نکات مهم برای گرفتن پذیرش در رشته‌های هنری

نکات مهم برای گرفتن پذیرش در رشته‌های هنری

وقتی حرف از رفتن از ایران و پذیرش گرفتن می‌شه اولین چیزی که برامون مساله است زبان انگلیسی و آزمون هاشه.

بر اساس تجربه شخصی خود من، هیچ کلاس و معلمی جای self-study(خودخوانی) رو نمی‌گیره. برای کسی که پایه خوبی داره و سطحش متوسطه ۶ ماه تمرین تکنیک‌های آیلتس کفایت می‌کنه. چون آیلتس برعکس تافل که کاملا به دانش زبان بستگی داره، بیشتر روی مهارت و تکنیک‌ها تمرکز می‌کنه. در مورد حوزه امتحانی‌ آیلتس، من هم موسسه آیلتس تهران رو تجربه کردم و هم عصر دین و دانش. نظم آیلتس تهران واقعا خوبه ولی آزمون لیسنینگ بدون هدفون برگزار میشه و این توی نمره خیلی تاثیر می‌ذاره. برای من با و بی هدفون بودن خیلی توی تمرکزم تاثیر داشت جوری که دفعه اول ۶ و دفعه دوم که توی موسسه دین و دانش آزمون دادم ۷.۵ شدم.

بعد از این داستانا میرسیم به اپلای کردن.

اصولا برای رشته‌های هنری(مثل رشته خود من) وقتی می‌خوای از ایران اپلای کنی کار خیلی سخت‌تر میشه. چون برای رشته‌های فنی که از یک سری جنبه‌ها سخت تر هستند، بیشتر سعی بر اینه که دانشجوی بین المللی بگیرند اما برای رشته‌های هنری مردم خود کشورهایی که مقصد شماست اولین متقاضی‌ها هستند و این مساله رقابت بیشتری ایجاد می‌کنه. داشتن نامه شاگرد اولی، نمره های بالا، CV قوی ( و داشتن سابقه کار) و portfolio خوب، همه و همه چیزهایی هستند که شانس شما رو برای پذیرش گرفتن بالا می‌برن.

من از دانشگاه Edinburg (برای فوق لیسانس تصویرسازی) که ششمین دانشگاه مطرح دنیا در رشته‌های هنریه پذیرش گرفتم اما از یک سری دانشگاه‌های محلی و به نسبت سطح پایین تری توی کشورهایی مثل نروژ نتونستم پذیرش بگیرم!

این برمی‌گرده به سیاست‌های هر دانشگاه و این که ترجیحشون براینه که تا حد امکان مردم بومی اون کشور رو بپذیرند، پس اگر از جایی ریجکت شدین روحیه خودتون رو از دست ندید، چون اون دانشگاه آخرین دانشگاه دنیا که نیست. دانشگاه‌هایی که چنین سیاست‌هایی داشته باشن همون اول کار شما رو ریجکت میکنن اما دانشگاه هایی هم هستند که به شما فرصت این رو می‌دن که خودتون رو نشون بدید.

دانشگاهی که من پذیرش گرفتم دانشگاه Avans توی شهر Breda هلند هست.

قراره که من فوق لیسانس گرافیک بخونم که دو سال طول می‌کشه. سیستم ارزیابی این دانشگاه برای من جالب بود. مرحله اول نمره ها و portfolio و CV من رو بررسی کردند و بهم گفتن که توی این مرحله شرایطم به اون‌ها می‌خوره، بعد یک مساله گرافیک محیطی رو برای من مطرح کردند و دو هفته فرصت دادند تا من برای اون مساله راه حل اراِئه بدم که راه حلم رو هم باید به صورت نوشتاری‌(مقاله) و‌ هم عملی (کار تصویری) ارائه می دادم.

بعد بهم گفتن که ارزیابی ما مثبته و قرار مصاحبه گذاشتن و توی مصاحبه هم از سابقه کاریم سوال کردند و هم راجع به پروژه ای که انجام دادم ازم سؤال کردن و هم سطح زبان و ارتباط برقرار کردنم رو ارزیابی کردن. بعد از همه این قضایا، یک کارنامه ارزیابی برام فرستادند که نشون می‌داد توی هر مهارت (که شامل ۲۰ مهارت بود) چه سطحی دارم.

در کل باید بگم اگر برای رشته‌های هنری اپلای می‌کنید، درسته که دانشجو هستید و تازه می‌خواید برید کشور دیگه  چیزهای جدید یاد بگیرید، اما این‌ که خود شما چه چیزی برای انتقال به اون جا دارید خیلی براشون مهمه و فراتر از حد یک سوال عادی دانشگاهیه. پس اگر که هنوز زمان دارید روی portfolio  و شخصیت هنری خودتون کار کنید.

 و حرف آخر این که بعد از این که برای دانشگاه‌های هلند پذیرفته شدید، برای طی شدن مراحل اداریش باید صبر ایوب داشته باشید چون هلندی‌ها توی بوروکراسی اداری بی نهایت آهسته و کند هستند.

By | ۱۳۹۷-۹-۱۴ ۰۹:۵۹:۴۸ +۰۰:۰۰ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۵|, , , |0 Comments