شغل‌های اینترنتی باورنکردنی که پنج سال پیش وجود نداشتند

تاپ‌یونیورسیتیزبا پشتیبانی دانشگاه لومسا
اگر با سریال پرطرفدار مَد مِن (Mad Men) به شغل‌های حوزه‌ی بازاریابی و تبلیغات علاقه‌مند شده‌اید، احتمالاً خوشحال شوید اگر بدانید این صنعت تکامل زیادی داشته و الان بسیار جلوتر از نوشتن شعارهای کوتاه و جذاب روی دستمال کوکتل و نوشیدن‌های شبانه روزی است.

به لطف گسترش استفاده از موبایل و ظهور رسانه‌ی اجتماعی، داده کاوی، هوش مصنوعی و واقعیت مجازی، بیزینس‌ها با سرعتی سرگیجه‌آور شیوه‌ها و تکنولوژی‌های دیجیتال جدیدی را در پیش گرفته‌اند تا نیازهای نخستین نسل هزاره‌ی سوم را پاسخگو باشند. و این باعث شده مرزهای بین ژورنالیسم، بازاریابی و تبلیغات کمرنگ شود.

 ما با متخصصان دیجیتال دانشگاه لومسا (LUMSA) که گرداننده‌ی دوره‌ی فوق لیسانس بازاریابی و ارتباطات دیجیتال (MSc in Marketing and DigitalCommunications) در این دانشگاه هستند گفتگو کردیم و از آنان خواستیم شغل‌های جدید و محبوب تبلیغات و بازاریابی را برایتان معرفی کنند. شغل‌هایی که اگر می‌خواهید در سال ۲۰۱۷ وارد این عرصه شوید نباید از آنها بی‌خبر باشید.

مدیر جمعیت (community manager)

معرفی کوتاه شغل بنا بر آمار شرکت Social Media Examiner ۹۲درصد بازاریابان نقش رسانه‌ی اجتماعی را در بیزینس خود مهم تلقی می‌کند. شما به عنوان مدیر جمعیت وظیفه دارید بحث‌های آنلاین راه بیندازید و کاربران اینترنت را تبدیل به عضویت‌ها(sign-up)
برای یک سایت کنید. آن را معادل امروزیِ شخصیت دان درِیپر(Don Draper)در مَد مِن در نظر بگیرید وقتی داخل یک بار کم‌نور می‌شد، یک کوکتل سفارش می‌داد و از متصدی بار می‌پرسید آیا دوست دارد سیگارش را به لاکی استرایک تغییر دهد.

 حقوق: به گفته‌ی سایت Glassdoor،یک مدیر جمعیت می‌تواند انتظار میانگین حقوق ۲۹,۷۱۸ پوند (۳۸,۴۰۰ دلار) در بریتانیا (ژوئن ۲۰۱۷)، ۲۵,۰۷۱ یورو (۲۸,۵۰۰ دلار) در آلمان (می ۲۰۱۷) و ۴۵,۲۲۵ یورو (۵۱,۵۰۰ دلار) در فرانسه را داشته باشد.

مدیر رسانه‌ی اجتماعی (social media manager)

معرفی کوتاه شغل یک مدیر رسانه‌ی اجتماعی، کانال‌های رسانه‌ی جمعی (که در حال حاضر ترکیبی از اسنپ چت، اینستاگرام، توئیتر، فیسبوک، پینترست، یوتیوب و گوگل پلاس است) را برای یک سازمان به‌روز می‌کند و وظیفه دارد با ارزیابی داده‌هایی مانند میزان دیده شدن توسط مخاطب هدف (reach) و درگیر شدن مخاطب، یک استراتژی کلی برای افزایش فروش، دیده شدن، درگیری مشتری (customer engagement) و وفاداری به برند طراحی کند.

 حقوق: به گفته‌ی PayScale، دستمزد شما حدود ۱۸,۰۰۰ یورو (۲۰,۵۰۰ دلار) در ایتالیا، ۷۲,۰۰۰ فرانک سوئیس (۷۴,۳۰۰ دلار) در سوئیس، و ۳۱,۰۱۵ یورو (۳۵,۳۰۰ دلار) در آلمان (می ۲۰۱۷) خواهد بود، البته این حقوق بسته به سازمان، مکان جغرافیایی، و مقدار تجربه‌ی شما متغیر است.

مدیر محتوا (content manager)

معرفی کوتاه شغل بیزینس‌ها برای بقا در دنیای امروز باید یک استراتژی محتوای مستحکم داشته باشند. بنا بر پیمایش HubSpot، ترافیک برندهایی که در ماه ۱۶ پست منتشر می‌کنند ۳.۵ برابر ترافیک برندهای با کمتر از ۴ پست در ماه است. هدف شما در نقش مدیر محتوا، افزایش تعداد کل بازدید کنندگان وب، فروش‌ها، رضایت مشتری و نگهداری بیزینس است. شما یک تیم آگهی نویس (copywriter) را برای اجرای استراتژی تان سرپرستی می‌کنید.

