چگونه یک دوره‌ی فوق لیسانس بسیار مناسب در خارج از کشور پیدا کنیم؟

روند پیدا کردن دانشگاه و رشته و مقطع برای ۸۰ درصد رشته‌ها شبیه هم هست. شما باید خیلی ساده توی گوگل سرچ کنید، و ببینید چه نتایجی می‌ده. یا اینکه توی پرتال‌هایی که دیتابیس از برنامه‌های فوق لیسانس دانشگاه‌ها جمع می‌کنن دنبال رشته خودتون بگردید.

مسترزپورتال

این یکی از بهترین وبسایت‌هاست که خود ما هم برای مشاوره ازش استفاده می‌کنیم.اطلاعات رو خیلی به روز و مرتب جمع آوری کرده و به سرعت می‌تونید بفهمید ویژگی‌های اصلی یک دوره مستر(زبانش، مدتش، پیشنیازهاش، نمره زبانش، و…) چیه. البته این سایت بیشتر برای دوره‌های اروپاست.

فاینداِمسترز

اینم یه پرتال خیلی کامل برای دوره‌های مستر و حتی دکتری .
اما در مورد اینکه پیشنیازها چیه، و چه مدارکی لازمه، نمی‌شه به طور کلی نظری داد.

توی این مقاله کرسیران ما توضیحات رو در مورد مدارکی که معمولا دانشگاه‌ها از شما می‌خوان توضیح دادیم، به همراه پاسخ به ۱۵ سؤال متداول دیگه که ممکنه سؤال شما هم باشه. با رجوع به این مقاله می‌تونید این مدارک مورد نیاز رو ببینید.

علاوه بر این، در زیر یک مقاله دیگه هم ترجمه کردیم که روند کلی رو برای پیدا کردن دوره‌های فوق لیسانس مناسب شما توضیح داده. امیدواریم پاسختون رو از این مقاله‌ها بگیرید.

چگونه یک دوره‌ی فوق لیسانس بسیار مناسب در خارج از کشور پیدا کنیم؟

این مقاله با پشتیبانی دانشگاه هلسینکی نوشته شده است.

تاپ یونیورسیتیز– دانشگاه‌های سراسر جهان تعداد رو به افزایشی دوره‌ی فوق لیسانس ارائه می‌دهند که مختص دانشجویان بین‌المللی طراحی شده و زبان اغلب‌شان تماماً انگلیسی است.

در فنلاند، دانشگاه هلسینکی (University of Helsinki) همین تازگی‌ها ۲۸ دوره‌ی بین‌المللی فوق لیسانس را افتتاح کرد که نمونه‌ای است از فرصت‌های زیاد تحصیل در خارج در مقطع فوق لیسانس، فرصت‌هایی که شمارشان به سرعت بالا می‌رود.

حال که گزینه‌های پیش رو بیشتر از همیشه است، چطور باید به نتیجه رسید که کدام دوره‌ی فوق لیسانس برایتان از همه مناسب‌تر است؟

در ادامه شش فاکتور ضروری برای پیدا کردن و مقایسه کردن دوره‌های بین‌المللی فوق لیسانس را می‌آوریم.

مکان را هوشمندانه انتخاب کنید

در انتخاب مکان تحصیل، گستره‌ی وسیعی از عوامل مانند جو فرهنگی، شهریه، و استانداردهای زندگی را در نظر بگیرید. بسته به شخصیت و تمایلات‌تان، جنبه‌های مختلف زندگی در آنجا را اولویت‌بندی کنید غذای گیاهی دوست دارید؟ پیاده‌گردی چطور؟ موسیقی زنده؟ کشف مناظر تازه؟ با دانشجویان این دانشگاه‌ها ارتباط آنلاین برقرار کنید تا لایف‌استایل آنجا تا حدی دست‌تان بیاید.

و اگر امیدوارید در حینِ یا پس از تمام شدن تحصیل آنجا کار کنید، اطمینان حاصل کنید که فرصت‌های شغلی مربوط به رشته‌ی مورد نظرتان فراهم است و مقررات ویزا را مطالعه کنید.

رنکینگ‌های بر حسب رشته را چک کنید

علاوه بر کمک گرفتن از رنکینگ‌های بین‌المللی، به رنکینگ‌های تخصصی رشته‌ها نیز نگاه کنید و ببینید کدام مؤسسات در رشته‌ی شما بهترینند. برای مثال، دانشگاه هلسینکی در رنکینگ QS برای دانشگاه‌های جهان (۲۰۲۰) رتبه‌ی ۹۱ام را دارد.

