پزشکی خواندن در آلمان

پزشکی خواندن در آلمان

نخستین چیزی که باید بدانید این است که: آلمان دوره‌های لیسانس یا فوق لیسانس پزشکی ندارد. دوره‌های پزشکی این کشور شش سال طول می‌کشند و تمام دوره به زبان آلمانی تدریس می‌شود، پس باید تسلط بالایی به زبان آلمانی داشته باشید. البته دوره‌هایی نیز در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در حوزه‌ی پزشکی وجود دارد، ازجمله چند دوره‌ی انگلیسی‌زبان.

ساختار دوره‌های پزشکی آلمان

دوره‌های پزشکی بر روی انسان حداقل شش سال و سه ماه طول می‌کشند و با آزمون دولتی (Ärztliche Prüfung) به پایان می‌رسند. با موفقیت در این آزمون می‌توانید مجوز رسمی طبابت (Licence to Practise Medicine) بگیرید.

مراحل دوره‌ی پزشکی به ترتیب زیر است:

 ۱: فاز پیش‌بالینی (pre-clinical phase) فاز پیش‌بالینی چهار ترم (دو سال) است و شما را با مقدمات پزشکی و علوم طبیعی آشنا می‌کند. این مرحله با اولین آزمون مجوز پزشکی تمام می‌شود.

 ۲: فاز بالینی (clinical phase) این مرحله فاز اصلی دوره است (شش ترم ـــ سه سال) و شامل دروس اصلی است، که با کلاس‌ها، دوره‌های عملی، کارورزی‌ها و سمینارها تدریس می‌شوند.

 ۳: سال عملی (practical year) پس از فاز اصلی، یک سالِ عملی خواهید داشت. در این یک سال با جنبه‌های عملیِ جراحی، پزشکی داخلی (internal medicine)، و یک درس اختیاری آشنا می‌شوید. این فاز به شما تجربه‌ی ک اری می‌دهد تا برای حرفه‌ی آینده‌تان آماده شوید.

 ۴: آزمون دولتی (State Examination) آخرین گام برای گرفتن مدرک پزشکی در آلمان قبول شدن در آزمون دولتی است که یک آزمون استاندارد در سطح کشور است. پس از شرکت در آزمون و قبول شدن، می‌توانید مجوز طبابت خود را بگیرید و کارتان را به عنوان یک دکتر تصدیق شده آغاز کنید.

ممکن است بخواهید بعد از آن هم ادامه تحصیل دهید و تخصص بگیرید، که بسته به زمینه‌ی تخصص می‌تواند پنج تا شش سال دیگر طول بکشد. دوره‌ی تخصصی با یک آزمون تخصص به پایان می‌رسد. اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

الزامات پزشکی خواندن در آلمان

مهارت بالا در زبان آلمانیرا با گرفتن نمرات قوی در آزمون‌هایی چون تست‌داف (TestDaF) و دی‌اچ‌اس (DSH) نشان دهید. اگر مهارت‌تان هنوز در حد قابل قبول نیست نگران نباشید: می‌توانید در یکی از دوره‌های آلمانی پیش از تحصیل ثبت نام کنید و مهارت خود را به سطح خواسته شده برای پزشکی خواندن در آلمان برسانید.

سایر الزامات عبارت است از: · دیپلم دبیرستان. دیپلم کشورهای اتحادیه‌ی اروپا (EU) معمولاً در آلمان هم معتبر است، اما دانشجویان کشورهای غیرEU باید چک کنند که آیا دیپلم‌شان اعتبار دارد. اگر ندارد، باید دوره‌ی Studienkolleg (دوره‌ی یک‌ساله‌ برای آمادگی) را بگذرانند و در آزمون Feststellungsprüfung شرکت کنند.

· شناخت بالا از زبان انگلیسی، برای فهمیدن اصطلاحات تخصصی. همچنین بهتر است با زبان لاتین آشنا باشید اما ضروری نیست.
· تسلط بالا به زیست، شیمی و فیزیک دبیرستان.
· تحمل بالا برای فشار درس، زیرا دوره‌های پزشکی اغلب فشرده هستند و در هفته تا ۲۵ الی ۳۰ ساعت کلاس اجباری دارند.
· ممکن است دانشجویان غیرEU یک ویزای دانشجویی و مجوز اقامت لازم داشته باشند. (در اینجا ببینید آیا ویزا نیاز دارید، و چگونه باید آن را درخواست دهید).
· برخی دانشگاه‌ها از دانشجویان غیرEU می‌خواهند نتایج آزمون TestAS را نیز ارائه دهند.

چگونه باید برای پزشکی خواندن در آلمان اپلای کرد

بهترش این است که از خیلی قبل‌تر (اگر امکانش هست یک سال قبل از شروع دوره) با دفتر بین‌المللیِ (International Office) دانشگاه مورد نظرتان تماس بگیرید تا کلی وقت داشته باشید و با خیال راحت اطلاعات دقیق راجع به الزامات، فرایندها و ددلاین‌های پذیرش را کسب کنید.

