۸ نفرت انگیز!

۸ نفرت انگیز!

اگر با من مواجه شوید که در اپلای کردن موفقم و خیلی هم راضی و خوشحالم، در صورتی که خودتان هم نیّتکی برای اپلای داشته باشید و در وضعیت مشابه من نباشید، احتمالاً مکالمه اینطور پیش می رود:

– خب چرا خودت اقدام نمی کنی؟
– من آخه شرایطم فرق داره.
– چیه مگه شرایطت؟

– (مردم) می‌گن:

۱. برای رشته ی من فاند سخت پیدا می شه

در واقع این تصور از آنجا نشأت گرفته که متقاضیان رشته ی مذکوراصلاً اقدامی برای پیدا کردن فاند به هر شکلی نکرده اند. احتمالاً همانطور هم یک کلاغ و چل کلاغ شده. وگرنه هیچ جا و هیچ کس با هیچ رشته ی خاصی پدرکشتگی ندارد که هیچ، به تمام تخصص‌ها به یک اندازه نیاز است.

این که بگوییم در دوره های مشخصی به دپارتمان ها یا رشته های خاصی در نقاط خاصی یا به شکل جهانی بیشتر توجه می شود درست است، علتش هم تغییر اولویت ها و سیاست های بین المللی یا ناحیه ای است. همین حالا خیلی از بورسیه ها روی محیط زیست، آب، منابع جهانی، ارتباطات دیجیتال و مهاجرت متمرکز شده که بازتاب کاملاً مشخص شرایط جهانی است. نکته ی مهمی که باید بدانید این است که به مقدار مساوی برای تمام رشته ها شرایط تسهیلی اعلام می شود و هیچ جای گلایه ای نیست.

۲. فول فاند(فاند کامل با خرج زندگی) کم پیدا می شه

این هم از آن حرف هاست! از قضا چیزی که زیاد پیدا می شود فول فاند در مقاطع مختلف است. به منابع نامعتبر توجه نکنید و اطلاعاتتان را از جایی کسب کنید که مطمئن باشید چیزی را از دست نمی دهید. هر سال به تعداد فاندهای مراکز تحصیلی معتبر در دنیا افزوده هم میشود و مقدار زیادی از آنها شامل تمام خرج های تحصیل و اقامت است.

۳. رشته و/ یا دانشگاهی که من توش درس خونده م ارزشی برای اپلای نداره

 این نوع ارزشگذاری، از آن اخلاق های اصالتاً ایرانی است. حقیقت این است که با وجود این که سیستم معادل‌سازی معدل برای دانشگاه های رتبه ی بالا در دنیا وجود دارد و این سیستم هم برای دانشگاه های مختلف در هر کشور تفاوت رتبه قائل میشود، اما همه ی جریان اپلای من و شما به همین یک عدد کامپیوتری ختم نمی شود.

به عبارتی شما با روبات طرف نیستید؛ با مجموعه ای صبور و باتجربه از انسان های آکادمیک طرفید که معیارشان برای سنجش شما بسیاری موارد دیگر است و برطبق یک مجموعه اطلاعات کنارهم چیده شده شما را رتبه بندی می کنند. اگر به اطلاعات صفحه ی اپلای دانشگاه های رتبه ی یک دنیا نگاه کنید، همواره ذکر شده که هرچند برای ورود مدارک خاص یا معدل خاص ضروری است، اما این شرایط از فرد به فرد با توجه به فعالیت های شما و نظر اساتید هر رشته قابل تغییر است. حتی اگر مدرک خاص ندارید، به pathway های هر دانشگاه مراجعه کنید تا سایر مسیرهای ورود را ببینید.

شخصاً افرادی را می شناسم که به شکلهای عجیبی، بدون مدرک و معدل خاص از دانشگاه خاص، با فول فاند و شرایط عالی وارد بهترین دانشگاه ها شده اند. اول خودتان، خودتان را قبول کنید.

۴. وقت اپلای چندماه بعد/ قبله

 درست است که اپلای ها در زمان های خاصی از سال پررنگ تر می شوند و طبق تقویم آموزشی غرب (برای نمونه) باید دو تایم خاص در سال را رصد کرد، اما اپلای مثل سیب است؛ این جمله را یادتان باشد. یادم هست برای یک رشته ی خاص در یک دانشگاه خاص، یک نفر همین فکر را داشت که زمان اپلای سر می زند، دقیقاً دو سال متوالی به علت جابه جایی تایم اپلای ها و فاندهای آن رشته جا ماند. یک بار سر می زد هنوز باز نشده بود، یک بار سر می زد پر شده بود و تمام. بهترین کار، عضویت در سایت هاییست که فاندها یا شروع ها و ددلاین های اپلای ها را بهتان خبر می دهند. اپلای درست مثل سیب است، هروقت از سال بخواهی هست، هرکدام هم یک ویژگی دارد که نباید از دست داد.

