گپ تحصیلی به مدت‌زمان بین آخرین فارغ‌التحصیلی شما و تاریخ اقدام برای دانشگاه جدید گفته می‌شه. معنی کلمه «گپ-Gap» شکاف یا حفره هست.


 به طور کلی این گپ اگر بیشتر از ۳ ماه باشه، بهتره توجیه‌ش کنید. بهترین روش اینه که با فعالیت‌های مرتبط با رشته‌ مورد نظرتون در دانشگاه مقصد پرش کنید و توی رزومه یا انگیزه‌نامه به‌ش اشاره کنید.


توصیه ما اینه که توی رزومه‌ای که برای دانشگاه مقصد می‌فرستید، از آخرین تاریخ مورد اشاره، بیشتر از ۳ ماه تا اپلای گپ وجود نداشته باشه. چون بعضی دانشگاه‌ها(به خصوص دانشگاه‌های آلمان) به این موضوع حساسن و ممکنه ازتون بخوان که وجود این گپ رو توجیه کنید.


 گپ تحصیلی حتی اگر چند سال باشه بالقوه مشکلی نداره، مگر اینکه در این مدت فعالیت غیرمرتبط کرده باشید(غیرمرتبط با رشته مورد نظر برای اپلای.) در این صورت هم برای خیلی از دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد(آموزش-محور) مشکلی ایجاد نمی‌کنه. اما برای دوره‌های پژوهش‌-محور و دکتری، و دوره‌هایی که سابقه کار مرتبط از شما می‌خوان، نمی‌تونید اپلای کنید یا شانس‌تون برای پذیرش پایین می‌آد.


 در فرایند اخذ ویزا، در حالتی که دانشگاه با گپ تحصیلی خیلی زیاد(فعالیت‌های کاری یا علمی کاملاً نامرتبط) به‌تون پذیرش داده باشه، حتماً باید یک انگیزه‌نامه خیلی قوی و منطقی برای سفارت بنویسید که این تغییر مسیر رو توجیه کنه.

خیلی اوقات دانشگاه‌ها مشکلی برای پذیرش دادن به شما ندارن(خصوصاً وقتی قراره از شما پول بگیرن)، اما سفارت به این سادگی‌ها کوتاه نمی‌آد.

امتیاز دهید