هزینه‌ها و فاندهای فوق لیسانس در آمریکا

هزینه‌ها و فاندهای فوق لیسانس در آمریکا

 

فاینداِمسترز ـ آمریکا با اختلاف زیاد محبوب‌ترین کشور دنیا برای تحصیل است. ولی درس خواندن در این کشور چقدر خرج برمی‌دارد؟ از هزینه‌ی تحصیلات تکمیلی در آمریکا چقدر اطلاع دارید؟ مخارج معمول برای یک دوره‌ی فوق لیسانس در یک دانشگاه یا مدرسه‌ی تحصیلات تکمیلی آمریکا چقدر است؟ و پیدا کردن فاند برای فوق لیسانس خواندن در آمریکا چقدر برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی آسان است؟

این صفحه با ارائه‌ی جزئیاتی در مورد هزینه‌ها و فاند‌های موجود برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی تحصیلات تکمیلی، در یافتن پاسخ سوال‌های بالا به شما کمک می‌کند. اگر اطلاعات بیشتری درباره‌ی تحصیل در آمریکا می‌خواهید به این راهنمای مفصل فوق لیسانس‌های آمریکا سر بزنید. اگر هم تصمیم‌تان را برای فوق لیسانس خواندن در آمریکا گرفته‌اید، چی بهتر از این که دنبال دوره‌ی ایده‌آل خود بگردید؟

هزینه‌ی فوق لیسانس در آمریکا

بر کسی پوشیده نیست که فوق لیسانس در آمریکا می‌تواند پرخرج باشد. در عین حال دقت کنید که فقط درصد نسبتاً پایینی از دانشجویان آمریکا کل هزینه‌های دوره را می‌پردازند، در حالی که خیلی‌های دیگرشان از دانشگاه خود یا شمار وسیعی از سایر سازمان‌ها فاند دریافت می‌کنند.

هزینه‌ی فوق لیسانس در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی آمریکا

آمریکا صاحب یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان است، و مؤسسات پرتعداد و متنوعش هزینه‌های گوناگونی را برای دوره‌های فوق لیسانس در نظر می‌گیرند. هزینه‌ها بسته به آکادمیک یا حرفه‌ای بودن دوره نیز تغییر می‌کنند.

تمام اینها باعث می‌شود نتوان هزینه‌های فوق لیسانس در آمریکا را در یک نمودار ساده خلاصه کرد. آنچه در ادامه می‌آید یک حدود کلی است، توجه کنید که ممکن است هزینه‌ی دوره‌ها در واقعیت بیشتر از مقادیر زیر باشد.

دانشگاه‌های دولتی

با کمک‌های مالی دولت، هزینه‌ی دانشگاه‌های دولتی معمولاً پایین‌تر از همتایان خصوصی‌شان است. همچنین هزینه‌ی دانشگاه‌های دولتی بر اساس محل اقامت است و دانشجویانی که از ایالات دیگر می‌آیند هزینه‌ی بیشتری پرداخت می‌کنند (این امر برای دانشجویان بین‌المللی نیز صادق است).

با این همه، باز هم هزینه‌ی دانشگاه‌های دولتی بسیار گوناگون است. اما به عنوان یک قاعده می‌توانید پرداخت سالانه ۲۰هزار تا ۳۰هزار دلار را برای دوره‌های فوق لیسانس انتظار داشته باشید.

دوره‌های حرفه‌ای

هزینه‌ای که در بالا گفته شد مربوط به دوره‌های آکادمیک است، این مقدار برای دوره‌های فوق لیسانس حرفه‌ای آمریکا احتمالاً بیشتر باشد ـــ خصوصاً در مورد دوره‌های ام‌بی‌ای، که مدارس شناخته شده‌ی بیزینس آن ارائه می‌دهند.

آیا هزینه‌ی فوق لیسانس در آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر است؟

خیر ـــ با این که آمریکا در بین مقصدهای تحصیلی به گرانی شهرت دارد، معمولاً از دانشجویان بین‌المللی پول بیشتری دریافت نمی‌شود. دلیلش این است که هزینه‌ی فوق لیسانس در دانشگاه‌های دولتی آمریکا بستگی به ایالتی دارد که در آن ساکنید نه ملیت‌تان. به این شکل که اگر شما مقیم ایالتی که دانشگاه در آن واقع است و کمک مالی‌اش را از آن می‌گیرد نباشید هزینه‌ای اضافی پرداخت خواهید کرد، چه آمریکایی باشید چه خارجی.

