چه فرقی بین اسامی دوره‌های کارشناسی ارشد هست؟

 چه فرقی بین اسامی دوره‌های کارشناسی‌ارشد هست؟


اگر تفاوت اصطلاحات پایین رو درست نمی‌دونید، این مقاله برای شماست. 

Master of Arts(MA)
Master of Science(Ms, MSc)
Master of Research(MRes)
Master of Philosophy(MPhil)
Master of Engineering(MEng)
Master of Business Administration(MBA)
Master of Fine Arts(MFA)
Master of Laws(LLM)
Master of Architecture(M.Arch)

Master of Arts(MA)

معمولاً در حوزه‌های Arts(به معنای Liberal Arts)، و علوم اجتماعی ارائه می‌شه. دقت کنید که منظور از Arts صرفاً «هنر» نیست و می‌تونه حوزه‌هایی مثل ارتباطات، آموزش، زبان، زبان‌شناسی، ادبیات، جغرافیا، تاریخ و موسیقی رو هم شامل بشه. دانشجوها در این دوره در کلاس‌ها و سمینارها شرکت می‌کنن. ارزیابی می‌تونه به صورت آزمون باشه، یا انجام پروژه پژوهشی مستقل، یا ترکیبی از این دو.

 Master of Science(MS, MSc)

در حوزه‌هایی که به عنوان «علوم» دسته‌بندی می‌شن، ارائه می‌شه. مثل زیست‌شناسی، شیمی، مهندسی، بهداشت یا آمار. رشته‌هایی مثل اقتصاد و علوم اجتماعی در هر دو دسته Arts و Sciences قرار می‌گیرن و در این رشته‌ها هر دانشگاهی بسته به محتوای دوره‌ای که ارائه می‌ده، اون رو اسم‌گذاری می‌کنه. در این رشته‌های اخیر، معمولاً دوره‌های MS دوز پژوهشی بیشتری دارن و به همین دلیل از جنبه شغل‌یابی وزن بیشتری در سی‌وی شما. 

 Master of Research(MRes)

این دوره‌ها جوری طراحی می‌شن که به شما کمک کنن محقق بشین. چون وزن پژوهشی این دوره‌ها به مراتب بیشتر از MS و MA هست، برای بچه‌هایی که می‌خوان دکتری بخونن یا کار پژوهشی بکنن امتیاز اضافه به حساب می‌آد. توجه کنید که بعضی دانشگاه‌ها ممکنه همین دوره‌ رو با نام MSc هم ارائه کنن. پس قبلش حتماً محتوای دوره رو چک کنید.

 Master of Philosophy(MPhil)

به شما این امکان رو می‌ده که به طور مستقل روی یک پروژه پژوهشی بزرگ و ویژه، خیلی عمیق و دقیق تمرکز کنید. به MPhilها معمولاً به عنوان مقدمه دکتری نگاه می‌شه. در واقع «خاک‌خوری» دانشجو برای دوره‌های دکتری هستن! مدتِ زمانی دوره‌های MPhil معمولاً بسته به دانشگاه و کشور متفاوته، اما در کل طولانی‌تر از دوره‌های کارشناسی‌ارشد دیگه‌ست.

 Master of Engineering(MEng)

این دوره‌ها می‌تونن نظری باشن(با تمرکز بر نظریه‌های مهندسی)، یا حرفه‌ای(با هدف آماده‌سازی دانشجوها برای کار در حوزه مهندسی). خروجی بعضی از این دوره‌ها یک مقاله چاپ شده در ژورنال هست و بعضی دیگه شامل کارآموزی یا کارورزی در صنایع، آزمایشگاه‌ها، یا ترکیبی از این دو می‌شن. به طور مثال در کانادا، خیلی اوقات می‌بینید که یک رشته با دو نام MEng و MSc ارائه می‌شه. در این صورت اولی معمولاً حرفه‌ای‌تر هست و برای کاریابی بهتر. دومی اما معمولاً آکادمیک‌تره. فاند هم(توی کانادا) در اکثریت قریب به اتفاق موارد، به دوره‌های MSc تعلق می‌گیره و نه MEng. 

 Master of Business Administration(MBA)

MBAها برای این طراحی شده‌ن که شما رو برای کسب و کار و مدیریت آماده کنن. مواد درسی‌‌تون معمولاً طیف وسیعی رو در بر می‌گیره که بتونین در موقعیت‌های مختلف از اون‌ها استفاده کنید. شرط ورود به بیشتر MBAها اینه که حداقل سه سال سابقه کار مرتبط داشته باشید. خیلی اوقات می‌تونید MBAتون رو با تخصص در زمینه بازاریابی، مدیریت مالی، مدیریت ریسک یا…بگیرید.

 Master of Fine Arts(MFA)

یک دوره با تمرکز بر تولید خلاقانه، در زمینه‌های هنری مثل هنرهای تجسمی، اجرائی، یا استودیویی. MFA می‌تونه در زمینه‌هایی مثل نویسندگی، گرافیک، عکاسی، فیلم‌سازی، تئاتر و نقاشی ارائه بشه. هم واحدهای درسی و هم ارزیابی نهایی معمولاً به صورت عملی هستن و باید پروژه ارائه بدید.

Master of Laws(LLM)

معمولاً برای ورود به این دوره‌ها نیاز به یک مدرک کارشناسی در رشته حقوق دارید و باید دانش پایه وکالت رو داشته باشید. LLM به شما این امکان رو می‌ده که روی موضوع خاصی در زمینه حقوق متمرکز بشید و پژوهش کنید.

 Master of Architecture(M.Arch)

بچه‌هایی که در این دوره درس می‌خونن می‌خوان معمار بشن نه پژوهشگر معماری و معمولاً آموزش عملی و نظری لازم برای گرفتن سرتیفیکت معماری(مدرک نظام مهندسی یا معماری) رو در این دوره‌ می‌بینن. دوره‌های M.Arch از جنبه محتوا و مدت خیلی متفاوتن. اما اکثراً شامل پروژه‌های عملی و استودیویی، پروژه‌های پژوهشی، کارآموزی در شرکت‌ها، طراحی، و مقداری دروس نظری معماری می‌شن. 
از طرف دیگه، دوره‌های MS in Architecture معمولاً نظری هستن و برای کار در دانشگاه و پژوهش در زمینه معماری آماده‌تون می‌کنن.

امتیاز دهید