سوالات جیمت و استدلال منطقی (critical thinking)

تاپ‌یونیورسیتیز– سوالات جیمت معمولاً طوری طراحی می‌شود که شما بتوانید با بیش از یک روش به جواب درست برسید. جیمت با این کار به استدلال منطقی پاداش می‌دهد. روش‌های طولانی و خسته‌کننده نیز شما را به جواب درست می‌رساند اما احتمالاً روشی استراتژیک و بسیار سریع‌تر هم هست که زحمت کمتری دارد و در وقت‌تان صرفه‌جویی می‌کند تا مجبور نشوید در پایان بخش به دلیل کمبود وقت پاسخ تعدادی از سوالات را حدس بزنید.

وقتی با مسئله‌ی کوانت زیر روبرو می‌شوید برای حلش چه روشی به ذهن‌تان می‌رسد؟ آیا «روش شما» برای پاسخ به این مسئله واقعاً سریع‌ترین روش است؟

مسئله: اگر علی هشت کیلو وزن کم کند دوبرابر برادرش وزن خواهد داشت. مجموع وزن آنان ۲۷۸ کیلو است. وزن کنونی علی چقدر است؟

الف) ۱۳۱

ب) ۱۳۵

ج) ۱۳۹

د) ۱۴۷

ه) ۱۸۸

بسیاری از داوطلبان جیمت با نگاه به این مسئله به یاد راه‌حل‌های جبری می‌افتند. دو روش جبری برای حل این مسئله وجود دارد.

جبر با دو متغیر

دو متغیر را A (وزن کنونی علی) و B (وزن کنونی برادرش) می‌گیریم. می‌توانیم دو معادله با داده‌ها بسازیم.

(A-8) = 2B

A+B = 278

پس

B = 278-A

(A-8) = 2(278-A)

A=188

این روش، جبر ساده است اما طولانی‌ترین روش است.

جبر با یک متغیر

برای نشان دادن هر دو وزن از A استفاده می‌کنیم.

A = وزن کنونی علی

(A-8)/2 = وزن کنونی برادرش

پس

A+(A-8)/2 = 278

A=188

برای این مسئله‌ی خاص، این روش شاید سریع‌تر باشد یا نباشد ولی در هر صورت می‌توان آن را لحاظ کرد. حال، روش‌های سوم و چهارم.

امتحان کردن گزینه‌ها

از آنجا که پاسخ بسیاری از سوالات کوانت عدد است می‌توانیم با استفاده از داده‌های مسئله آن را از بین گزینه‌ها پیدا کنیم.

چون وزن علی بیشتر از برادرش است یکی از اعداد بزرگتر مثلاً «د» (۱۴۷ کیلو) را امتحان می‌کنیم. علی پس از کم کردن ۸ کیلو دوبرابر برادرش وزن خواهد داشت.

۱۴۷-۸ = ۱۳۹

۱۳۹/۲= ۶۹.۵

اما وقتی این دو رقم را با هم جمع می‌بندیم ۲۱۶.۵ می‌شود که خیلی کوچکتر از ۲۷۸ است. فقط یک گزینه بزرگتر از «د» است و آن باید جواب ما باشد.

با اندکی محاسبه و رسیدن به این که «د» خیلی کوچک است پاسخ درست این مسئله را پیدا کردیم. این روش زحمت بسیار کمتری از دو روش اول داشت.

استدلال منطقی

از روی داده‌های مسئله معلوم است که علی بیش از دوبرابر برادرش وزن دارد.
با کمی استدلال منطقی می‌فهمیم وزن علی که قسمت عمده‌ی مجموع (۲۷۸ کیلو) را تشکیل می‌دهد باید بسیار بیشتر از نصف ۲۷۸ کیلو باشد.

خوب به پنج گزینه نگاه کنید. دو تا از آنها حتی کمتر از نصف ۲۷۸ است. یکی‌شان دقیقا نصف ۲۷۸ و یکی دیگرشان فقط کمی بیشتر از نصف ۲۷۸ است. تنها گزینه‌ی منطقی «۱۸۸» است.

حتی اگر بخواهید وقت بگذارید و درستی جواب را چک کنید می‌بینید که ۱۸۸+ (۱۸۸-۸)/۲= ۲۷۸. شاید سرعت این روش به همان اندازه‌ی روش سوم باشد اما هر دوی این روش‌ها از دو روش جبری پرزحمت اول سریع‌ترند.

یادتان باشد

وقتی دارید خود را برای جیمت، که استدلال منطقی را شدیداً می‌آزماید، آماده می‌کنید نه تنها باید مفهومی کار کنید بلکه باید جنبه‌های تاکتیکی را هم که بسیار به کمک‌تان می‌آید فرابگیرید.

بعلاوه، فقط در بخش‌هایی که مشکل دارید تمرین نکنید. اگر بخش‌هایی که در آنها پاسخ‌های درست داده‌اید را نادیده بگیرید و روش‌های دیگر را امتحان نکنید ممکن است شانس خود برای گرفتن نمره‌ای بسیار بهتر در جیمت را از دست بدهید.

امتیاز دهید