این رویکرد از آن جهت اتخاذ شده که بازتابنده‌ی شیوه‌ی تأمین وجه دانشگاه‌های دولتی باشد، زیرا منفعتش برای کسانی است که با مالیات خود (یا مالیات والدین‌شان) از سیستم دانشگاهی ایالت پشتیبانی کرده‌اند.

دانشگاه‌های خصوصی (که کمکی از دولت دریافت نمی‌کنند) معمولاً بین دانشجویان داخل و خارج از ایالت چنین فرقی نمی‌گذارند. این دانشگاه‌ها نیز معمولاً از دانشجویان بین‌المللی پول بیشتری نمی‌گیرند.

سایر هزینه‌ها

هزینه‌ی کامل فوق لیسانس خواندن در آمریکا معمولاً شامل تعدادی مخارج اضافی می‌شود، که اکثرشان مربوط به فرایند اپلای است. هنگام برنامه‌ریزی برای دوره‌تان باید برای اینها نیز پول کنار بگذارید:

  •        هزینه‌های اپلای: اپلای برای فوق لیسانس در آمریکا می‌تواند فرایندی پیچیده باشد و اغلب باید کمی هزینه‌ی اداری صرف کنید، که مقدار دقیقش متغیر است ولی معمولاً بیشتر از ۵۰ تا ۱۰۰ دلار نمی‌شود.
  •        آزمون‌های ورودی تحصیلات تکمیلی: اکثر دوره‌های تحصیلات تکمیلی آمریکا از دانشجو می‌خواهند نمره‌ی آزمون‌های ورودی تحصیلات تکمیلی (مثل جیمت یا جی‌آرای) را ارائه دهد. هزینه‌ی این آزمون‌ها سوای از شهریه‌ی شما است، اما به هر حال باید هنگام حساب کردن هزینه‌های فوق لیسانس‌تان در آمریکا آن را هم در ذهن داشته باشید. بیشتر آزمون‌ها بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه دارند، اما شما می‌توانید نمره‌ی یک آزمون را برای چندین اپلای تا پنج سال استفاده کنید.
  •        هزینه‌های ویزا: شاید تحصیل در آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی گران‌تر نباشد، اما آنان باید برای آماده شدن ویزای دانشجویی خود هزینه کنند. معمولاً ۲۰۰ دلار برای ثبت نام در SEVIS (سیستم اطلاعاتی دانشجویان و دانشجویان تبادلی)، بعلاوه‌ی هزینه‌ی اپلای و صدور ویزا برای شهروندان برخی کشورها. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در راهنمای ما برای ویزای دانشجویی آمریکا ببینید.

فاندهای دانشگاه‌های آمریکا برای فوق لیسانس

اکثر دانشگاه‌های بزرگ، با بورس‌های تحصیلی که ممکن است بر مبنای نیاز need-based (که به دانشجویان با وضع مالی ضعیف اعطا می‌شود) یا بر مبنای شایستگی merit-based (که به بهترین متقاضیان اعطا می‌شود) باشند، به دانشجویان کمک می‌کنند.

کمک‌های مالی دانشگاه معمولاً فارغ از ملیت دانشجو اعطا می‌شود، ولی ممکن است بعضی از آنها مخصوص دانشجویان داخلی یا بین‌المللی باشد.

