شرح دروس یا Course Description

شرح دروس یا Course Description

🗒 شرح درس – Course Description- چیه؟

یکی از مدارک بسیار مهمی که بعضی دانشگاه‌ها در پروسه پر کردن فرم‌ اپلیکیشن از شما میخوان Course Description(شرح دروس) هست. معمولن قبل از وارد شدن به سیستم اپلیکیشن و در بخش الزامات- Requirements – در سایت دوره مورد نظر، اسمی از این مدرک نمیاد. نتیجه اینه که شما در شرایطی که فکر میکنید همه مدارک رو آماده دارید و شروع به پر کردن فرم و آپلود کردن مدارک در سامانه میکنید، به طور ناگهانی باهاش مواجه میشید و مجبورید فرایند رو متوقف کنید تا Course Description رو آماده کنید.
⁉️اما این Course Description یا شرح دروس چی هست؟
خیلی از دانشگاه‌ها براشون مهمه که بدونن دروسی که شما در دانشگاه دیگه‌ای در ایران گذرونید(دانشگاهی که معمولن برای اونها شناخته شده هم نیست)، چه محتوایی داشته، سرفصل‌هایی که خوندید چی بودن؟ تئوری کار کردید یا عملی؟ چند ساعت این درس رو داشتید؟ منابعی که از اونها استفاده کردید چی بوده‌ن؟ و غیره. به همین دلیل، از شما درخواست میکنن که مدرکی رو که شامل تمام این موارد باشه برای دروس اصلی‌، اختصاصی، یا واحدهای خاصی که خودشون تعیین میکنن آماده کنید و در کنار بقیه مدارک براشون بفرستید. یک نمونه از این دانشگاه‌ها که از شما شرح درس میخواد، دانشگاه مکگیل کاناداست.
متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌ها و مدارس ایران چنین فایلی رو به صورت آماده یا ترجمه شده ندارن و شما مجبورید خودتون اون رو تهیه کنید. به خصوص اگر قصد تحصیل در دوره‌های کارشناسی داشته باشید، احتمال اینکه مجبور به تهیه یک Course Description کامل و دقیق بشید خیلی بیشتر از مقاطع دیگه‌س.

🔠مواردی که شرح دروس باید داشته باشه، معمولن اینا هستن:

✔️۱. نام درس مطابق با ریزنمرات
✔️۲. تعداد واحد‌های درس و ساعات اون(Credit/Hour)
✔️۳. مجموع ساعات آموزش(Contact Hours)
۴. سرفصل‌های درسی+ توضیح اونها(برای بعضی دانشگاه‌ها نام بردن سرفصل‌ها به تنهایی کافیه. اما بقیه توضیح رو هم میخوان)
✔️۵. اهداف درسی
✔️۶. مهارت‌هایی که واحد یا درس مذکور بر اونها تاکید میکنه
۷. نمونه سؤالات امتحانی
✔️۸. شیوه نمره‌دهی(اینکه بر چه اساسی بوده، آیا نمره نهایی بر اساس امتحان داده شده یا اینکه کار کلاسی؟ یا ترکیبی از این دو؟)
✔️۹. عملی بودن یا تئوری بودن درس. و اینکه چقدر عملی و چقدر تئوری بوده. برای رشته‌های هنری یا معماری، این مهمه که چه بخشی از نمره شما مبتنی بر کار استودیویی بوده و چه بخشی از اون بر اساس نمره امتحان نهایی
۱۰. منابع رسمی که در تدریس از اونها استفاده شده
۱۱. پیشنیازهای درس

⚠️توجه: موارد تیک خورده باید توی هر شرح درسی باشه. اما دیگر موارد برای خیلی از دوره‌ها الزامی نیست.

برای اینکه با فرمت Course Description آشنا بشید، دو تا مورد براتون آوردیم. لینک اول Course Description کارشناسی علوم آزمایشگاهی دانشگاه تهرانه. و لینک دوم مواردی‌ هست که دانشگاه‌ #خرونینگن هلند انتظار داره در شرح درس کسانی که برای دوره‌های کارشناسی اپلای میکنن وجود داشته باشه. حتمن این دوتا لینک رو ببینید.

علوم آزمایشگاهی دانشگاه تهران

شرح درس باید چه مواردی رو شامل بشه؟ـ کارشناسی، دانشگاه خرونینگن

بیشتر بخونید:

انواع فرم‌های اپلیکیشن

By | ۱۳۹۸-۱-۲۶ ۰۹:۴۷:۲۰ +۰۰:۰۰ فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۸||0 Comments