تعداد متقاضیان تحصیل در رشته‌ی پزشکی در آلمان از تعداد صندلی‌های موجود برای آنان بیشتر است، بنابراین فرایند پذیرش با یک سیاست سختگیر و بسیار گلچین کننده با عنوان numerus clausus (تعداد نهایی‌شده) صورت می‌گیرد.

فرایند پذیرش دانشگاه‌ها با هم فرق دارد. اگر اهل یک کشور غیرEU هستید باید چک کنید ببینید دانشگاه مورد نظرتان عضو uni-assist (خدمات اپلای دانشجویان بین‌المللی) هست یا نه (لیست کامل را اینجا ببینید). اگر هست، می‌توانید از طریق فرایند پذیرش متمرکزِ uni-assist اپلای کنید. اگر نیست، باید از طریق دانشگاه مورد نظرتان اپلای کنید و کپی همه‌ی مدارک مربوط (مثلاً دیپلم دبیرستان‌تان) را برایشان بفرستید.

هزینه‌ی پزشکی خواندن در آلمان

برای پزشکی خواندن در دانشگاه‌های دولتی آلمان (جز در ایالت بادن- وورتمبرگ) فقط مبلغی برای هزینه‌های ثبت نام و هزینه‌های مدیریتی پرداخت می‌کنید ـــ که معمولاً از ترمی ۳۰۰ یورو (تقریباً ۳۲۰ دلار) بیشتر نمی‌شود. البته دانشگاه‌های دولتی ایالت بادن- وورتمبرگ از پاییز ۲۰۱۷ به بعد برای دانشجویان غیرEU شهریه‌ای خواهند شد و پزشکی خواندن در آنها ممکن است سالانه ۳۰۰۰ یورو (تقریباً ۳,۲۰۰ دلار) هزینه داشته باشد. دانشگاه‌های خصوصی مبلغ بسیار بیشتری از شما دریافت می‌کنند.

همچنین سالانه ۹,۶۰۰ یورو (تقریباً ۱۰,۲۰۰ دلار) برای هزینه‌های زندگی لازم دارید، البته بسته به این که کجا درس بخوانید مخارج‌تان فرق می‌کند. برای اطلاعات بیشتر راجع به هزینه‌های تحصیل در آلمان اینجا کلیک کنید.

پزشکی خواندن در آلمان به زبان انگلیسی

اگر می‌خواهید در یک دوره‌ی لیسانس یا فوق لیسانس در حوزه‌ی پزشکی تحصیل کنید، چند دوره‌ی انگلیسی‌زبان وجود دارد، که با تمام کردن‌شان دکتر نخواهید شد. آنطور که ابزار جستجوی Study-In.de نشان می‌دهد، بیشتر این دوره‌ها فوق لیسانس هستند و تنها دو دوره‌ی لیسانس بین‌شان دیده می‌شود، که هر دو توسط دانشگاه خصوصی یاکوبس برمن (Jacobs University Bremen) ارائه می‌شود و شهریه دارد.

اما ۱۷ دوره‌ی فوق لیسانس انگلیسی‌زبان در حوزه‌ی پزشکی وجود دارد که بعضی از آنها رایگان است (به شرطی که در لیسانس نیز همان رشته را خوانده باشید). برای نمونه، دانشگاه اولم (University Ulm) یک دوره‌ی فوق لیسانس انگلیسی‌زبان در رشته‌ی پزشکی مولکولی ارائه می‌دهد که از دانشجویان EU/EEA شهریه نمی‌گیرد. برای ورود به این دوره باید لیسانس‌تان را در دوره‌ی پزشکی مولکولی یا حتماً در دوره‌ای با همان محتوا گرفته باشید. گفتنش خالی از لطف نیست که حتی اگر در آلمان به زبان انگلیسی درس می‌خوانید، بهتر است آلمانی را در سطح مبتدی یاد بگیرید تا راحت‌تر جا بیفتید و با مردم ارتباط بگیرید.

طبابت در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی

پس از قبولی در آزمون دولتی، مجوز طبابت به شما اعطا می‌شود و می‌توانید به عنوان یک پزشک کار خود را شروع کنید. این مجوز همیشگی است و در همه جای آلمان اعتبار دارد. اگر اهل EU باشید می‌توانید بدون مجوز کار در آلمان کار کنید و مانند آلمانی‌ها به بازار کار دسترسی داشته باشید. چنانچه اهل خارج از EU باشید، می‌توانید مجوز اقامت‌تان را تا ۱۸ ماه تمدید کنید تا بتوانید کار مرتبط با تحصیلات خود را بیابید. توضیحات بیشتر را در اینجابخوانید.
اطلاعات بیشتر راجع به فرصت‌های شغلی برای دکترها را در studienwahl.de ببینید.

By | ۱۳۹۷-۱۰-۲ ۱۳:۲۱:۵۵ +۰۰:۰۰ تیر ۲۱ام, ۱۳۹۶|, , , |0 Comments