چرا دانمارک را برای فوق‌لیسانس انتخاب کنیم؟

دانمارک را به چه چیزهایی می‌شناسید؟ وایکینگ‌هایش؟ شیرینی‌اش؟ نوشیدنی‌ها و بیکنش؟ قصه‌های خیالی‌‌اش؟ دوره‌های تحصیلات تکمیلی‌اش چطور؟ سیستم آموزش عالی دانمارک یکی از معروف‌ترین‌های اروپای شمالی است و این کشور کاملاً سزاوار شهرتی که برتری‌ها و نوآوری‌هایش دارد هست.

تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در دانمارک به معنی بهره بردن از این سیستم آموزشی فوق‌العاده و دانشگاه‌های شناخته‌شده‌ در سطح جهانش است. و بله، در دوره‌ی اقامت‌تان در دانمارک از غذاها و نوشیدنی‌ها و تاریخ جذاب آن نیز بهره‌مند هستید!

 مدارک فوق‌لیسانس دانشگاه‌های دانمارک

سه نوع مؤسسه‌ی آموزش عالی در دانمارک داریم: دانشگاه‌ها، کالج‌های دانشگاهی، و آکادمی‌های آموزش عالی حرفه‌ای. تنها دانشگاه‌ها (و همچنین مؤسسات هنرهای زیبا نمایشی، طراحی، و معماری که همسطح دانشگاه هستند) دوره‌های فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌دهند.

دانمارک با توجه به تعداد کم دانشگاه‌هایش (فقط هشت تا)، با داشتن پنج دانشگاه در فهرست ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان QS و قرارگیری بهترین دانشگاهش یعنی کپنهاگ در رده‌ی ۵۱ام این فهرست، آمار چشمگیری از خود به جا گذاشته است.

 ساختار و محتوای مدارک فوق‌لیسانس در دانمارک

همانطور که در کشورهای اروپایی رایج است دوره‌های فوق‌لیسانس دانمارک شامل دروس اجباری، دروس انتخابی (elective)، و دروس ویژه (thematic) می‌شود.

اغلب می‌توان بین مسیر عمومی و مسیری تخصصی در دوره‌ی خود، یکی را انتخاب کرد. مدل اصلی آموزش دانمارک، یادگیری مسئله‌مبنا است.

آموزش از طریق سخنرانی‌ها، سمینارها، تمرین‌های عملی و نظری، و دیدارهای مطالعاتی صورت می‌گیرد و مقدار زیادی کار پروژه‌ای نیز هست.

دوره‌ی فوق‌لیسانس شما پس از ارائه‌ی یک تز بر اساس کار شش یا نُه‌ماهه بر روی پروژه‌ای بزرگ تمام می‌شود.

برخی دانشگاه‌ها اجازه می‌دهند بر روی تز خود به صورت مستقل یا به عنوان بخشی از یک گروه کار کنید.

اکثر دانشگاه‌های دانمارک روابط خوبی با بخش‌های عمومی و خصوصی و همچنین سایر دانشگاه‌ها دارند، پس فرصت‌های خوبی برای پیدا کردن شغل یا ادامه‌ی تحصیل در دانمارک خواهید داشت.

 در دانمارک به فوق‌لیسانس «Candidatus» می‌گویند. پس عنوان فوق‌لیسانس شما با کنار هم قرار گرفتن Cand. (مخفف Candidatus) و رشته‌ی تحصیلی‌تان ساخته می‌شود.

 الزامات زبانی

تعداد دوره‌های فوق‌لیسانس دانمارک که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، در بین کشورهای غیرانگلیسی‌زبان یکی از بالاترین‌ها است. و دلیل این امر صرفاً جذب دانشجویان بین‌المللی نیست؛ تعدادی از دانشجویان بومی که تسلط‌ بالایی بر زبان انگلیسی دارند نیز دوره‌های انگلیسی‌زبان را برمی‌گزینند.