۵. معدلم برای اپلای و فاند و این حرفا پایینه

 معدلتان را بالا نگه دارید! اما وقتی گذشت و به هر دلیل نشد یا حتی فکر می کنید نشده بدون اینکه مطمئن باشید معادل چه رتبه ای در دانشگاه مقصدتان میشود، نگذارید مانعتان باشد. همانطور که گفتم نمره ی تنها، ملاک پذیرفته شدن در دانشگاه نیست. اما در مورد فاند، انواع مختلفی از فاند داریم؛ تنها یک نوع از فاندها تأکید به بالا بودن معدل دارند. باقی دلایل مختلف دیگری برای اختصاص حمایت مالی‌شان به شما دارند: توانایی مالی پایین شما، وضعیت خاص جغرافیایی شما، قراردادهای بین کشورها و دانشگاه ها، توانایی ها و فعالیت های مختلف شما، وضعیت سیاسی یا دینی شما، جنسیت شما و… در واقع تمام چیزهایی که مانع حمایت از شما نمی شود، می تواند دلیل حمایت از شما محسوب شود. پس این قدر یک عدد را سد راه خودتان نکنید.

۶. به خاطر شرایط شخصی، سیاسی، جغرافیایی، مذهبی، فیزیکی، جنسیتی، سنی و … منو قبول نمی کنن 

درست معادل همین عبارت بارها و بارها در بیانیه ی رسمی فاندها و صفحات پذیرش دانشگاه ها نوشته و تکرار می شود؛ با این فرق در پایان جمله که این شرایط هیچ تأثیری در قضاوت ما برای پذیرش شما ندارد و اگر نیاز به هرنوع کمک یا مشاوره یا تسهیلات بیشتر دارید با ما ارتباط برقرار کنید. دنیا هنوز آنقدر هم دیوانه نشده! ضمناً تنها تعداد خیلی محدودی از فاندها سقف سنی دارند، و باقی برای تمام سنین قابل استفاده است.

۷. من فقط باید فول فاند بگیرم که بتونم خودمو تأمین کنم

 در حقیقت این فکر می تواند از حسابگری به جا و منطقی باشد.

تحصیل و کار توامان، حتی اگر تمامی شهریه توسط بورسیه پرداخت شود و تنها خرج زندگی بر عهده ی خودت باشد، در خیلی شهرهای پرخرج سخت است. تهیه ی بیمه، اجازه ی کار، بالا نگه داشتن معدل و سطح درسی برای به خطرنیفتادن موقعیت بورسیه هم اضافه می شود. اما گاهی اوقات تمام راه ها را هم نرفته ایم. تعداد زیادی از دانشگاه ها در نواحی پرخرج یا با سیاست های سخت بیمه و کار، همین علم را به شرایط دارند و تسهیلات متعدد برای شما در طول تحصیلتان قائل می شوند.

از بورسیه های کوچکمقدار گرفته تا خرج رفت وآمد، کمک هزینه سفر، کمک هزینه خرید کتاب، معرفی شما به محل های کار و غیره. سایت های معتبری هستند که با ارتباط با دانشگاه ها حتی پیش از شروع تحصیل، موقعیت های کاری بسته به نیاز شما بهتان معرفی می کنند و می توانید به محض ورود مشغول به کار شوید. گاهی در نظر بگیرید که کار مرتبط حین درس خواندن میزان خیلی بیشتری تجربه به شما منتقل می کند و می تواند خوشحال کننده ترهم باشد.

۸. اون کشور/ دانشگاهی که من می خوام برم، فاند نمیده

 این هم از همان داستان های تکراری رشته و سن و این ها است. یک بخش هایی از دنیا را من با فاند دانشگاهشان شناختم. باور نمی کنید؟ یک جزایری در مدیترانه. بروید سرتان یک هوایی هم بخورد شاید از این توهم ها بیرون آمدید.


القصه…دنیا سرریز شده از فرصت ها. یک دوستی را دیدم تازگی که انگلیس زندگی میکند و الان دانشجو است و کار هم می کند، آمده بود چند روزی ایران. گفتم چرا کشورتان این قدر دارد فاند و فول فاند می دهد؟! مگر خودتان حالتان خیلی خوب و خوش است؟ گفت همه همین سؤال را دارند که چرا دانشگاه ها دیوانه شده اند و دارند خیرات می کنند. حالا توی این خیرات شما غر می زنید و بهانه می گیرید، یا خودتان را به باقی دنیا می رسانید؟

By | ۱۳۹۷-۹-۱۴ ۱۰:۰۶:۰۲ +۰۰:۰۰ شهریور ۹ام, ۱۳۹۵|, , |0 Comments