چگونه خود را به کمیته پذیرش تحصیلات تکمیلی بقبولانیم؟

تاپ‌یونیورسیتیز– فرایند پذیرش مدارس تحصیلات تکمیلی شاید کمی سختگیرانه به نظر رسد (و این سختگیری دلیل دارد).

شما باید از نمرات جی‌آرای گرفته تا توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه، همه چیز را درست انجام دهید، ددلاین ها را رعایت کنید و در هر قدم از مسیر، خود را از سایر درخواست دهندگان متمایز کنید.

رشته‌ی شما هرچه که هست، باید برای راهیابی به مدرسه‌ی تحصیلات تکمیلی محبوب‌تان آمیزه‌ای ارائه دهید از نمرات عالی در آزمون‌های استاندارد، یک انگیزه‌نامه‌ی بی‌نقص، و یک تصویر روشن از ارزش‌هایی که می‌توانید برای موسسه‌ی مورد نظرتان به ارمغان آورید.

داستان شما چیست؟

برای ایجاد یک تأثیر عمیق و ماندگار، باید یک داستان قوی ارائه کرد. داستانی که از خودتان برای کمیته‌ی پذیرش مدرسه روایت می‌کنید باید نشان دهد چگونه تا بدینجای کار جلو آمده‌اید، چگونه مدرسه‌ی تحصیلات تکمیلی برای فصل بعدی زندگی‌تان مناسب است، چه چیزی به موسسه‌ی انتخابی‌تان اضافه خواهید کرد، و حتی قصد دارید چه خدمتی به جهان بکنید.

آن ارزش‌ها، مهارت‌ها و تجربیات متمایز کننده‌ای که باعث می‌شود کسی باشید که هستید چیست؟ چه چیزی است که موجب می‌شود یک داوطلب کم‌نظیر برای دوره‌ی مورد نظرتان باشید، و چگونه کمک‌تان خواهد کرد تا گام بعدی را در داستان‌تان بردارید؟ اگر می‌خواهید کمیته‌ی پذیرش مجذوب داستان شما شود، اولین گام مهم این است که خودتان آن را بفهمید.

انگیزه‌نامه‌ی خود را عاری از کلیشه‌ها بنویسید

شاید مهم‌ترین قسمت اپلای شما انگیزه‌نامه‌تان باشد، پس باید آن را بی‌نقص بنویسید. بسته به رشته، محل تحصیل و مدرسه، این انگیزه‌نامه می‌تواند اهداف گوناگونی را براورده سازد، اما نسبت به انگیزه‌نامه‌ی لیسانس‌تان باید تمرکز بیشتری داشته باشد.

به هر قیمتی که شده از کلیشه‌ها و جملات طولانی و خسته‌کننده درباره‌ی عشق‌تان به آن رشته‌ پرهیز کنید. به عنوان یک قاعده‌ی کلی، انگیزه‌نامه‌ی شما باید سه کار را انجام دهد خلاصه‌ی علایق پژوهشی‌تان را بسته به دوره‌ی مورد نظر با جزئیات کمتر یا بیشتر بگوید؛ اهداف شغلی‌تان را تعیین کند؛ و دستاوردهایتان را فهرست کند.

توصیه‌گران را هوشمندانه انتخاب کنید

توصیه‌نامه‌های شما نیز بسیار اهمیت دارند. با اساتید دوره‌ی لیسانس خود روابط خوب برقرار کنید و برای نوشتن توصیه‌نامه، از بین اعضایی از هیئت علمی که نزدیک‌ترین رابطه را با آنها دارید مجرب‌ترین‌ها را انتخاب کنید.

هرچند احتمالاً اکثر اساتیدتان قبول می‌کنند که برایتان توصیه‌نامه بنویسند، اما باید مواظب باشید که چه کسانی را انتخاب می‌کنید.

توصیه‌نامه‌ای که ستایشگر نباشد یا بدتر، خنثی باشد، آسیبش بیشتر از فایده است. چند ماه جلوتر با توصیه‌گران خود تماس بگیرید و آنان را در جریان بگذارید که برای چه دوره‌ای اپلای می‌کنید و می‌خواهید چه تأثیری روی کمیته‌ی پذیرش بگذارید، تا بتوانند به نحو کارامدی از اپلای‌تان پشتیبانی کنند.

 کارنامه را زود به دست‌شان برسانید

معدل کل (GPD) شما که عملکرد کلی‌تان را نشان می‌دهد و از ۰ تا ۴ است، و واحدهایی که در دوره‌ی لیسانس گذرانده‌اید، برای کمیته‌ی پذیرش اهمیت دارد. اداره‌ی آموزش (registrar office) دانشگاه لیسانس‌تان باید کارنامه‌ی شما را برای مدرسه‌(ها)یی که برایش اپلای می‌کنید پست کند. دقت کنید که این امکان هست که یک اپلیکیشن را به خاطر دیر رسیدن کارنامه رد کنند، پس باید چندین هفته زودتر فرایند را شروع کنید.

برای آزمون‌های پذیرش مدارس تحصیلات تکمیلی برنامه‌ی زمانی داشته باشید

بیشتر مدارس تحصیلات تکمیلی کانادا و آمریکا شما را ملزم به شرکت در یک آزمون استاندارد می‌کنند که معمولاً آزمون تجدید نظر شده‌ی جی‌آرای عمومی، آزمون تخصصی جی‌آرای یا آزمون جیمت است. بیشتر مدارس نمره‌ی حداقلی برای جی‌آرای اعلام نمی‌کنند و بعید است که یک نمره‌ی نزدیک به عالی پذیرش‌تان در دوره را تضمین کند، اما احتمالش هست که یک نمره‌ی کمتر از حد مطلوب به اپلیکیشن شما لطمه بزند. برنامه‌ریزی کنید و مراکز آزمون جی‌آرای جیمت در نزدیکی‌تان و روزهای آزمون را از طریق اینترنت چک کنید تا خاطرجمع شوید که از ددلاین‌های اپلای جا نمی‌مانید و آنقدر وقت اضافه می‌آورید که در صورت نیاز دوباره آزمون بدهید.

در مرکز آزمون از شما می‌خواهند کد دانشگاه تحصیلات تکمیلی مورد نظرتان را بدهید و بگویید آیا مایلید نمرات آزمون برای دانشگاه ارسال شود.

قبل از روز مصاحبه تحقیق کنید

بسته به دوره‌تان، ممکن است از شما بخواهند در یک مصاحبه‌ی حضوری شرکت کنید تا ببینند آیا مناسب دوره هستید. دقت کنید که این یک فرصت برای شما نیز هست که ببینید آیا مدرسه‌ی تحصیلات تکمیلی برای شخص شما مناسب است.

مهم است که قبل از مصاحبه وقت بگذارید و در مورد مدرسه و هیئت علمی و منابعش تحقیق کنید، و تصویری روشن به دست آورید از این که مؤسسه چه کاری می‌تواند برایتان بکند و همچنین خودتان چه مهارت‌ها و دانش‌های مرتبطی دارید.

این که به آنان نشان دهید تحقیق خود را انجام داده‌اید پیام‌های مثبت زیادی برایشان می‌فرستد اینگونه آنان علاقه،جدیت و خودانگیختگی شما را لمس می‌کنند.

امتیاز دهید