اما باید بررسی کنید که این دانشگاه در رشته‌ی شما چه عملکردی دارد؟ اگر بخواهید جغرافیا، علوم زمینی و دریایی (Earth and marine sciences)، ادبیات انگلیسی یا اقتصاد (همچنین رشته‌هایی دیگر) بخوانید، دانشگاه هلسینکی به طور ویژه‌ای برای خواندن فوق لیسانس مناسب است.

بنابراین از رنکینگ‌های رشته‌ای غافل نشوید؛ چرا که روش خیلی خوبی برای کشف گزینه‌های جدید و متمرکز کردن جستجویتان است.

حواس‌تان به دانشگاه‌هایی که گرنت اعطا می‌کنند باشد

برای تحصیل در خارج از کشور به‌ناچار باید یک سرمایه‌گذاری انجام دهید و دریافت گرنت واقعاً می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌هایتان را کاهش دهد.

دانشگاه هلسینکی بر مبنای شایستگی‌های آکادمیک دانشجویان، گرنت‌های سخاوتمندانه‌ای اعطا می‌کند که بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد از شهریه را پوشش می‌دهند و در هزینه‌های زندگی نیز کمک می‌کنند. شاید شما هم یکی از برندگان خوش‌اقبال این گرنت‌ها شوید. اطلاعات بیشتر را اینجا ببینید.

دوره‌ای را انتخاب کنید که تمرکزش بر جنبه‌ی عملی رشته باشد.

این یکی خیلی اهمیت دارد. دوره‌ی فوق لیسانس باید شما را برای کار در جهان واقعی آماده کند  و این در همه‌ی دوره‌ها تضمین‌شده نیست. هنگام خواندن توضیحات دوره از خود بپرسید.

آیا این دوره به من خواهد آموخت چگونه تئوری را در موقعیت‌های واقعی به کار برم  آیا مهارت‌هایی کسب خواهم کرد که نزد استخدام‌کنندگان دارای ارزش باشد آیا فرصت‌هایی برای به دست آوردن تجربیات عملی در آن هست؟

هنگام گفتگو با دانشگاه درباره‌ی دوره، از آنان بپرسید این دوره‌ی فوق لیسانس چگونه من را برای بازار کار آماده خواهد کرد، و خودتان ببینید جواب‌هایشان چقدر قانع‌کننده است.

دانشگاهی پیدا کنید که مرکز زبان خوبی داشته باشد

درست است که زبان دوره‌تان احتمالاً انگلیسی است، اما این یک فرصت عالی است که با یاد گرفتن یک زبان دوم (یا سوم چهارم پنجم) احتمال استخدام شدن خود را افزایش دهید. دانشگاه مورد نظرتان باید بتواند در این زمینه کمک‌تان کند.

آیا این دانشگاه مرکز زبان دارد؟ این مرکز چقدر بزرگ است، چند زبان در آن آموزش داده می‌شود، و شرکت در کلاس‌هایش چقدر راحت است؟ مرکز زبان دانشگاه هلسینکی دارای ۷۰ کارمند تمام‌وقت است، و بیش از ۳۰ زبان در آن آموزش داده می‌شود!

اطمینان حاصل کنید که دانشگاه‌تان بیشترین شباهت را به شخصیت و اولویت‌هایتان دارد.

پیدا کردن دوره‌ی فوق لیسانس و دانشگاهی که بیشترین شباهت را به شما و دغدغه‌ها و ارزش‌هایتان داشته باشد در درجه‌ی اول اهمیت قرار دارد. از این که خودتان را زیر ذره‌بین ببرید نترسید  مهم‌ترین چیز برای شما چیست؟ توانایی‌تان در کسب درامد؟ حل مسائل؟ نشان دادن خلاقیت‌تان؟ بهبود بخشیدن به زندگی مردم؟

هرچه که هست، از این بابت مطمئن شوید که روحیه‌ی مؤسسه‌ی انتخابی‌تان بازتاب‌دهنده‌ی روحیه‌ی شما باشد. اگر شیفته‌ی پایداری (sustainability) هستید، دانشگاه هلسینکی می‌تواند همان چیزی باشد که دنبالش می‌گردید، چرا که معروف است به تمرکزش بر این حوزه.

بسیاری از دوره‌های این دانشگاه به منظور پیدا کردن راه‌حل‌های قابل قبول برای بحران‌های جهانی با سازمان‌های سیاست‌گذاری عمومی در تماس هستند. آیا چالش‌های مورد علاقه‌ی شما هم از این نوع است؟

امتیاز دهید