حقوق: به گفته‌ی Glassdoor، مدیران محتوا در لندن (می ۲۰۱۷) میانگین ۳۶,۱۳۶ پوند (۴۶,۶۰۰ دلار) دریافت می‌کنند.
در
آلمان (می ۲۰۱۷) این حقوق بسته به تجربه، محل و سازمان، بین ۴۶,۰۰۰ تا ۱۰۰,۰۰۰ یورو (بین ۵۲,۴۰۰ تا ۱۱۳,۹۰۰ دلار) است.

مشاور واقعیت مجازی (virtual reality consultant)

معرفی کوتاه شغل واقعیت مجازی هنوز یک بازار نوپا است، پس مسیر شغلی چندان ثابت و معینی ندارد (که این چیز خوبی است، چون انعطاف فراوانی در اختیارتان می‌گذارد). مشاور واقعیت مجازی، مشتریان را کمک می‌کند تا یک پروژه‌ی واقعیت مجازی را برنامه ریزی کنند، خواه این پروژه یک تور ۳۶۰ درجه‌ی واقعیت مجازی باشد خواه یک بازی غوطه‌ور کننده (immersive game). ممکن است با مشتریان‌تان جلسه‌ی ایده‌پردازی ترتیب دهید و بهترین اقدامات و ابزارها را به آنان توصیه کنید. شغل شما فنی نیست، شما نقطه‌ی تماس بین شیفتگان تکنولوژی و مشتریان خواهید بود.

 حقوق: به گفته‌ی Alphr، میانگین حقوق شروع در بریتانیا (فوریه ۲۰۱۶) تقریباً ۳۰,۰۰۰ پوند (۳۸,۷۰۰ دلار) است.

تحلیلگر داده (data analyst)

معرفی کوتاه شغل کلان‌داده همین حالا هم دنیا را گرفته است. به گزارش Forbes، داده چنان سریع دارد رشد می‌کند که تا سال ۲۰۲۰، هر انسان روی زمین در هر ثانیه ۱.۷ مگابایت داده تولید خواهد کرد. در واقع، از مراقبت سلامت گرفته تا امنیت سایبری و خرده‌فروشی، ظرفیت داده چندان عظیم است که کاخ سفید همین الان ۲۰۰ میلیون دلار در پروژه‌های کلان‌داده سرمایه گذاری کرده است! شمای تحلیلگر داده، ارقام بزرگ را برآورد می‌کنید و مجموعه داده‌هایی مانند رفتار کاربران، ترافیک سایت، و معلومات داده محور را تفسیر می‌کنید تا تأثیر مثبتی بر روی استراتژی بازاریابی و تبلیغات بگذارید.

حقوق: به گفته‌ی PayScale، میانگین حقوق تحلیلگران داده ۴۱,۵۷۶ یورو (۴۷,۴۰۰ دلار) در آلمان، ۲۵,۵۱۱ پوند (۳۲,۹۳۰ دلار) در بریتانیا، و ۸۶,۴۵۸ فرانک سوئیس (۸۹,۳۰۰ دلار) در سوئیس (می ۲۰۱۷) است.

مدیر تجربه‌ی کاربر (User experience manager)

معرفی کوتاه شغل منظور از تجربه‌ی کاربر، یا مخففش یو ایکس (UX)، حس کاربر است وقتی که او در وبسایت، بازی ویدئویی، اپ یا ابزار شما است. الان این موضوع بسیار داغ است چون به دلیل هجوم دائمی تکنولوژی‌هایی مانند واقعیت‌های مجازی و افزوده (augmented)، رسانه‌ی جدید مدام دارد خودش را بازتعریف می‌کند، و هر گونه ناتوانی در راحتی استفاده، سودمندی، درگیر ساختن مخاطب، و جذابیت می‌تواند بیزینس را با شکست مواجه کند. شما در نقش مدیر تجربه‌ی کاربر، با تیم‌های طراحی و تیم‌های توسعه‌ی سایت کار می‌کنید تا تجربه‌ی کاربر را بهبود بخشید و جلوبرنده‌ی بیزینس (و چیزهایی مثل درامد، رشد، نگهداری و غیره) باشید.

حقوق: به گفته‌ی PayScale (می ۲۰۱۷) میانگین حقوق این شغل در بریتانیا ۴۴,۹۷۴ پوند (۵۸,۰۰۰ دلار) و در آمریکا ۱۱۱,۶۶۲ دلار است.

با تحصیل در دانشگاه لومسا در رم، دان دریپر دوم شوید

دوره‌ی فوق لیسانس بازاریابی و ارتباطات دیجیتالِ (MSc in Marketing and Digital Communications) این دانشگاه ایتالیایی، موضوعاتی چون روابط عمومی دیجیتال (digital public relations)، امور تحلیلی وب (web analytics)، داده کاوی (data mining)، مسئولیت اجتماعی شرکتی (corporate social responsibility)، و طراحی وب را پوشش می‌دهد. این دوره شما را برای تعدادی از مشاغل صنعت بازاریابی و تبلیغات، از جمله تمام مشاغلی که در بالا گفته شد، آماده می‌کند. و برای تحصیل کجا بهتر و دلخواه‌تر از جاودان شهر رم؟

 

امتیاز دهید