این بدان معناست که با خواندن فوق‌لیسانس در دانمارک هم‌کلاسی‌هایی از کشور میزبان نیز خواهید داشت.

 تقاضا برای دوره‌های فوق‌لیسانس در دانمارک

بنا بر ساختار سه‌مرحله‌ای فرایند بولونیا (Bologna Process)، برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در دانمارک باید مدرک لیسانسی داشته باشید که در جهان به عنوان مدرکی استاندارد یا معادل به رسمیت شناخته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تأیید صلاحیت‌های بین‌المللی به سایت دولت دانمارک مراجعه کنید.

بعلاوه باید ثابت کنید که در زبان آموزشی دوره‌ی خود (معمولاً دانمارکی یا انگلیسی) مهارت دارید.

مهارت در انگلیسی معمولاً با نمره‌ی آزمون‌هایی مانند آیلتس و تافل تعیین می‌شود. برای ورود به یک دوره‌ی فوق‌لیسانس، حداقل به نمره‌ی ۶.۵ آیلتس یا ۹۴-۱۰۱ تافل نیاز دارید.

معمولاً اگر انگلیسی‌زبان باشید یا بتوانید ثابت کنید که قبلاً به واسطه‌ی تحصیل در مؤسسه‌ای‌ انگلیسی‌زبان مهارت‌های انگلیسی را فراگرفته‌اید از این الزام مستثنی می‌شوید.

چنانچه دوره‌تان به دانمارکی آموزش داده می‌شود باید ببینید آیا دانشگاه از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهد که امتحان زبان بدهند یا خیر.

 روند اپلای

اغلب برای دوره‌های فوق‌لیسانس، یک بازه‌ی زمانی جهت اپلای تعیین می‌شود. به طور معمول ددلاین اپلای دانشجویان بین‌المللی تا ژانويه‌ی قبل از سال تحصیلی (که در سپتامبر آغاز می‌شود) است. باید تا ددلاین اپلای، همه‌ی مدارک را ارسال کرده باشید. معمولاً باید هزینه‌ای بابت اپلای بپردازید.

 موارد زیر را برای اپلای نیاز دارید

  • اصل یا کپی برابر اصل کارنامه‌ی لیسانس. باید آن را به انگلیسی ترجمه کرده باشید.
  • کپی برابر اصل مدرک لیسانس. اگر هنوز دوره‌ی لیسانس خود را تمام نکرده‌اید باید نامه‌ای از دانشگاه بگیرید که تاریخ اعطای آن را ذکر کند.
  • توصیف دروسی از لیسانس‌تان که به دوره‌ی مورد اپلای مرتبط است، مثلاً می‌توانید یک کتابچه‌ی دروس ضمیمه کنید.
  • یک نسخه‌ی به‌روز از رزومه.
  • یک کپی از پاسپورت تا وضعیت آزادتان را تأیید کند.
  • مدرک مهارت در زبان انگلیسی یک فرم پرشده‌ی اپلای (نه برای همه‌ی دانشگاه‌ها).

 ویزا و مهاجرت دانشجویان بین‌المللی دانمارک

برای تحصیل در دانمارک به اجازه‌ی اقامت نیاز دارید و پیش از رفتن به دانمارک باید برایش درخواست دهید و آن را بگیرید. وقتی مؤسسه نامه‌ی پذیرش برایتان می‌فرستد یک فرم درخواست با عنوان «ST1» دریافت خواهید کرد که برای درخواست اجازه‌ی اقامت باید آن را پر کنید.

 درخواست برای اجازه‌ی اقامت

فرایند درخواست برای اجازه‌ی اقامت فرایندی نسبتاً طولانی است (که دو تا سه ماه زمان می‌برد) و دانشگاه‌ها گوشزد می‌کنند برای دوره‌ای که در سپتامبر آغاز می‌شود (که در دانمارک معمولاً همینگونه است) آخرین روزی که می‌توانید برای اجازه‌ی اقامت درخواست دهید اول مِه است.

