سوال و جواب – استرالیا و کانادا

سوال و جواب – استرالیا و کانادا

شرایط متقاضی:

من می‌خوام برای تحصیل در کانادا و استرالیا اقدام کنم. رشته‌ی من برق الکترونیک بوده. کاردانی مؤسسه غیر انتفاعی علوم و فنون سپاهان و کارشناسی مؤسسه غیر انتفاعی دانشستان ساوه. معدل ۱۶.۲۵. ۲۹ سالمه. خدمت سربازی رفتم. ۲.۵ سال بیمه دارم. زبانم قوی نیست اما دارم کلاس می‌رم. اون جور که من تحقیق کردم رشته مهندسی تافل ۷۲ میخواد که فکر کنم بتونم ۳-۴ ماه بعد بگیرم.

سؤالات:

۱. ویزای همراه گرفتن برای همسرم آسونه یا سخت؟

۲. اجازه کار روی ویزا هست(چه خودم چه همراه)؟ چند ساعت خودم؟ چند ساعت همراه؟

۳. درباره ی رشته‌ای که می‌خوام بخونم هم سوال دارم. شما راهنمایی می‌کنید؟

۴. هزینه ی تحصیل در اونجا چقدره؟ چه میزان پول باید داشته باشیم؟

۵. ارز دولتی بدرد میخوره؟

۶. دانشگاه من‌رو قبول دارن؟می‌شه برای ارشد ادامه داد؟

۷. همراه تافل براش مورد قبوله؟ یا ایلتس باید بگیره؟ چه نمره ای؟ سابقه ی کار هم باید داشته باشه؟

۸. من ونکوور رو ترجیح می‌دم چون اقوامم اونجا هستن. امکان داره نتونم اونجا برم؟ جاهای دیگه بهترن؟

پاسخ‌ها:

پ۱: به طور کلی در صورتی که شما ویزای تحصیلی گرفته باشید و مدارک لازم رو ارائه کرده باشید، برای گرفتن ویزای همراه در هیچ کدوم از دو کشور استرالیا و کانادا مشکلی وجود نداره. البته در مورد ویزا هیچ وقت نمی‌شه قطعی نظر داد و مورد به مورد فرق داره. اما به طور بالقوه پاسخ شما خوشبختانه منفیه.

مشکل تنها در صورتی به وجود میاد(و کارتون سخت می‌شه) که مدت بسیار کمی از ازدواجتون گذشته باشه و یا اینکه وقتی هنوز ویزای تحصیلی کانادا رو دارید ازدواج کنید.

پ۲: برای شما و همه دانشجویانی که مشغول به تحصیل در کانادا هستند(در دانشگاه یا کالج یا …)، دو نوع اجازه کار وجود داره.
نوع اول، اجازه کار در دانشگاه(on-campus)، و نوع دوم اجازه کار خارج دانشگاه(off-campus).

توی این لینک در مورد  اجازه کار در داخل دانشگاه توضیح داده شده(از سایت دولتی کانادا). شرایط خاصی نداره، و مسلما پذیرش شما به عنوان کارمند در بخشی از دانشگاه شرط اولیه ست. توی لینک مذکور نحوه اقدام کردن هم گفته شده. که وقتی اونجا رفتید و خواستید مشغول به کار بشید می‌تونید فرمش رو پر کنید و اقدام کنید.

اما برای اجازه کار در خارج از دانشگاه، از سال ۲۰۱۴ دانشجویان محصل در کانادا فقط با ویزای تحصیلی می‌تونن با شرایط زیر در خارج از دانشگاه مشغول به کار بشن:

– در جریان ترم، حداکثر ۲۰ ساعت در هفته.
– در هنگام تعطیلات رسمی، و تعطیلات بین دو ترم در بهار و زمستان، به صورت فول تایم.

