکینگ، چارلز داروین و سیلویا پلث را نام برد.

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

دانشگاه آکسفورد با رتبه‌ی ۸ام در این رنکینگ، مانند رقیبش کمبریج فهرستی از فارغ‌التحصیلان موفق دارد که در میان‌شان ۲۷ تن از نخست وزیران بریتانیا، و چهره‌های برجسته‌ای چون اسکار وایلد، هلن فیلدینگ، هیو گرنت، رزمند پایک و لویس کارول دیده می‌شود.

آکسفورد در «اعتبار در نزد استخدام‌کنندگان» جایگاه بعد از کمبریج را در اختیار دارد و در «دستاوردهای فارغ‌التحصیلان» کمی بالاتر از رقیبش ایستاده است. ۹۵ درصد لیسانسه‌های آکسفورد تا شش ماه پس از فارغ‌التحصیلی استخدام می‌شوند یا در مقاطع بالاتر مشغول به تحصیل می‌شوند.

کالج سلطنتی لندن (Imperial College London)

رده‌ی ۲۰ام رنکینگ را از آن خود کرده و برترین نماینده‌ی پایتخت بریتانیا است. کالج سلطنتی به دانشجویان خود کمک می‌کند در پلیسمنت‌ها (placement)، اینترنشیپ‌ها و برنامه‌های داوطلبانه (از جمله Imperial Plus) شرکت کنند تا مهارت‌ها و تجربیات ارزشمند در نزد استخدام‌کنندگان را به دست بیاورند.

۱۴ برنده‌ی جایزه‌ی نوبل و همچنین افراد برجسته‌ای چون اچ.جی ولز و الکساندر فلمینگ در این مؤسسه علم محور تحصیل کرده‌اند. 

یوسی‌ال کالج دانشگاهی لندن(UCL -University College London)

یو‌سی‌ال که رتبه‌ی ۲۴ام رنکینگ را داراست، بیشترین امتیاز خود را در دسته‌ی «اعتبار در نزد استخدام‌کنندگان» کسب کرده است.

روزنامه‌ی گاردین در مارس ۲۰۱۶ در ستایش این دانشگاه نوشت: «یوسی‌ال که با مرکز نوآوری و کسب‌وکار یوسی‌ال‌ از کارآفرینی دانشجویان حمایت می‌کند، عملکردش در این زمینه مثال‌زدنی است». این دانشگاه همچنین در «دستاوردهای فارغ‌التحصیلان» یکی از ۲۵ دانشگاه برتر است.

دانشگاه منچستر (University of Manchester)

دانشگاه منچستر، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های بریتانیا و عضو گروه باپرستیژ راسل (Russell Group)، رده‌ی ۳۵ام را در اختیار دارد و بیشترین امتیاز خود را در دسته‌ی اعتبار در نزد استخدام‌کنندگان گرفته است.

طبق گزارش سال ۲۰۱۶ مؤسسه‌ی تحقیقاتی های فلایرز (High Fliers)، دانشگاه منچستر دانشگاهی است که بیشترین تعداد استخدام‌کنندگانِ مهم در بریتانیا آن را هدف قرار داده‌اند.

بندیکت کامبربچ، میرا سایال و براین کاکس از فارغ‌التحصیلان این دانشگاهند.

دانشگاه بریستول (University of Bristol)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های بریتانیا به لحاظ استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه بریستول است که رتبه‌ی ۳۹ام رنکینگ را به خود اختصاص داده است.

بریستول در حال حاضر مشغول اجرای طرح بریستول فیوچرز
(Bristol Futures) در سطح دانشگاه است، طرحی که در سه مسیر دنبال می‌شود: ابتکار و کارآفرینی، شهروندیِ جهانی (Global Citizenship) و آینده‌ی پایدار.

این طرح که در شراکت با اجتماع بومی کار می‌کند، دانشجویان را قادر می‌سازد مهارت‌ها و خصوصیات قابل انتقالی ورای رشته‌ی دانشگاهی‌شان کسب کنند.

دانشگاه ادینبرو (University of Edinburgh)

دانشگاه ادینبرو که یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌ها برای دانشجویان است، جایگاه ۵۰ام لیست را از آن خود کرده.

۹۴ درصد دانشجویانش تا شش ماه پس از فارغ‌التحصیلی استخدام می‌شوند یا در مقاطع بالاتر تحصیلی پذرفته می‌شوند، که بالاتر از میانگین بریتانیا است.

این دانشگاه با برنامه‌ی جایزه‌برده‌‌اش LAUNCH.ed، که به دانشجویان اجازه می‌دهد ملاقات‌های تک‌به‌تک و رایگان با مشاوران داشته باشند و آنان را برای رقابت‌های بازار کار آماده می‌سازد، سعی دارد به دانشجویان در کارآفرینی کمک کند.

دانشگاه ناتینگام (University of Nottingham)

دانشگاه ناتینگام، رده‌ی۵۱-۶۰ رنکینگ، با توجه به گزارش های فلایرز پس از دانشگاه منچستر بیش از همه‌ی دانشگاه‌ها هدف استخدام‌کنندگان مهم بریتانیا قرار گرفته است.

همچنین طبق رنکینگ جدید ۲۰۱۷ Times Good University Guide، دانشگاه ناتینگام بهترین دانشگاه بریتانیا به لحاظ اشتغال فارغ‌التحصیلان است.

ناتینگام دارای طیف وسیعی از فارغ‌التحصیلان نام‌آشنا از جمله روث ویلسن بازیگر، دی.اچ لارنس، و نجیب رزاق نخست‌وزیر کنونی مالزی است.

دانشگاه لیدز (University of Leeds)

این دانشگاه نیز در رده‌ی ۵۱-۶۰ رنکینگ جای دارد. دانشگاه لیدز به دلیل داشتن انکوباور کارآفرینی این‌تکنالجی(InTechnology Enterprise Incubator) در مرکز نوآوری لیدزدر پردیس دانشگاه، که دانشجویان کارآفرین را در استارت‌آپ‌هایشان یاری می‌دهد و تا کنون هرساله حدود ۵۰ استارت‌آپ موفق را خلق کرده، برنده‌ی گاردین یونیورسیتی اواردز (Guardian University Awards 2016) در بخش کارآفرینی شد.

این دانشگاه همچنین بورسیه‌هایی اعطا می‌کند تا به دانشجویان در رسیدن به اهداف استارت‌آپی خود کمک کند.

کینگز کالج لندن کی‌سی‌ال (King’s College London KCL)

آخرین دانشگاه لیست ما برای بعضی از بهترین دانشگاه‌های بریتانیا به لحاظ اشتغال دانشجویان کینگز کالج لندن است، که این دانشگاه نیز در رده‌ی ۵۱-۶۰ قرار گرفته است، اما در «اعتبار در نزد استخدام‌کنندگان» بین ۵۰ تای برتر است.

کینگز برنامه‌ی King’s Leadership & Professional Skills Award KLPSA را اداره می‌کند، برنامه‌ای که طراحی شده تا مهارت‌های شغل‌یابی دانشجویان را تقویت کند.

کینگز هم فهرست فوق‌العاده‌ای از فارغ‌التحصیلان مشهور دارد که از جمله آنان می‌توان پیتر هیگز، ویرجینیا وولف، گریر گارسن، جان کیتس و دزمند توتو را برشمرد.

امتیاز دهید