با این حال، شما باید بلافاصله پس از دریافت نامه‌ی پذیرش و ST1 فرایند درخواست خود را شروع کنید. اولین گام این است که با سفارت یا کنسولگری دانمارک در کشور خود، یا مرتبط با کشور خود، تماس بگیرید و اطلاعات راجع به چگونگی درخواست برای اجازه‌ی اقامت را از آنان بخواهید.

 فرایند درخواست با ساختن یک آی‌دی و پرداخت هزینه‌ای برای راهنمایی‌های اداره‌ی خدمات مهاجرتی دانمارک شروع می‌شود.

باید با مدارک بانکی یا نامه‌ی بورسیه ثابت کنید که منابع مالی کافی برای زندگی و تحصیل را دارید.

اداره‌ی مهاجرت دانمارک مبلغی معادل حداقل ۴,۲۰۰ کرون دانمارک را برای هر ماه اقامت‌تان لازم دانسته است.

 سپس ظرف دو تا سه ماه پاسخی از سوی کنسولگری یا سفارت دانمارک دریافت می‌کنید. بعد از رسیدن به دانمارک و مراجعه به مسئولین مربوطه‌ی این کشور، اجازه‌ی اقامت‌تان (کارت اقامت نوع Z) به آدرس‌تان در دانمارک ارسال می‌شود.

این کارت اقامت، مدرک شما برای داشتن اجازه‌ی اقامت است. شهریه‌ی فوق‌لیسانس در دانمارک ۵۰هزار کرون (۸,۵۵۰ دلار) در سال است.

البته شهریه‌ی فوق‌لیسانس‌های خاص بیشتر است، مثلاً شهریه‌ی ام‌بی‌ای ممکن است تا ۱۱۹هزار کرون (۲۰,۳۵۵ دلار) در سال باشد.

 بورسیه‌ها

تعدادی بورس‌های و گرنت هست که از سوی مؤسسات و از سوی برنامه‌های کمک‌‌های مردمی اهدا می‌شود.

بورس‌های دانشگاهی

دانشگاه‌ها و دانشکده‌هایشان بعضاً به گروهی از دانشجویان بورس‌های فوق‌لیسانس اهدا می‌کنند. علاوه بر این، مؤسسات آموزش عالی دانمارک هرساله تعداد محدودی بورس‌های دولتی دریافت می‌کنند تا دانشجویان بسیار شایسته‌ی بین‌المللی مدرک کامل (full-degree) را بورسیه کنند.

بورس‌ها را امؤسسات آموزش عالی دانمارک مدیریت می‌کنند و تصمیم می‌گیرند کدام دانشجویان آنها را دریافت خواهند کرد. بورس‌های است به صورت پول تمام یا بخشی از شهریه‌ی شما و یا گرنت‌هایی برای هزینه‌های زندگی‌تان داده شود.

جزئیات بیشتر را می‌توانید از مؤسسه‌ی مورد نظر خود جویا شوید

حمایت آموزشی دانمارک (The Danish State Educational Support-SU)

حمایت آموزشی دانمارک (اس‌یو) معمولاً تنها به دانمارکی‌ها داده می‌شود. با این حال، شما نیز به عنوان دانشجوی بین‌المللی می‌توانید برایش درخواست دهید.

ممکن است طبق قوانین دانمارک یا اتحادیه‌ی اروپا به شما نیز حقوق برابری داده شود.

برای توضیحات بیشتر در این زمینه به سایت دفتر حمایت آموزشی دانمارک سر بزنید.

فوق‌لیسانس‌های مشترک و اراسموس موندوس (Erasmus Mundus)

برای فهرست کامل برنامه‌های اراسموس موندوس که شامل یک موسسه‌ی دانمارکی هم می‌شود به این سایت مراجعه کنید.

در پایگاه داده‌های Ploteus هم برنامه‌های بورس گوناگونی برای دانشجویان داخل و خارج اتحادیه‌ی اروپا وجود دارد.

امتیاز دهید