معدل لیسانس چقدر در اپلای دوره‌های ام‌بی‌ای اهمیت دارد؟

اینوِستوپدیا  این روزها اخیر شاهدیم که شمار بیشتر و بیشتری از افراد دنبال مدرک ام‌بی‌ای می‌روند تا در شغل خود پیشرفت حاصل کنند. داشتن ام‌بی‌ای یا فوق لیسانس مدیریت کسب و کار می‌تواند مترادف باشد با حقوق‌های بیشتر، فرصت‌های گرفتن ترفیع، یا کسب مهارت‌های لازم برای کارآفرین شدن و شروع یک بیزینس تازه.

یکی از معیارهای مهم برای کمیته‌ی پذیرش مدارس بیزینس به هنگام بررسی اپلای شما معدل (GPA) لیسانس‌تان است. قطعاً داشتن یک معدل عالی برای شما یک امتیاز محسوب می‌شود، اما عوامل دیگری همچون نمره‌ی جیمت و تجربه‌ی کار حرفه‌ای نیز در پذیرش شما دخیل هستند.

 معدل

بی‌شک گرفتن لیسانس با معدل ۴.۰ (A) دستاورد بزرگی است. اما نداشتن چنین معدلی لزوماً شانس دانشجو را برای ورود به یک دوره‌ی معتبر ام‌بی‌ای پایین نمی‌آورد. مدارس معتبر معمولاً دانشجویان خود را از میان دارندگان معدل ۳.۵ یا بالاتر (B+ تا A-) انتخاب می‌کنند. بهترین و رده‌بالا ترین دوره‌ها معدلی بهتر از متوسط از شما می‌خواهند.

 گرچه آمار رسمی‌ای از معدل‌های مدارس برتر بیزینس منتشر نشده، اما یک تحقیق انجام شده توسط F1GMAT نشان می‌دهد که ۲۰ مدرسه‌ی اول رده‌بندی، معدل‌هایی بین ۳.۵ تا ۳.۷ را پذیرش کرده‌اند. آنان همچنین متوجه شدند معدل ۲.۷ یا کمتر، می‌تواند به شانس شما برای پذیرش در مدارس معتبر لطمه‌ای جدی وارد کند.

 برای نمونه، میانگین معدل لیسانس دانشجویان ورودی مدرسه‌ی تحصیلات تکمیلی بیزینس دانشگاه استنفورد (Stanford University’s Graduate School of Business) عدد چشمگیر ۳.۷۳ است. این عدد برای مدرسه‌ی بیزینس هاروارد (Harvard Business School) ۳.۶۸ و برای مدرسه‌ی بیزینس وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania’s Wharton School of Business) و مدرسه‌ی اسلون در ام‌آی‌تی (MIT Sloan) و مدرسه‌ی بیزینس دانشگاه کلمبیا (Columbia Business School) همگی ۳.۵۰ است.

 پوئیس اند کوانتس (Poets & Quants) یکی از سایت‌های محبوب در زمینه‌ی آموزش تحصیلات تکمیلی نیز طی چند سال اخیر میانگین معدل مدارس برتر بیزینس را منتشر کرده است.

 جیمت

معدل مهم است، اما موسسه‌ی کاپلان تست پرپ (Kaplan Test Prep) در نظرسنجی سال ۲۰۱۲ خود پی برد که این فاکتور در مقام دوم اهمیت قرار دارد، و اولین فاکتور مهم برای راه یافتن به دوره‌های ام‌بی‌ای نمره‌ی جیمت (GMAT) است. در نظرسنجی کاپلان، ۵۱ درصد پرسش شوندگان جیمت را مهم‌ترین عامل در اپلای ام‌بی‌ای دانستند.

 معمولاً بهترین مدارس بیزینس بالاترین نمرات جیمت (GMAT) را می‌خواهند، و میانگین نمره‌ی خواسته شده در دوره‌های باکیفیت بین ۷۲۰ تا ۷۳۰ (از نمره‌ی کامل ۸۰۰) است. مطمئناً هیچ کدام از مدارس برتر داشتن نمره‌ی ۸۰۰ را الزامی نمی‌داند، اما چنین نمره‌ای می‌تواند متقاضی را از سایرین متمایز کند. پوئتس اند کوانتس فهرستی از میانگین نمرات جیمت را برای بعضی از برترین دوره‌های ام‌بی‌ای آمریکا گردآوری کرده است.

 تجربه‌ی کاری

داشتن کارنامه‌ی آکادمیک درخشان پایه‌ی محکمی به شمار می‌رود، اما جهت‌گیری اصلی مدارس بیزینس به سوی دنیای واقعی و خروجی‌های حرفه‌ای است. در نتیجه بسیاری از مدارس در روند تصمیم‌گیری پذیرش، برای تجربه‌ی کاری مرتبط ارزش قائلند. به ویژه دوره‌های ام‌بی‌ایِ مدیران (executive MBA) یا ای‌ام‌بی‌ای (EMBA) به طور خاص برای افراد مسن‌تری طراحی شده که چند سالی در نقش‌های مدیریتی یا راهبری مشغول بوده‌اند. کمیته‌‌های پذیرش ای‌ام‌بی‌ای می‌دانند که کارنامه‌ی دانشگاهی متقاضیان کهنه شده، و برایشان سابقه‌ی کاری و شبکه‌های حرفه‌ایِ متقاضیان اهمیت بسیار بیشتری دارد.

 دوره‌های پاره‌وقت و ای‌ام‌بی‌ای ایجاد شده‌اند تا شاغلان تمام‌وقت بتوانند همزمان و با حضور در کلاس‌های عصر و آخر هفته مدرک ام‌بی‌ای خود را کسب کنند. شرکت‌ها اغلب تمام یا بخشی از شهریه‌ی دانشجو را تقبل می‌کنند اگر بر این باور باشند که مدرک جدید آنان به ارزش شرکت خواهد افزود.

 لب مطلب

رقابت برای ورود به دوره‌های درجه یک ام‌بی‌ای بسیار تنگاتنگ است، اما گرفتن چنین مدرکی می‌تواند در موفقیت مالی و ارتقای شغلی شما تأثیر بسزایی داشته باشد. بی‌تردید داشتن معدل لیسانس بالا برای کمیته‌های پذیرش معیار مهمی به شمار می‌رود؛ اما همه چیز به معدل ختم نمی‌شود. نمره‌ی قوی در جیمت و شواهد مبنی بر سابقه‌ی کاری مرتبط نیز بسیار حائز اهمیت است. کمیته‌ی پذیرش با لحاظ کردن این عوامل و عوامل دیگری چون متن‌های شخصی (personal essays)، توصیه نامه‌ها (letters of recommendation) و مصاحبه‌های رو در رو تصمیم خود را می‌گیرد.

امتیاز دهید