دانشگاه‌های آمریکا دو نوع عمده‌ی فاند فوق لیسانس دارند:

  •        بورس‌ها (Scholarships) که شهریه را پوشش می‌دهند. دانشگاه‌تان یا یک پول یکجا به شما می‌دهد که برای دوره‌تان کافی خواهد بود، یا از دریافت مقدار معینی از هزینه‌های شما صرف نظر می‌کند. البته برخی بورس‌ها شامل یک وجه نقدی یا یک مستمری برای هزینه‌های سکونت و زندگی نیز می‌شوند. برای بورس‌های شایسته‌سالارانه باید طی دوره‌تان یک معدل معین را حفظ کنید. اطلاعات بیشتر درباره‌ی سیستم نمره‌دهی را می‌توانید در راهنمای ما راجع به شیوه‌ی ارزیابی دانشجویان فوق لیسانس بخوانید.
  •        دستیاری‌ها (Assistantships) که کمی متفاوت از بورس‌ها هستند و در آنها کمک مالی دانشگاه در قبال خدمت شما به دانشگاه اعطا می‌شود. این خدمت می‌تواند به صورت تدریس در کلاس و آزمایشگاه به دانشجویان لیسانس یا دستیاری در آزمایشگاه یا ورکشاپ باشد. دستیاری بیشتر به دانشجویان پژوهشی داده می‌شود، اما به عنوان وسیله‌ای برای دادن فاند به دانشجویان فوق لیسانس نیز ارائه می‌شود.

فاندهای فوق لیسانس برای دانشجویان بین‌المللی در آمریکا

با توجه به این که آمریکا میزبان بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی در جهان است، عجیب نیست که فرصت‌های فراوانی برای گرفتن فاند فوق لیسانس در این کشور وجود دارد. بعضی از این فرصت‌ها به طور ویژه برای دانشجویان خارجی ایجاد شده است.

دو مورد از مهم‌ترین بورس‌دهندگان به دانشجویان بین‌المللی در آمریکا عبارتند از:

  •       The Fulbright Foreign Student Programme ـــ برنامه‌ی فولبرایت برای دانشجویان خارجی، خود بخشی از یک طرح دولتی گسترده‌ با هدف تقویت روابط مثبت و درک متقابل بین آمریکا و دیگر کشورهای جهان است. در حال حاضر این برنامه در ۱۵۰ کشور فعال است و برای تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی آمریکا به دانشجویان بورس می‌دهد. مقدار فاند و شرایط دریافت آن بین کشورها متغیر است، اما این فاند معمولاً دانشجوی تحصیلات تکمیلی در آمریکا را تا یک سال ساپورت می‌کند.
  •        بنیاد آموزشی AAUW (انجمن زنان دانشگاهی در آمریکا): فلوشیپ‌های بین‌المللی ـــ این انجمن، از زنان دانشگاهی خصوصاً در دانشگاه‌های آمریکا حمایت می‌کند. فلوشیپ‌های بین‌المللی AAUW مختص زنان خارجی‌ای است که می‌خواهند در مقطع تحصیلات تکمیلی در آمریکا درس بخوانند. این فلوشیپ‌ها بر اساس شایستگی متقاضیان اعطا می‌شوند و بر اساس تعهدشان به این که با  درس خواندن خود حامی و نماینده‌ی قدرت گرفتن زنان باشند. به هر کدام از متقاضیان ۱۸هزار دلار برای یک سال داده می‌شود. بعضی از این فلوشیپ‌ها برای یک سال دیگر تمدید می‌شوند.

جستجوی فاندهای فوق لیسانس در آمریکا

متأسفانه نمی‌شود یکایک فاندهای تحصیلات تکمیلی در آمریکا را در این صفحه جا داد ـــ این کار با ۵۲ ایالت و ۴هزار دانشگاهی که آمریکا دارد خودش یک وبسایت دیگر می‌طلبد. خوشبختانه این دقیقاً همان چیزی است که ما داریم!

می‌توانید در وبسایت همکار ما PostgraduateFunding.com  در میان بیش از ۷۰۰ نوع فاند تحصیلات تکمیلی در آمریکا جستجو کنید. یا می‌توانید جستجوی شخصی‌سازی شده‌ی خودتان را برای یافتن فاندهای موجود در هر کجای جهان داشته باشید. حتماً نگاهی بیندازید.
بیشتر بخوانید:
چگونه برای دکترای دانشگاه‌های آمریکا اپلای کنیم: توصیه‌های یک دانشجوی پذیرفته شده
انواع مدرک فوق‌لیسانس
هنوز هم می‌تونیم برای آمریکا اقدام کنیم؟

By | ۱۳۹۸-۱-۱۴ ۱۲:۴۷:۰۹ +۰۰:۰۰ فروردین ۱۴ام, ۱۳۹۸||0 Comments