در صورتی که کارآموزی(اینترنشیپ) هم بخشی از واحدهای دانشگاهی شما باشه، باید همزمان هم برای ویزای دانشجویی و هم برای اجازه کار اقدام کنید. البته در چنین شرایطی، خود دانشگاه به‌تون اطلاع می‌ده و به‌تون می‌گه که چکار باید بکنید. اما به هر صورت می‌تونید شرایطش رو توی این لینکاز وبسایت رسمی دولت کانادا ببینید.

اما برای همسرتون، در صورتی که شما دانشجو باشید، و دانشگاهی که توش درس می‌خونید شرایط ذکر شده در این لینک رو داشته باشه(که به احتمال بسیار زیاد داره)، می‌تونه برای اجازه کار در کانادا اقدام کنه.

اجازه کار همسر شما دقیقا به همون اندازه مدت تحصیل شما معتبر خواهد بود. همسرتون می‌تونن پیش از ورود به کانادا یا پس از ورود به این کشور برای اجازه کار اقدام کنن. محدودیتی برای میزان ساعات کاری همراه ذکر نشده.

و اما در مورد چگونگی اخذ ویزا برای همسرتون:

شما در فرمی که در سایت برای ویزا گرفتن پر می‌کنید، توی یک بخش مدارک ایشون رو به عنوان همراه پر می‌کنید و براشون درخواست ویزا می‌دید.
این ویزا می‌تونه ویزای کاری باشه، و یا فقط به عنوان Visitor(که مدتش ۶ ماهه).
همسر شما می‌تونن هم در هنگام اپلای به همراه شما، و هم بعد از شما این ویزا رو بگیرند.
پیشنهاد ما اینه که ویزای ایشون رو به صورت Visitor یا ویزای موقت بگیرید، و بعد از ورود به کانادا نوع ویزا رو تغییر بدید.

در مورد استرالیا:

در استرالیا، شرایط کاری دانشجویان بین المللی دقیقا مثل کاناداست. یعنی ۲۰ ساعت در هفته، و به طور نامحدود در طول تعطیلات و بین دو ترم.
برای اجازه کار همراه دانشجویان بین المللی، شرایط به صورت زیر تعریف شده:

اگر شما دانشجوی کارشناسی باشید، همراهتون هر دوهفته ۴۰ ساعت می‌تونه کار کنه. اما در صورتی که پذیرش برای مقاطع بالاتر بگیرید، محدودیت کاری‌ای برای همسر شما وجود نداره.
پس با توجه به اینکه قصد شما اپلای برای کارشناسی ارشده، همسرتون محدودیت کاری نداره.

پ ۳:
رشته شما رشته‌ای هست که در استرالیا از اولویت‌هاست و توی لیست شغل‌های مورد نیاز آورده شده. سعی کنید در صورت امکان همون گرایش‌هایی رو در مقطع ارشد ادامه بدید که با این لیست هماهنگ باشه. این باعث می‌شه شانستون برای موندن در استرالیا افزایش پیدا کنه. در مورد کانادا هم می‌تونید این لیست مشابه رو ببینید.

پ۴:
در کانادا، برای دانشجویان بین‌المللی و در مقطع کارشناسی، شهریه سالانه به طور میانگین حدودا ۱۴هزاردلار کانادا(معادل ۱۰هزار و ۷۳۰ دلار آمریکا) تخمین زده شده. برای مقطع ارشد و دکترا طبعا هزینه‌ها بالاتره. رشته MBA بیشترین شهریه رو داره که معادل سالانه ۴۲هزار دلار کانادا(۳۲هزار دلار آمریکا) می‌شه.

هزینه خوراک و پوشاک و غیره به طور ماهانه چیزی بین ۶۰۰ تا ۸۰۰دلار کانادا(۴۵۰تا۶۰۰دلار آمریکا) هست. بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار کانادا(۲۲۴۰ تا ۴۵۰۰ دلار آمریکا) هم به طور سالانه باید برای مسکن بپردازید.

برای استرالیا: بر اساس گزارش بانک HSBC، به طور متوسط هزینه زندگی در استرالیا برای دانشجویان بین المللی، سالی ۴۲۰۰۰دلار استرالیا(۳۳هزار دلار آمریکا)هست. این شامل حدودا ۱۸۰۰۰دلار استرالیا(حدودا ۱۴۰۰۰دلار آمریکا) برای هزینه‌های زندگی و ۲۴هزار دلار استرالیا(۱۸هزار دلار آمریکا) برای هزینه‌های شهریه و غیره می‌شه.

شهریه دانشگاه‌های استرالیا در مقاطع مختلف:
-کارشناسی: بین ۱۵هزار دلار استرالیا تا ۳۳هزار دلار استرالیا(۱۱،۸۵۰دلار آمریکا تا ۲۵،۸۰۰دلار آمریکا).

-کارشناسی ارشد:بین ۲۰هزار دلار استرالیا تا ۳۷هزار دلار استرالیا(۱۵،۶۵۰دلار آمریکا تا ۲۸،۹۰۰دلار آمریکا).

-دکترا: ۱۴هزار دلار استرالیا تا ۳۷هزار دلار استرالیا(۱۰،۰۹۵ دلار آمریکا تا ۲۸،۹۰۰دلار آمریکا).

پ۵: ارز دولتی دانشجویی به درد می‌خوره. و حدودا نرخی معادل ۳۰۱۰ تومن داره. برای ارز دانشجویی فقط دلار آمریکا به‌تون می‌دن(نه ارز‌های دیگه). روالش اینه که باید اول توی سامانه «نشا» ثبت نام کنید و مدارک رو آپلود کنید(این مدارک شامل مدرک دانشگاهی، شهریه و غیره می‌شه). بعد از طریق همون سامانه درخواست می‌دید و کارشناس بررسی می‌کنه. در صورتی که موافقت بشه و نقص مدارک نداشته باشید، به‌تون ارز تعلق می‌گیره و اعلام هم می‌کنن که چه زمانی نوبتتون می‌رسه.

مقدار این ارز برای شهریه حداکثر ۱۵هزار دلاره. و برای هزینه‌های زندگی ماهی هزار دلار.

پ۶: دانشگاه غیر انتفاعی و علمی‌کاربردی هم مورد قبوله. به طور کلی برای دانشگاه‌های خارجی، دانشگاه‌های ایران اونقدر از لحاظ اعتبار فرقی ندارن. کلا سیستمی وجود نداره که به شما بگه مدرکتون مورد قبوله یا خیر. برای اینکه از این موضوع اطلاع پیدا کنید باید با خود دانشگاه مکاتبه کنید. معمولا اگه رزومه‌تون خوب باشه می‌تونه این موضوع رو جبران کنه.

فقط آلمانه که یک سامانه اینترنتی برای تشخیص اعتبار مدرک شما داره و اون هم خیلی از دانشگاه‌های ایران رو قبول داره.

در صورتی هم که مدرک‌تون از جنبه اعتبار با مشکل مواجه شد، می‌تونید با مراجعه به وزارت علوم(آقای ستار، سازمان امور دانشجویی میدان فردوسی) یک نامه تاییدیه بگیرید.

پ۷: بله. برای ویزای استرالیا تافل و آیلتس مورد قبوله. حداقل تافل مورد نیاز سفارت، مثلا برای ویزای کاری، ۳۵ و حداقل آیلتس مورد نیاز ۵.۵ هست.

پ۸: ونکوور برای ایرانی‌ها بهترین شهر کاناداست. خصوصا از جنبه آب و هوا. اما به همین دلیل کار پیدا کردن در اونجا سخته و دستمزد‌ها پایینه.

By | ۱۳۹۷-۹-۱۴ ۰۹:۲۱:۴۸ +۰۰:۰۰ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۵|, , , |0 Comments